مراسم سنتی هارگیزگردونی در جزیره قشم برگزار شد

همزمان با فرارسیدن نیمه شعبان مراسم هارگیزگردونی در جزیره قشم برگزار شد. این مراسم که در عصر روز چهاردهم شعبان همزمان با شب میلاد مسعود امام زمان (عج) برگزار می گردد کودکان قشمی با رفتن به منازل همسایگان و هم محله ای های خود خوراکی هار رنگارنگی را از آنها دریافت می کنند. این مراسم […]

همزمان با فرارسیدن نیمه شعبان مراسم هارگیزگردونی در جزیره قشم برگزار شد.

این مراسم که در عصر روز چهاردهم شعبان همزمان با شب میلاد مسعود امام زمان (عج) برگزار می گردد کودکان قشمی با رفتن به منازل همسایگان و هم محله ای های خود خوراکی هار رنگارنگی را از آنها دریافت می کنند.

این مراسم سنتی که از دیرباز در جزیره قشم برگزار می گردد در بین اهل سنت و شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار است و اهالی با دادن خوراکی به کودکان خاطره خوشی را از این روز در ذهن آنها ماندگار می کنند.

کودکان پس از نماز عصر روز چهاردهم با رفتن به درب خانه های اهالی و گفتن کلمه «هارگیز کردن» خوراکی های از قبیل بیسکویت ، پفک ، چیپس ، آبمیوه ، یخمک و… را تحویل گرفته و در کیسه های پلاستیکی جمع آوری می کنند ؛ البته در قدیم که این خوراکی ها وجود نداشت نخودچی و کشمش و کلوچه خانگی و خرما به بچه ها داده می شد اما حالا تنوع خوراکی ها بیشتر آنها را خوشحال می کند.

IMG_1047

مراسم هارگیز گردون در سایر نقاط استان در شب نیمه شعبان و در کشورهای حاشیه خلیج فارس در چندین شب برگزار می گردد.

شب نیمه شعبان، شب بسیار مبارکى است. از امام جعفر صادق علیه السلام روایت است که از امام محمدباقر علیه‌السلام در مورد فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد؛ امام فرمود آن شب بعد از لیله القدر افضل شب‌ها است. در آن شب خداوند به بندگان، فضل خود را عطا مى‌فرماید و ایشان را به مَنّ و کَرَم خویش مى‌آمرزد. پس سعى و کوشش کنید در تقرّب جستن به سوى خداى تعالى در آن شب، که آن شبى است که خدا قسم یاد فرموده به ذات مقدس خود که سائلى را از درگاه خود تا زمانی که مطلب گناهی را درخواست نکند؛ دست خالى برنگرداند. و آن شبى است که قرار داده حق تعالى آن را از براى ما به مقابل آن که قرار داده شب قدر را براى پیغمبر ما صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَ آله. پس کوشش کنید در دعا و ثنا بر خداى تعالی و از جمله برکات این شب مبارک آن است که ولادت با سعادت حضرت صاحب عصر امام زمان ارواحُنا لَهُ الفداء در سحر این شب سال دویست و پنجاه و پنج در سامراء واقع شده و باعث مزید شرافت این شب مبارک شده است .

 

IMG_6215 IMG_6199 IMG_6201 IMG_6202 IMG_6203