امروز

جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۰:۰۰ بعد از ظهر

منافع چه کسانی در خرابی دستگاه MRI بیمارستان شهیدی محمدی می‌باشد؟

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حدود سه سال است که از خرابی دستگاه ام آر آی دولتی بیمارستان شهید محمدی بندرعباس به عنوان تنها بیمارستان وزارت بهداشت در این شهر و بیمارستان مرجع استان می‌گذرد.

اما در این سه سال جایگزین مناسبی برای آن در نظر گرفته نشده است و حتی دستگاه راه‌اندازی شده توسط بخش خصوصی نیز، بیش از آنکه مشغول خدمت‌رسانی باشد دچار نقص فنی شد و از کار افتاد.

حسین خسروی‌فر دبیر سابق تشکیلات انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی می‌گوید: هم اکنون بیماران مراجعه کننده به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس برای انجام خدمت بدیهی ام آر آی به یکی از بیمارستان‌های متعلق به ارگان‌های نظامی منتقل می‌شوند و بیماران سرپایی و غیراورژانسی نیز که وضعیت تقریبا مناسبی دارند به یک مرکز خصوصی که با یکی از بی کیفیت‌ترین دستگاه‌های دنیا آن هم در زمان طولانی خدمات دهی می نماید مراجعه می‌کنند.
با توجه به اینکه این دو دستگاه در ارائه خدمات تخصصی به بیمارانِ دارای وزن بالا، بیماری‌های سینه در زنان، بیماران تالاسمی، پروتکل‌های تخصصی مغز و… ناتوان است و مردم بندرعباس به منظور انجام ام آر آی مجبور به مسافرت به شهرهای دیگر می‌باشند و این درحالیست که دکتر حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگاران، خروج بیماربرای دریافت دارو و یا تجهیزات پزشکی از بیمارستان را خط قرمز وزارت بهداشت دانسته است.
قطعا برای آنان که با علم مدیریت بیمارستانی آشنایی دارند انتقال بیمار از بیمارستان مرجع (referral) به بیمارستان عمومی (general) آن هم برای دریافت بدیهی‌ترین خدمات تشخیصی امری تعجب برانگیز خواهد بود و آسیب پذیری بیماران نیز در این جا به جایی، بسیار بالا و خطرناک می‌باشد.
عدم دسترسی به این نوع تصویربرداری در بیمارستان شهید محمدی که یک مرکز فوق تخصصی می‌باشد پزشکان را مجبور به استفاده از سی تی اسکن برای بیماران نموده که ضمن کیفیت بسیار پایین، باعث افزایش پرتوگیری در جامعه و تاثیر مخرب بر بانک ژنی مردم شده است؛ همچنین پزشکان به همین دلیل در برخی موارد از ارائه خدمات فوق تخصصی عاجز می‌مانند.
دکتر مهدی حسنی آزاد که هم اکنون ریاست بیمارستان را بر عهده دارد سال۹۵ طی گزارشی، تعداد ام آر آی‌های انجام شده در بیمارستان را حدود ۱۰۰۰ مورد در ماه عنوان کرده و اذعان نموده بود که این بیمارستان به حداقل دو دستگاه ام آر آی احتیاج دارد؛ اما در این شرایط برخی مدیران رده بالای وزارت بهداشت در استان، ام آر آی را خدمتی ضروری نمی‌دانند و در اظهاراتی غیر علمی آن را غیراورژانسی تلقی می‌کنند.

در پاسخ به این عزیزان بایدگفت که مکان مورد بحث ما یک مرکز آموزشی، درمانی، پژوهشی و فوق تخصصی است نه یک آمبولانس جاده‌ای و یا اورژانس بیمارستان صحرایی که فقط خدمات فوری برای زنده ماندن بیماران و مصدومان انجام دهد و سپس آنان را راهی مراکز درمانی نماید.
در دهه فجر سال ۹۵ در سفر وزیر محترم بهداشت به استان هرمزگان مبلغ ۲۷ میلیارد تومان برای خرید سه دستگاه، رادیوتراپی، آنژیوگرافی و ام آر آی تامین اعتبار گردید که متاسفانه فقط دو دستگاه خریداری و ام آر آی از این لیست حذف شد.

در بودجه بخش اجتماعی پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اعتباراتی کامل برای ام‌آر آی در نظر گرفته شد که متاسفانه پس از مدتی حذف گردید.
به نظر می‌رسد این تصمیم گیری‌ها حاصل مذاکرات صورت گرفته توسط مدیران بخش خصوصی ام آر آی با مسؤولان درمانی استان می‌باشد و آنان را متقاعد کرده تا از نصب دستگاه جدید خودداری نمایند، درباره بخش خصوصی می‌توان توضیحات کاملتر بدین شرح داد.
دو دستگاه از سه دستگاه موجود در بندرعباس در اختیار یک گروه از سرمایه‌گذارن این شهر می‌باشد که در حال حاضر با توجه به خرابی دستگاه آنان در بیمارستان شهید محمدی، مرکز خصوصی دیگر، توسط یک دستگاه ساخت کشور چین به صورت تقریبا شبانه روزی پذیرش بیماران را با تعرفه‌های بالا انجام می‌دهد؛ بسیار جالب است که صاحب اصلی این دو دستگاه رئیس یکی از بیمارستان‌های شهر بندرعباس است.
در سال۹۴ و هنگام راه‌اندازی دستگاه در بیمارستان شهید محمدی، مدیر مسؤول بخش در مصاحبه با پایگاه خبری تابناک هرمزگان، قیمت این دستگاه را ۵/۵ میلیارد تومان و نیزسومین دستگاه پیشرفته ایران عنوان کرده بود.

این در حالیست که آخرین قیمت این دستگاه حتی بعد از تلاطم ارزی و در تیر۹۷ ۳٫۴ میلیارد تومان بوده است، همچنین در معتبرترین رده بندی‌های دنیا این دستگاه جز پنج برند معتبر نیز نمی‌باشدکه هزینه تامین برق آن نیز به عهده بیمارستان بوده است و بدون انجام تشریفات مناقصه واگذار شده است.
قابل ذکر است که دستگاه به صورت اقساطی خریداری شده و در پی عدم پرداخت اقساط آن، بارها بانک عامل پیگیر پلمپ و جمع‌آوری دستگاه بوده که با وساطت‌های صورت گرفته مقامات استانی این مهم به تاخیر افتاده است.
همچنین صاحب دستگاه در گفت وگو با مدیران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان این دستگاه را آمریکایی و قیمت آن را ده میلیارد تومان عنوان کردند که پس از ارائه اسناد توسط بنده به خلاف واقع بودن این ادعاها پی بردند.
هم اکنون نیز پرونده بخش خصوصی بیمارستان شهید محمدی با شکایت مسؤولین دانشگاه در دادگستری جریان دارد اما هنوز عزم جدی برای خرید و نصب دستگاه جدید در بیمارستان دیده نمی‌شود و بدیهی‌ست این امر موجب کسادی کسب وکار عده ای در مراکز خصوصی خواهد شد.
امید است با هوشیاری مسؤولان وزارت بهداشت و سایر مدیران استان این رنج عظیم از روی دوش مردم استان برداشته شود تا دیگر مردم استان برای انجام این خدمت بدیهی به سایر استان‌ها مراجعه نکنند.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=28252
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی