مسئولان استان هم لباس محلی بپوشند

در خبرها شنیدیم با موافقت وزیر و استاندار هرمزگان مجوز استفاده از لباس سنتی بندری توسط زنان کارمند و فرهنگیان در ادارات و مدارس سراسر استان صادر شد. این هم از رفتارها و حرکات نمایشی آنهم از سوی مقامات ارشد که باید در صدد حل مشکلات مردم باشند ، همچنین فرمان های سینمایی را «به […]

در خبرها شنیدیم با موافقت وزیر و استاندار هرمزگان مجوز استفاده از لباس سنتی بندری توسط زنان کارمند و فرهنگیان در ادارات و مدارس سراسر استان صادر شد.

این هم از رفتارها و حرکات نمایشی آنهم از سوی مقامات ارشد که باید در صدد حل مشکلات مردم باشند ، همچنین فرمان های سینمایی را «به قول سریال برره : از خود در و کنن»و……

کسی نیست بگوید آیا با پوشیدن لباس محلی مشکلات مردم حل می شود؟ این چه نوع فرا فکنی است که مسئولان از خود بروز می دهند؟ پول ما دارد روز به ‌روز بی ارزش تر میشود، مشکلات زلزله‌زدگان بم بعد از گذشت قریب به دو دهه هنوز حل نشده چه برسد به زلزله زدگان کرمانشاه که بخواهند مسائلشان را حل و فصل نمایند.

کشتی سانچی و هواپیمای یاسوج هم از مدال‌های افتخار این دولتمردان است ، که در تاریخ جاودانه می ماند ، مبلغ مطالبات سپرده گذاران بانکی هم تا به ابد قرار نیست پرداخت بشود، نجومی‌بگیران هم جزو مقامات ارشد محسوب می‌شوند و همچنان به اندازه تعداد ستارگان آسمان دارند حقوق می گیرند.

باتلاق برجام هم از گل افتخارات این دولت بوده که بسیاری از تلاش‌های ناسرانجام هم به پیوست آن در آمد که ظاهرأ این دولت تصمیم دارد با بولد کردن مسائلی همچون فیلتر تلگرام درسطح کلان و جدیداً هم در جنوب ایران با مطرح کردن استفاده از پوشش محلی در استان هرمزگان بر بسیاری از مسایل لا ینحل به نوعی سرپوش بگذارد تا مردم مشغول لباس خود شوند!!! وجود سوء مدیریت های کلان و ریز در سطح استان ، آرام آرام می خواهد افکار عمومی را جهت مطالبه درآمد مازاد و حقوقی که باید صنایع آلوده گر به این مردم بسیار تا بسیار محروم و ضعیف پرداخت کنند منحرف کند، آمدند بحثی را مطرح می‌کنند که شما لباس محلی خود را می توانید بپوشید.اما آیا اگر حقوقمان را حتماً بخواهیم و مطالبه نماییم، همین لباس را هم نمیگذارند بپوشیم.!

جناب وزیر و استاندار معتقدند که ؛ فرهنگ و هنر تنها راهی است که می توان نام و اصالت خلیج فارس را بر تمام دنیا به اثبات رساند ، باید در ادامه افزود: زمانیکه در استان هرمزگان فضای فرهنگی وجود ندارد و آن مکان هایی هم که وجود داشتند با «چکشهای مدیران» منهدم گشت، از سویی دیگر هم زمانیکه کلیه فعالیت های فرهنگی در استان واگذار می گردد به هنرمندان دیگر استانها!! چطور می‌توانیم نام و اصالت خلیج فارس را در دنیا به ثبوت برسانیم.

با چنان آب و تابی از پوشش محلی دم میزنند که انگار مردم هرمزگانی از پوشش محلی خود استفاده نمی‌کنند و منتظر بودند شما دولتمردان عالی مقام فتوا صادر فرمائید تا لباسهای محلی بپوشند .با همین روال دست کم بسیاری از خانمها احتمالا مشغول خرید لباس محلی می شوند اما اقشار کم در آمد جامعه از کجا بیاورند خرید کنند؟

مردم هرمزگان به خوبی می‌دانند در جفت گوش مسئولان نه پنبه است نه چوب پنبه ، بلکه بی حواسی فرهنگی بر کلیه حواس ششگانه آنها سایه انداخته ، دولتمردان امروز قبل از برگزاری هر همایش و نشستی اگر می خواهند از خلیج فارس صیانت کنند در قدم اول بیایند فکری به حال هرمزگان که در حقیقت «قبرستان فضاسازیهای فرهنگی» است بنمایند و آن فضاهایی که سابقاً تخریب نمودند را احیاء کنند. از دیگر سند های برجسته، ناکارآمدی برخی مسئولین، اجاره نشین بودن و خانه بدوشی «حوزه هنری انقلاب اسلامی»دراستان است که مایه بسی مباهات خواهد بود!! .

صادر کردن چنین دستوراتی به مانند این می‌ماند که بگویند ما اجازه می‌دهیم شما از امروز در ادارات آب بخورید انگار نه انگار که قبلا نمی‌توانستند مردم آب بخورند، پوشش اسلامی تعریف شده است و هرکسی می‌تواند حجاب خودش را در قالب هر لباسی رعایت کند ، همانگونه که در سیستان و بلوچستان چنین است و مردان از لباس محلی خود استفاده می کنند. بهترین حالت این قبیل دستورات و فرهنگ‌سازی کردن این بود که خود وزیر و مسئولان رده بالای عزیز هرمزگان «پیش قراول» این حکم صادر شده میشدند ، بدین نحو از آنجا که سرمنشأ این امر استاندار و شخص وزیر است ، برای اینکه جا بیافتد و فرهنگ‌سازی شود از سوی مجموعه استانداری و خود نماینده عالی دولت در استان از خودشان شروع کنند و  پیشنهاد می گردد مسوولان رده بالای استان، مشاوران و معاونان و فرمانداران شریف در جلسات متعددی که دارند و مخصوصا افتتاحیه ها ، با لباس محلی استان در انظار عمومی ظاهر شوند تا مردم بدانند که بله مسئولان اول استان هم شخصا اعتقاد راسخ به پوشیدن لباس محلی به منظور صیانت از فرهنگ این مرز و بوم دارند.

به هر حال توصیه می‌شود که این نوع رفتارها و گفتارها از خود مدیران رده بالا آغاز شود تا شائبه ای ایجاد نگردد و بهتر است مسئولان لایق استان قبل از هر اقدامی ابتدا به حل مشکل بی پولی ملت بپردازند و اینقدر هم سر ، چشم ، گوش و کله جلوی دوربین‌ها نشان ندهند و سخنان دل خوش کنانه از ته دل سر ندهند.

به نظر می رسد پوشیدن لباس رسمی برای کارمندان دولت اصلح تر باشد…البته صلاح خویش را خسروان دانند…ما گفتیم شما نشنیده بگیرید!!

به قلم حسن عباسی