امروز

سه شنبه, ۳۰ شهریور , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۶:۳۷ بعد از ظهر

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: سال گذشته ۹۸۰ اظهار نامه مالیاتی در شهرستان قشم به این اداره کل تسلیم شده و امسال این میزان با سه برابر افزایش به سه هزار مورد رسیده است.
 خبرگزاری فارس ،شاکررضا مریدی در نشستی با فعالان اقتصادی قشم که با حضور آشوری عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی که در سالن همایش شهرداری قشم برگزار شد،  اظهار داشت: بیش از دو هزار نفر از کسانی که در این جا فعالیت می‎کنند با یک تسلیم اظهارنامه از مالیات معاف شدند.

وی بیان داشت: فلسفه وجود اداره مالیاتی در مناطق آزاد، بحث خدمت‌رسانی بوده و بحث وصول مالیات نیست.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان ادامه داد: تا سال ۹۰ چه کسانی که مجوز فعالیت در مناطق آزاد داشتند و چه اظهارنامه می‌دادند یا نمی‌دانند مشمول معافیت مالیاتی بودند و هیچ مشکلی نداشتیم.

مریدی اضافه کرد: اما از برنامه پنجم که در واقع از سال ۹۰ به بعد شروع شد، ماده ۱۰۳ برنامه پنجم توسعه اعلام کرد شرط استفاده از معافیت برای کل کشور، تسلیم اظهارنامه مالیاتی است.

*مردم قشم؛ متضرر اصلی دوگانگی مدیریت

وی یادآور شد: در این راستا دوگانگی بین منطقه آزاد قشم و اداره امور مالیاتی بوجود آمد که ضرر اصلی به مردم وارد شد.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: دغدغه فعالان اقتصادی و پرسنل ما اخیرا بحث فسخ اظهارنامه مالیاتی بود که با نشست‌ها و رایزنی‌هایی که در تهران انجام شد وهم چنین جلساتی که با نمایندگان مجلس در هرمزگان صورت گرفت سال ۹۰ تا ۹۳ به بالای ۹۰ درصد رساندیم.

مریدی ادامه داد: در این مدت کسانی که مشمول مالیات شدند به علت ندادن تسلیم اظهار نامه ۱۰۰ درصد کار آنها انجام شد و جای نگرانی نیست.

این مسؤول خاطر نشان کرد: با اصلاح قانون مالیاتی که از اول سال ۹۵ اجرا شد، شرط استفاده از هرگونه معافیت در مناطق آزاد در سایر مناطق، تسلیم اظهارنامه مالیاتی است.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اضافه کرد: تاکید رئیس جمهوری به این بود که باید تمامی خدمات مودیان به صورت الکترونیکی باشد و سازمان امور مالیاتی نیز مدت پنج سال است در این راستا گام برداشته و ۹۰ درصد فعالیت‌هایش به صورت الکترونیکی است.

وی به فعالان اقتصادی توصیه کرد باید پیش ثبت نام کد اقتصادی خود را در سامانه الکترونیکی امور مالیاتی ثبت کنند و با رمزی که دریافت می‌کنند وارد سامانه شوند.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: مسئله بعدی اظهارنامه مالیاتی است که اخیر سه هزار نفر از فعالان اقتصادی در این طرح شرکت کرده‌اند و مابقی نیز تا پایان تیرماه مهلت دارند اظهار نامه خود را تسلیم کنند.

مریدی اضافه کرد: هم چنین کسانی که فعالیت‌شان در قالب شخص حقوقی بوده و یا ملک اجاره‌ای دارند باید تا پایان تیرماه جاری اظهارنامه خود را تسلیم کنند.

وی گفت: سومین مسئله ارائه دفاتر و اسناد و مدارک است و ندادن دفاتر ۲۰ درصد جریمه‌دار و از معافیت نیز نمی‌تواند استفاده کند.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان ابراز داشت: مورد بعدی شرط استفاده از معافیت‌ها این است که لیست حقوقی خود را ظرف ۳۰ روز آینده به اداره کل امور مالیاتی ارائه دهند.

مریدی افزود: مهم‌ترین مسئله نیز این است که ۱۰۰ درصد فعالیت‌ها در مناطق آزاد معاف است و باید طبق قانون در راستای اجرای ماده ۱۶۹ هر سه ماه یکبار خرید و فروش و ارایه فروش خدمت خود را در سامانه اعلام کنید.

این مسؤول گفت: اگر کسی مجوز داشته باشد و اظهارنامه بدهد و هم چنین فعالیتش در مناطق آزاد باشد، ۱۰۰ درصد درآمدش معاف از مالیات است اما اگر مجوز داشته باشد اما فعالیش خارج از منطقه باشد حتی دادن اظهار نامه مشمول مالیات است.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: سال گذشته استان هرمزگان با ۱۰۵ درصد اظهار نامه مالیاتی در بین ۴۰ اداره کل امور مالیاتی در کشور اول شد.

مریدی یادآور شد: این اداره کل بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد ریال ۳ درصد به شهرداری‌ها و دهیاری‌های قشم واگذار می‌کند که تغییر و تحولات در این جزیره تنها مربوط به منطقه آزاد نیست.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی