مدیر میراث فرهنگی ازمرمت بقعه تاریخی بی بی مریم در قشم خبرداد

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم از آغاز عملیات اجرایی مرمت و احیای بقعه تاریخی بی بی مریم جزیره قشم در آینده نزدیک خبر داد. حمید امینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگارهرمز افزود: شرایط آب وهوایی جزیره و دشواری نگهداری این اثر تاریخی سبب آسیب دیدگی بخش های […]

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم از آغاز عملیات اجرایی مرمت و احیای بقعه تاریخی بی بی مریم جزیره قشم در آینده نزدیک خبر داد.

حمید امینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگارهرمز افزود: شرایط آب وهوایی جزیره و دشواری نگهداری این اثر تاریخی سبب آسیب دیدگی بخش های زیادی از بنای آن شده و این عملیات به نوعی نجات بخشی و مرمت اضطراری بنا نیز محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه این عملیات براساس یک طرح مرمتی دقیق و حساب شده از سوی سازمان منطقه آزاد قشم و توسط یکی از چیره دست ترین مرمت کاران کشور انجام خواهد شد، تصریح کرد: این بنای تاریخی- مذهبی که به پیر تم سنیتی هم مشهور است یکی از آثار فرهنگی– تاریخی ارزشمند و مهم منطقه بوده و در حوالی روستای تم سنیتی(منطقه توریان) جزیره قشم قرار دارد.
به گفته وی این بقعه از مهم ترین بقاع تاریخی جزیره قشم محسوب می شود و پلان آن چهار ضلعی و در فراز آن گنبدی کروی با لاشه سنگ آهکی و مرجانی با ملات ساروج و گچ ساخته شده است.
امینی در تشریح جزئیات این بنای تاریخی گفت: درون بنا قبری تعبیه شده که مردم آن را پیرتم سنیتی یا مقبره بی بی مریم می نامند و شیوه ساخت آن مشابه بقاع متبرکه تاریخی جنوب ایران است و قدمت آن را با توجه به نوع معماری می توان با مقابر قرن هفتم وهشتم هجری قمری هم دوره دانست.
وی افزود: تزئینات گچ بری داخلی بنا با کاربندی دقیق مقرنس درنوع خود بسیار با ارزش بوده و زیبایی خاصی به این بنا داده است و دراطراف بقعه پیر نیز گورهای فراوانی از دوران های مختلف اسلامی بجا مانده اند.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم منطقه توریان را یکی از مناطق سرسبز و خرم قشم دانست و یادآور شد: علاوه بر وجود این بنای ارزشمند، سبزینگی و طراوات این منطقه سبب شده این خطه استعداد تبدیل شدن به یکی از مناطق جذاب برای گردشگران را داشته باشد.