محبت به اهل بیت پیامبر(ص) جزو اعتقادات اهل سنت است

به مناسبت سالروز ولادت امام حسین (ع) شیخ شافعی تشیخ امام جمعه روستای گیاهدان و مدیر مدرسه علوم دینی اهل سنت و جماعت  اسماعیلیه  طی سخنانی جایگاه آن حضرت را در بین اهل سنت تبیین کرد. جناب شیخ در مورد شخصیت حـسـیـن بن على و والدین ایشان توضیحاتی را ارائه نمائید؟ سیدنا حسین در مدینه […]

به مناسبت سالروز ولادت امام حسین (ع) شیخ شافعی تشیخ امام جمعه روستای گیاهدان و مدیر مدرسه علوم دینی اهل سنت و جماعت  اسماعیلیه  طی سخنانی جایگاه آن حضرت را در بین اهل سنت تبیین کرد.

جناب شیخ در مورد شخصیت حـسـیـن بن على و والدین ایشان توضیحاتی را ارائه نمائید؟

سیدنا حسین در مدینه منوره در سال چهارم هجرى به دنیا آمده است . پدر ایشان علی ابن ابیطالب و مادر ایشان حضرت فاطمه دختر بزرگوار پیامبر(ص) و حضرت خدیجه هستند که قرار گرفتن در این خانواده خود بزرگترین افتخار است .سیدنا حسین مدت ۶ سال از زندگی خود را در زمان حیات رسول الله(ص) سپری کرده اند و روایات زیادی از میزان علاقه پیامبر(ص) به ایشان در کتب حدیثی وجود دارد .

سیدنا حسین جزو اهل بیت پیامبر(ص) هستند و در روایت آمده است کـه نـامگذارى آن حضرت و برادر بزرگوارش به حسین و حسن ، توسط شـخـص پـیامبر اکرم صورت گرفته است .

احادیث در مورد حسین بن علی به طور مکرر در کتب حدیثی اهل سنت وجود دارد که فضائل ایشان ، برادر و پدر و مادر بزرگوارشان را از زبان پیامبر(ص) متذکر شده است .

در حدیثی آمده است : حسین منی وأنا من حسین أحب الله من أحب حسیناً حسین سبط من الأسباط حسین از من است و من از حسینم , خدا دوست بدارد کسى را که حسین را دوست دارد . و در حدیثی دیگر پیامبر اکرم فرموده اند : الحسن و الحسین سید الشباب اهل جنه ، حسن و حسین آقایان جوانان اهل بهشتند.

زیـد بـن حـارثـه نقل مى کند: مى خواستم براى انجام کارى خدمت رسول خدا(ص ) برسم شبانه بـه مـنـزل آن حـضـرت رفتم و درب خانه را کوبیدم پیامبر(ص) در حالى که چیزى در زیر عباى خود داشـت ، بـیـرون آمد پس از آن که کارم تمام شد، پرسیدم : اى رسول خدا! چه همراه دارى ؟ پیامبر (ص) عباى خـویـش را بـه کـنـار زد وحـسن و حسین را که در برگرفته بود به من نشان داد و فرمود: اینان فرزندان من و فرزندان دختر من هستند آن گاه رو به آسمان کرد و فرمود:اللهم انک تعلم انى احبهما فاحبهما و احب من یحبهما. خدایا! تو مى دانى که من این دو را دوست دارم , پس آنها را دوست بدار و دوست بدارهر کس آن دو را دوست بدارد .

سـلـمـان فـارسـى نـیز از پیامبر اکرم (ص) در خصوص حسنین  روایت کرده است که فرمود: من احبهما احببته و من احببته احبه اللّه و من احبه اللّه ادخله جنات النعیم , و من ابغضهما اوبغى علیهما ابغضته و من ابغضته ابغضه اللّه و من ابغضه اللّه ادخله نار جهنم و له عذاب مقیم .هـر کس فرزندانم حسن و حسین را دوست بدارد, من او را دوست دارم و هر کس من اورا دوست بـدارم , خـداونـد او را دوست دارد و هر کس خدا او را دوست بدارد به بهشت هاى پر از نعمت وارد خواهد شد اما هر کس آن دو را دشمن بدارد و بر آنها ستم روادارد, من او را دشمن خواهم داشت و هر کس من او را دشمن دارم , خداوند او را دشمن دارد و به آتش جهنم در افکند و در عذاب پایدار بماند .

امام حسین چه جایگاهی را در بین برادران اهل سنت دارد ؟

سیدنا حسن و سیدنا حسین به عنوان اولاد پیامبر (ص) بودند از طرفی در قرآن کریم هم آمده است: « قل لااسئلکم علیه اجراً اِلاّ المودّه فی القربی » که مودت و دوستی با اهل بیت پیامبر (ص)به عنوان اجر و مزد رسالت عنوان شده است . خلفای راشدین نیز توجه ویژه ای به این دو بزرگوار داشته اند و به طور قطع با توجه به ویژگی های شخصیتی خانواده پیامبر (ص) و به خصوص حسنین مورد مراجعه مردم بوده اند که این موضوع در کتب تاریخی ذکر شده و سخاوت ، علم ، اخلاق و شجاعت ایشان مورد تمجید قرار گرفته است.

از طرفی پیامبر اسلام در حدیثی قرآن و اهل بیت را برای مسلمانان به یادگار گذاشته اند . در کتاب صحیح مسلم آمده است: وَأَنَا تَارِکٌ فِیکُمْ ثَقَلَیْنِ أَوَّلُهُمَا کِتَابُ اللهِ فِیهِ الْهُدَى وَالنُّورُ فَخُذُوا بِکِتَابِ اللهِ، وَاسْتَمْسِکُوا بِهِ ” فَحَثَّ عَلَى کِتَابِ اللهِ وَرَغَّبَ فِیهِ وَأَهْلُ بَیْتِی أُذَکِّرُکُمُ اللهَ فِی أَهْلِ بَیْتِی . بنا بر این حدیث مسلمانان باید با تمسک به قرآن واهل بیت راه خود را برای رسیدن به کمال و هدایت پیدا کنند.

امام شافعی در وصف اهل بیت و ابراز ارادت به آنان همواره و به صورت شفاف محبت خود را نشان داده است، به خصوص در دو بیت ذیل الذکر آنان را وسیله و از خداوند متعال خاضعانه درخواست و استدعا فرموده که با توجه به جایگاه اهل بیت رسول‌الله در روز قیامت صحیفه اعمالش را با دست راست خود که نشانه فلاح و سعادت است دریافت نماید:

آل النبی ذریعتی

و هم الیک وسیلتی

ارجوا بان اعطی غداً

بید الیمین صحیفتی

لذا سیدنا حسن و سیدنا حسین و والدین گرامی شان که به عنوان عصاره اهل بیت به شمار می روند همواره مورد محبت اهل سنت بوده اند .

در کتب اهل سنت در مورد خصائص و مناقب اهل بیت و سیدنا حسین احادیث و روایات زیادی وجود دارد . در کتب تاریخی نیز در مورد اقدامات ایشان و نحوه شهادت ایشان به طور جامع نوشته شده است و علمای اهل سنت وظیفه خود را در این مورد انجام داده اند که همه اینها نشان از علاقه مندی به شخصیت حسین ابن علی است.

حرکت امام حسین (ع) در مبارزه با حکومت یزید را چگونه ارزیابی می کنید؟

حسین بن علی شخصیتی است که در دامان پیامبر (ص) و فاطمه زهرا بزرگ شد و همچنین از وجود پدری بهره مند بود که معدن علم پس از پیامبر (ص) بوده است . قطعا ایشان در مراحل مختلف زندگی خود از نزدیک شاهد وقایعی که منجر به روی کار آمدن بنی امیه و شخصیتی همچون یزید بوده است .

پس از مرگ معاویه و روی کار آمدن یزید ، حسین بن علی احساس کرد که با حاکم شدن شخصی مثل یزید اسلام از مسیر صحیح خود منحرف خواهد شد لذا با ایثار و فداکاری درس بزرگی به همه مسلمانان داد .درسی که تا امروز هر انسان آزاده ای را وادار به تحسین می کند و اگر ایستادگی حسین در برابر این انحراف نبود جامعه اسلامی دچار سرنوشت مبهمی می شد که ممکن بود منکرات جای خود را با معروفات عوض می کرد و برای همین ایشان هدف خود را از قیام در برابر یزید احیای سنت پیامبر و امر به معروف و نهی از منکر عنوان می کند.

در پایان اگر سخنی دارید بیان نمائید؟

در پایان می خواهم این نکته را متذکر شوم که اهل سنت محب اهل بیت و سادات هستند . ما در نمازهای خود به پیامبر (ص) و به اهل بیت او درود می‌فرستیم؛ صلواتی که ما واجب می‌دانیم در نماز های خود ذکر کنیم . حتی در خطبه های نماز جمعه این کلمات ذکر می شود که : “الحسن و الحسین سیدا شباب اهل الجنه و فاطمه سیده نساء اهل الجنه” . همه اینها نشان می دهد که محبت به اهل بیت بزرگوار جزو اعتقادات ماست که امیدوارم همه ما با این محبت مورد شفاعت پیامبر اسلام قرار بگیریم.

اللهم صل علی محمد و علی آل محمد کما صلیت علی ابراهیم و علی آل ابراهیم انک حمید مجید، اللهم بارک علی محمد و علی آل محمد کما بارکت علی ابراهیم و آل ابراهیم انک حمید مجید.