متن کامل سخنرانی دکتر ولایتی در اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، علی اکبر ولایتی دبیر مجمع جهانی بیداری اسلامی در دهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در تهران در مورد جدیدترین تحولات دنیای اسلام و پیروزی محور مقاومت در حلب به سخنرانی پرداخت. متن کامل سخنرانی دکتر ولایتی به شرح زیر است: تسنیم بسم الله الرحمن الرحیم […]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، علی اکبر ولایتی دبیر مجمع جهانی بیداری اسلامی در دهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در تهران در مورد جدیدترین تحولات دنیای اسلام و پیروزی محور مقاومت در حلب به سخنرانی پرداخت.

متن کامل سخنرانی دکتر ولایتی به شرح زیر است:

تسنیم بسم الله الرحمن الرحیم

«مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَ الَّذینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَماءُ بَیْنَهُمْ تَراهُمْ رُکَّعاً سُجَّداً یَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنَ اللَّهِ وَ رِضْواناً سیماهُمْ فی‏ وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ »
«محمّد فرستاده خداست، و کسانى که با اویند، در برابر کافران سرسخت و در میان خود مهربانند. آنان را مى بینى که در حال رکوع و سجودند ( نماز را برپا مى دارند ) و در زندگى دنیا در پى دستیابى به پاداشى از جانب خدا هستند و خشنودى او را مى جویند. علامت خشوع آنان در برابر خدا که پیامد سجده هاى آنهاست در رخسارشان نمایان است. »

حضار محترم، میهمانان گرامی و مدعوین ارجمند، علما، اندیشمندان و شرکت کنندگان در دهمین اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی؛

در آغاز سخن مایلم سالروز میلاد آخرین پیامبر الهی، پیامبر رحمت و مودت حضرت رسول اکرم محمد مصطفی (ص) را محضر شما میهمانان گرانقدر و ارجمند که دعوت جمهوری اسلامی ایران را پذیرفته و در دهمین نشست شورای عالی شرکت نموده اید را تبریک و تهنیت عرض نمایم.
همچنین از دولت و مجلس اعلای عراق به خاطر میزبانی با شکوه نشست قبلی مجمع عالی بیداری اسلامی در بغداد نهایت تشکر و امتنان را اعلام می نمایم.

علما و اندیشمندان گرامی؛

پس از گذشت بیش از ۵ سال از آغاز موج بیداری اسلامی،  تشکیل مجمع جهانی بیداری اسلامی به تدبیر و ابتکار مقام معظم رهبری آیت الله العظمی خامنه ای  دشمنان و معارضان بیداری اسلامی عملاً نتوانسته اند حتی با سازماندهی گروه های تکفیری به عنوان رقیب بیداری اسلامی و پیشبرد طرح های  تجزیه گرایانه، تمام خواسته های خود را در زمینه مهار این موج عظیم محقق سازند. این در حالی است که در نقطه مقابل چهره منحوس و نامشروع تکفیری ها و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها بیش از هر زمان دیگری بر افکار عمومی، علما، اندیشمندان، ملتها و رهبران اسلامی آشکار شده به گونه ای که کم کم جهان اسلام را متحد و یکپارچه در مقابل این جریان خشونت طلب و تروریستی تکفیری قرار داده است.

هم اکنون انگیزه های جهادی در صفوف مردمی اعم از شیعه و سنی در سوریه و عراق دمیده شده و ملت های مسلمان سوریه و عراق را در کنار ارتش و نیروهای نظامی دو کشور مذکور، جهت نابودی گروه های تکفیری در جبهه واحدی قرار داده و پیروزی های بزرگی نیز به دست آمده است.

مطئمناً شکست داعش و سایر گروه های تکفیری در سوریه و عراق فرصت های بزرگی را برای جهان اسلام رقم خواهد زد و روح جهاد و اعتماد به نفس جهت مبارزه و مقابله با عناصر و گروه های افراطی، تکفیری و تروریستی از یک سو و پیشبرد بیداری اسلامی از سوی دیگر را بیش از پیش فزاینده خواهد نمود.

برادران مسلمان و مؤمن؛

در مقطع کنونی؛ علما، اندیشمندان، روشنفکران، فرهیختگان و رهبران جوامع اسلامی رسالتی مضاعف در شناسایی چهره شوم تکفیریها و روشنگری در راستای ضرورت مقابله با گروه های تکفیری، فتنه انگیزی و دسیسه های ضد دینی و اسلامی، همچنین عمل به تکالیف برآمده از بیداری اسلامی دارند؛ تکالیفی که مقابله با نظام سلطه و عدم اطاعت از دشمنان اسلام و مسلمانان در رأس آنها قرار دارد. به طور قطع و یقین گسترش تکلیف گرایی بالاخص در مواجهه با گروه های تکفیری و نظام سلطه که در جبهه ای هماهنگ برای مقابله با اسلام ناب محمدی (ص) و ارائه چهره ای خشن و مرتجعانه از اسلام متحد شده اند،  همچنین روشنگری در جهان اسلام منتهی به عبور دنیای اسلام و ملتهای اسلامی از بحران ظلم و حقارت شده و مقدمه  احیای تمدن بزرگ اسلامی و مجد و عظمت اسلام و مسلمانان خواهد شد.

در این جهت دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی و شرکت کنندگان در این همایش با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارند، تمام تلاش و توان خود را برای کمک به تداوم موج فراگیر بیداری اسلامی در اقصی نقاط مرزهای اسلامی مبذول خواهند نمود تا این امید را به ملت های مسلمان بدهند که اسلام نه تنها دین رأفت و مهربانی بلکه دین مقاومت و اقتدار می باشد و روا نیست در جهان کنونی، نظام سلطه با وجود اقلیتی که مجهز به سلاح اقتصاد و میلیتاریسم است در رأس باشد و مسلمانان که وارثان تمدنی بزرگ می باشند و از منابع فراوان نفتی و غیرنفتی بهره مندند و اکثریتی قریب به یک و نیم میلیارد نفر را شامل می شوند، در ذیل قرار گیرند.

میهمانان شرکت کننده در اجلاس؛

اکنون دهمین اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در حالی برگزار می شود که منطقه غرب آسیا در شرایط خاصی قرار گرفته و دوران حساسی را سپری می کند. جریان بیداری اسلامی نیز که در برخی کشورها با تکیه بر آموزه های اسلام ناب محمدی (ص)، در سالهای گذشته به پیشرفتهای قابل توجهی دست یافته است، اما در این بین برخی از جریان های اسلامی از روی غفلت و ناآگاهی، با دل خوشی به وعده های نظام سلطه از مسیر بیداری اسلامی منحرف شده و مجدداً اسباب حاکمیت دشمنان واقعی اسلام بر سرنوشت کشورهای انقلابی را مهیا ساخته اند. با این همه محور مقاومت اسلامی در منطقه که پشتوانه محکم جریان بیداری اسلامی است، طی سال های اخیر با موفقیت های چشم گیری مواجه بوده است؛ موفقیتهایی که از یک سو عزتمندی و روح اعتماد به نفس را در بین ملت های مسلمان و آزادی خواه استوار ساخته و از سوی دیگر هیمنه شکست ناپذیری اسرائیل غاصب را در بین مردم مسلمان منطقه فرو ریخته و پیکره آن را در معرض ضربات کاری قرار داده است.

با وجود تداوم فتنه انگیزی و دسیسه افکنی مخالفان داخلی و خارجی از یک سو و جنگ افروزی گروه های تکفیری از سوی دیگر در سوریه و علیه دولت و ملت این کشور، ارتش و نیروهای مردمی سوریه محکم و استوار، سلاح مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان داخلی، منطقه ای و بین المللی را همچنان در دست گرفته و به خصوص طی ماه های اخیر به موفقیت های چشمگیری در جبهه های نبرد دست یافته اند، که حاصل این مقاومت و رشادت آزاد سازی بزرگترین قطب اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سوریه یعنی شهر  حلب  بوده است که این پیروزی نقطه عطف و علامتی معنادار در معادله سوریه و حتی معادلات منطقه¬ای است به گونه ای که باید در آینده ای نزدیک انتظار شکست کامل جریان تکفیر و اضمحلال تروریسم ساخته دست نظام سلطه و استکبار و تثبیت نظام های مردمی و ملت های مقاوم در منطقه باشیم.

کشور عراق در بیش از یک دهه اخیر و پس از سقوط صدام همواره در معرض دسیسه های تفرقه افکنانه غربی قرار داشته و در چند سال گذشته نیز با چالشی به نام داعش مواجه بوده است. عراق با کمک دولت و ملت خویش از اقوام و مذاهب مختلف اعم از شیعی، سنی و کرد توانسته است ضمن عبور از بحران های مختلفی که عمدتاً در نتیجه توطئه های غربی به وجود آمده بود، طی هفته های گذشته عملیات آزادسازی موصل را کلید بزند.

مطمئناً عملیات موصل و نبرد بزرگ ارتش، نیروهای نظامی و نیروهای مردمی عراق با داعش که تا کنون با موفقیت های چشمگیری همراه بوده است، می تواند آغازی بر پایان حیات خشن ترین و مرتجعانه ترین گروه تروریستی تاریخ معاصر جهان یعنی داعش باشد و این افتخار بزرگ را نصیب دولت و ملت بزرگ عراق کند که توانستند در کنار هم و با همکاری و هماهنگی یکدیگر بر گروه تروریستی داعش که نه تنها عراق و سوریه بلکه کل منطقه غرب آسیا را با چالش مواجه ساخته و روند حرکت بیداری اسلامی را با کندی مواجه ساخته است، غلبه کنند.

ملت مظلوم و بی گناه یمن همچنان بر اثر جنگ افروزی و بمباران بی وقفه جنگنده های سعودی جان می سپارند، این در حالی است که سازمان های بین المللی و مدعیان دروغین حقوق بشر در سکوت و انفعال مطلق فرو رفته اند. با این وجود تجربه حملات هوایی ۱۸ ماه گذشته عربستان در یمن از یک سو و ناکامی رژیم سعودی که دست دوستی به سوی رژیم اشغالگر قدس دراز کرده است از سوی دیگر، همچنین پیشروی و تثبیت موقعیت انصارالله و انقلابیون یمنی به عنوان نقش آفرینان مؤثر تحولات یمن ثابت کرده که بحران یمن، فاقد هرگونه راه حل نظامی است، لذا تنها راه کار باقی مانده تمکین در مقابل خواست های به حق و قانونی ملت یمن و احترام به حق تعیین سرنوشت مردم در این کشور می باشد.

ملت مبارز و انقلابی در بحرین همچنان بر خواسته های مشروع و مطالبات قانونی خود جهت احقاق حقوق از دست رفته و مشروع خویش از طرق مسالمت آمیز پای می فشارند. این در حالی است که حکام بحرینی ضمن سرکوب مردم و ایستادگی سخت افزاری در مقابل خواسته های ملت، آیت الله شیخ عیسی قاسم این عالم مجاهد و مبارز بحرینی را محصور نموده و بدنبال سلب تابعیت از این عالم بزرگوار و نجیب می باشد.

لبنان بعنوان نوک پیکان مقاومت و مقابله در مقابل رژیم صیهونیستی و جریان تکفیری در چند ماهه اخیر شاهد رویدادهای مبارک و میمونی بوده است، انتخاب رئیس جمهور جدید جناب آقای میشل عون به یک دوره خلأ قدرت و فقدان دولت در این کشور پایان داد تا با ا نسجام سیاسی و مشارکت تمامی جریانات و گروه ها این کشور جایگاه واقعی و تأثیرگذار خود را در معادلات منطقه ای و بین المللی را بازیابی نماید.

سرزمین های اشغالی کماکان در مقابل اشغالگری و جنایات صهیونیست ها مقاومت می کند. مصیبت هایی که امروز بر فلسطینیان می گذرد، حاصل خیانت ها و جنایاتی است که در بیش از شش دهه اخیر بر این ملت مظلوم و رنج کشیده تحمیل و اعمال شده است. اما امروز خیانت و جنایت در حق فلسطین ماهیت متفاوت به خود گرفته است. چنانچه در چارچوب یک سناریوی از قبل برنامه ریزی شده، تبدیل و جایگزینی اولویت بسیاری از ملتهای مسلمان منطقه، از موضوع «اشغالگری رژیم صهیونیستی» به سمت مسائل داخلی از جمله «داعش و جنگ های تکفیری»، به عنوان نقشه ای شوم در منطقه در حال اجراست، چنانچه پس از چند سال و در نتیجه اقداماتی که آمریکا به عنوان بزرگترین دولت حامی صهیونیست ها انجام داده است، هم اینک مشاهده می شود که جریانات تکفیری و گروههای تروریستی، کشورهای اسلامی را به شدت مشغول خودشان کرده و درگیری ها را از سطح مبارزه با رژیم اشغالگر قدس به سطح چالش با گروههای تکفیری تنزل داده است.

دست حکام سعودی که در پشت پرده تمام بحران های منطقه ای از سوریه و عراق گرفته تا یمن، بحرین، لیبی و امثالهم آشکار است. وهابیت با ابزار پول همچنان به فتنه انگیزی در جهان اسلام ادامه می دهد.

آشکارسازی و هنجارشکنی در برقراری روابط عربستان با رژیم صهیونیستی، خود ننگ دیگری از سوی حکام سعودی و ضربه جدیدی بر پیکرۀ اسلام و آرمانهای ملل اسلامی است.

در دهمین جلسه شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی جای خالی یکی از اعضاء فعال و مؤثر شورا یعنی حجت الاسلام شیخ زکزاکی، رئیس جنبش اسلامی نیجریه را مشاهده می کنیم. ایشان بیش از یک سال است که مظلومانه مجروح، مضروب و به بند کشیده شده و در بدترین شرایط جسمانی در زندان به سر می برد. این عالم مجاهد تحت سخت ترین رفتارهای غیرانسانی از سوی گروه تکفیری بوکوحرام قرار گرفته و متأسفانه دولت نیجریه نه تنها هیچ تدبیر و اقدامی برای رهایی ایشان انجام نداده بلکه با فشار برخی کشورهای مرتجع و صهیونیزم بین المللی، محدودیت ها، فشارها و ظلم های بیشتری بر ایشان و میلیون ها مسلمان نیجریه ای اعلام کرده اند.

سیر تحولات منطقه خاورمیانه، مقاومت مردم و دولت¬های برآمده از خواست و اراده آنان و از خود گذشتگی و ایثار و حمایت ملل آزدایخواه منطقه از گفتمان مقاومت که به شکست سیاست جنگ نیابتی در منطقه انجامید، سیاستمداران و اندیشکده های نظام سلطه را به این نتیجه رسانید که می بایست طرح و راهبرد جدیدی را در منطقه پیاده سازی نمایند و از صرف هزینه های میلیارد دلاری بصورت پنهان و آشکار در تجهیز ، تسلیح و راه اندازی و تقویت گروه های تکفیری تغییر رویکرد دهند ، آثار این تغییر رویکرد را می توان در نتایج و پیامدهای انتخابات اخیر ایالات متحده به وضوح مشاهده کرد.

علما، اندیشمندان، روشنفکران و حضار محترم؛

امروز به برکت اسلام و ارزش های اسلامی، بیداری اسلامی به وضوح در سطح منطقه آزمون بزرگی را می گذراند. فریاد اعتراض و ابراز انزجار از استکبار و مستکبرین عالم دستاورد نخست و فوری ترین پیامد بیداری اسلامی در منطقه است. بازگشت به خویشتن که بازگشت به ارزش ها و مبانی اسلام ناب محمدی (ص) میباشد، تنها راه علاج مشکلات منطقه ای است که چشم های طمع زیادی به آن دوخته شده  و چند سالی است با استفاده از ابزار تکفیر آن را به جولانگاه منافع غربی- عربی- عبری تبدیل نموده است.

اعضای شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی با این رویکرد و نگاه به آینده گردهم آمده اند تا پس از بحث و گفتگو درباره مسائل گوناگون دنیای اسلام، راهبردهایی را جهت رفع موانع و چالش ها و غلبه بر مشکلات جهان اسلام، به تبادل نظر گذاشته و از سران کشورهای اسلامی که منافع ملی اشان با منافع اسلام در هم تنیده شده است، مجدانه می خواهند که در پیشبرد مصوبات این اجلاس از هرگونه همکاری و همیاری دریغ نورزند.
در پایان لازم می دانم گزارش مختصری از فعالیت های چند سال اخیر دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی که متشکل از ۹ کمیته و دبیرخانه دائمی مجمع می باشد حضورتان ارائه نمایم.
۱. دبیرخانه :
۱.۱. ایجاد ساز و کار مناسب برای هماهنگی بیشتر بین کمیته های ۹ گانه بیداری اسلامی
۱.۲. ایجاد هماهنگی وارتباط مستمر بین کمیته های ۹ گانه با نهادها و مراجع مختلف در سطح نظام
۱.۳. حفظ ارتباط با میهمانان شرکت کننده در اجلاس های قبلی از طریق شبکه های مجازی
۱.۴. موضع گیری مجمع جهانی بیداری اسلامی در برابر وقایع و رخدادهای اتفاقی در جهان اسلام
۱.۵. مشارکت و همکاری سازنده با سایر مراجع در سطح نظام برای برگزاری اجلاس مرتبط با موضوع
۱.۶. تهیه دستور کار جلسات نوبه ای برای شورای سیاست گذاری مجمع جهانی بیداری اسلامی
۲. تحلیل و اقدام سیاسی؛
۲.۱. تألیف و تدوین گزارش پژوهشی با عنوان ویژگیهای سیاسی- اجتماعی گفتمان بیداری اسلامی؛
۲.۲. تحلیل، آموزش و اقدام سیاسی و پژوهشی مراسم، مناسبت ها، نخبگان، رسانه ها و فضای مجازی؛
۲.۳. شناسایی و ارائه راهکار در جهت رفع چالش های اساسی پیش روی تشکل های حامی بیداری اسلامی در کشورهای هدف؛
۲.۴. تألیف و تدوین یک گزارش استراتژیک شامل: چالش¬ها، فرصت¬ها و نگاه به آینده در غالب مقاله یا پروژه علمی – تحقیقاتی؛
۳. نخبگان؛
۳.۱. برگزاری هم اندیشی در خصوص تهیه یک طرح مشخص برای انسجام بخشی به نخبگان موجود جهان اسلام؛
۳.۲. شناسایی تعدادی از بانوان نخبه در جهان اسلام و بهره مندی از توان نخبگی آنان در به صحنه کشیدن بانوان؛
۳.۳. همگرا نمودن نخبگان در خصوص مهمترین چالش های موجود در حوزه بیداری اسلامی با تعامل با کمیته آموزش و پژوهش؛
۳.۴. ارائه راهکار در زمینه راه اندازی یک شبکه اطلاع رسانی بین اعضای کمیته تخبگان با تعامل با کمیته فضای مجازی؛
۴. مراسم و مناسبت ها؛
۴.۱. فراهم سازی تمهیدات لازم برای برگزاری اجلاس های دوره ای و تخصصی بنا به ضرورت و یک بار در طول سال
۴.۲. برنامه ریزی برای برگزاری جلسات منطقه ای
۴.۳. برنامه ریزی و برگزاری جشنواره ها و مسابقات علمی، فرهنگی متعدد با موضوعات مختلف در حوزه بیداری اسلامی
۴.۴. برنامه ریزی و برگزاری دوره های مقاله نویسی در حوزه بیداری
۴.۵. برگزاری جشنواره فیلم و عکس و… با موضوع بیداری اسلامی
۴.۶. مشارکت در برگزاری کنگره بین المللی جریان های افراطی و تکفیری
۴.۷. مشارکت در برگزاری بزرگداشت های چهره های الگوی جهان اسلام همانند حاج عماد
۴.۸. برگزاری اجلاس اندیشه ی امام خمینی و بیداری اسلامی (ویژه ارتحال حضرت امام(
۴.۹. برگزاری اجلاس هم اندیشی میهمانان خارجی بزرگداشت روز قدس
۴.۱۰. برگزاری اجلاس هم اندیشی بیداری اسلامی در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
۵. فرهنگی – تبلیغی؛
۵.۱. آماده سازی و فضا سازی با محوریت و موضوعات مختلف از قبیل تصاویر جنایات آمریکا  و آل سعود در یمن، مظلومیت مردم بحرین، مقاومت و رژیم صیهونیستی، شهدای جهان اسلام و بیداری اسلامی
۵.۲. تهیه  و توزیع طرح، پوستر، کاتالوگ و…. برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری (مدظله) در خصوص ابعاد مختلف بیداری اسلامی
۶. رسانه؛
۶.۱. تولید کلیپ ها و تیزرها و برنامه ها با موضوعات مرتبط(بیداری اسلامی، فلسطین، شهدای جوان، تاریخچه بیداری اسلامی، روز شمار، فراخوان مقاله، سرو ها و میان برنامه ها و تبلیغاتی)
۶.۲. ایجاد و راه اندازی سایتها و بهره برداری از فضای مجازی سایتهایی از قبیل (YouTube ,Google ,photo line ,twitter ,…) بحث و تبادل نظر در فضای مجازی و راه اندازی سامانه های پیامکی و ایمیلی، شرکت و حضور در تالارهای گفتگوی مجازی و …
۶.۳. تولید برنامه های رادیو، تلویزیونی، تشکیل استودیو ها و کنفرانس های خبری وو تبلیغات رسانه ای، امورات مربوط به واحد سیار به ۴ زبان
۶.۴. تصویر برداری، ضبط برنامه ها، پخش همایش(زنده و استریم)ایجاد کافی نت و هماهنگی و مدیریت صوتی و تصویری سالن و…
۶.۵. رصد و کنترل شبکه ها و تهیه و تدوین گزارش مراسمات؛
۷. فضای مجازی؛
۷.۱. تهیه، تولید و توزیع  صدها مقاله در  حوزه بیداری اسلامی؛
۷.۲. ترجمه و بازگردانی متون در خصوص بیداری اسلامی به زبان مختلف دنیا در بستر فضای مجازی؛
۷.۳. تولید بازی های رایانه ای و اینترنتی مرتبط با موضوعات بیداری اسلامی؛
۷.۴. بررسی توان ها، سازماندهی و ارتباط گیری، هماهنگی و جبهه سازی سایبری؛
۷.۵. تولید ۵ نرم افزار چند رسانه ای و ۵ اپلیکیشن موبایل اندرویدی؛
۸. فرهنگی – هنری؛
۸.۱. تولید ۷ فیلم مستند در حوزه  بیداری اسلامی با موضوعات (تفکر شیعی و تکفیری در اروپا، شهدای بیداری اسلامی، مسئله سوریه و …)
۸.۲. تولید ۵ فیلم سینمایی، کلیپ و نماهنگ در خصوص بیداری اسلامی
۹. علمی و پژوهشی؛
۹.۱. انجام تحقیقات و پژوهش های کاربردی پیرامون اسیب شناسی جنبش بیداری اسلامی در کشورهای مصر ، یمن، لیبی و …
۹.۲.  آینده نگاری بیداری اسلامی در کشورهای هدف و سناریوهای پیش روی آن؛
۹.۳. وضعیت شناسی بیداری اسلامی در کشورهای غرب آسیا؛
۱۰. آموزش و توانمندسازی؛
۱۰.۱. برگزاری ۶۰ دوره برای مدیران ارشد از کشورهای مختلف(عراق، سوریه، پاکستان، افغانستان، پاکستان و ….)؛
۱۰.۲. آموزش دانشجویان کشورهای مختلف؛

همانگونه که مستحضر هستید؛
به ابتکار جمهوری اسلامی ایران شورای مجمع جهانی بیداری اسلامی که با هدف جلوگیری از انحراف تحولات منطقه ای از مسیر درست خویش و وحدت امت اسلامی و تقریب بین مذاهب مختلف، همچنین روشنگری و آگاه سازی و مقابله با جریانات ضد اسلامی که در صدد به چالش کشیدن بیداری اسلامی هستند، همزمان با آغاز موج بیداری اسلامی در تهران تشکیل شد، در راستای عمل به وظایف خویش در قبال موج بیداری اسلامی به استثنای نشست کنونی، تاکنون ۸ اجلاس با شرکت اندیشمندان، علما، روشنفکران و رهبران جوامع اسلامی به شرح زیر تشکیل داده است.
اجلاس نخست؛ در آبان ماه ۱۳۹۰ با شرکت ۲۰ تن از ۱۶ کشور جهان.
اجلاس دوم؛ در بهمن ماه ۱۳۹۰ با شرکت ۱۰ تن از ۱۰ کشور جهان در حاشیه اجلاس جوانان.
اجلاس سوم؛ در تیر ماه ۱۳۹۱ با شرکت ۳۲ نفر از ۱۹ کشور جهان در حاشیه اجلاس زنان.
اجلاس چهارم؛ در آذر ماه ۱۳۹۱ با شرکت ۱۲ نفر از ۵ کشور در حاشیه اجلاس اساتید.
اجلاس پنجم؛ در اسفند ماه ۱۳۹۲ با حضور ۲۸ نفر از ۱۵ کشور جهان در حاشیه همایش هندسه قدرت.
اجلاس ششم؛ در شهریور ماه ۱۳۹۳ با حضور ۵۴ نفر از ۲۸ کشور جهان در حاشیه همایش علمای اسلامی در حمایت از مقاومت فلسطین.
اجلاس هفتم؛ در آذر ماه ۱۳۹۳ با حضور ۳۰ تن از ۲۱ کشور جهان در حاشیه اجلاس تکفیر.
اجلاس هشتم؛ در ۷ دی ماه ۱۳۹۴ با ۴۰ نفر از ۱۰ کشور جهان در حاشیه کنفرانس وحدت.

مجمع جهانی بیداری اسلامی علاوه بر اجلاس های فوق که در سطح شورای عالی مجمع برگزار گردیده است، تاکنون ۱۷ نشست، همایش و کنفرانس نیز به شرح زیر در سطح بین المللی با شرکت میهمانان و مدعوین از کشورهای مختلف جهان برگزار کرده است:
۱. اولین کنفرانس بین المللی بیداری اسلامی که در شهریور ماه ۱۳۹۰ برابر با شوال ۱۴۳۳ هجری قمری و سپتامبر ۲۰۱۱ در تهران با حضور بیش از ۷۵۰ نفر از اندیشمندان، رهبران و شخصیت های اسلامی، فعالان عرصه های فرهنگی، سیاسی ورسانه ای و احزاب و تشکل های اسلامی از ۷۹ کشور برگزار شد.
۲. اجلاس بین المللی جوانان و بیداری اسلامی که در بهمن ۱۳۹۰ برابر با ربیع الاول ۱۴۳۳ هجری قمری و ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی با حضور بیش از ۱۰۰۰ نفر از جوانان فرهیخته و فعال در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، رسانه ای و اعضای تشکل ها و جریانات اسلامی از ۷۴ کشور جهان در تهران برگزار گردید.
۳. کنگره شعر بیداری اسلامی در بهمن ۱۳۹۰ برابر با ربیع الاول ۱۴۳۳ قمری فوریه ۲۰۱۲ با حضور بیش از ۶۰ شاعر عرب زبان از ۱۲ کشور جهان، دو روز در تهران و یک روز در مشهد برگزار گردید.
۴. اجلاس بین المللی زنان و بیداری اسلامی در تیر ۱۳۹۱ برابر با شعبان ۱۴۳۳ قمری و ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی با حضور بیش از ۱۱۰۰ نفر از زنان مسلمان اندیشمند و فعال در عرصه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و رسانه ای و نیز احزاب و تشکل های اسلامی از ۷۶ کشور جهان  در تهران برگزار گردید.
۵. اجلاس اساتید دانشگاه ها که «بیداری اسلامی، پیشرفت، عدالت و مردم سالاری دینی» نام داشت، در آذر ماه ۱۳۹۱ برابر با محرم ۱۴۳۴ قمری و دسامبر ۲۰۱۲ میلادی با حضور بیش از ۵۰۰ نفر از اندیشمندان و اساتید مسلمان و فعال دانشگاه ها در عرصه بیداری اسلامی از ۶۰ کشور جهان در تهران برگزار گردید.
۶. اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی با شعار «پیش به سوی نوسازی تمدن اسلامی» در اردیبهشت ماه١٣٩٢ برابر با جمادیالثانی ١۴٣۴ قمری و مطابق با آوریل ۲۰۱۳ میلادی با سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای و با حضور بیش از ۶۵۰ نفر از علما و شخصیت های دینی، فرهنگی و سیاسی از ۷۸ کشور جهان به مدت دو روز در سالن اجلاس سران در تهران برگزار گردید.
۷. همایش بینالمللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی که در اسفند ۱۳۹۲ برابر با جمادی الاول ۱۴۳۴ هجری قمری و مارس ۲۰۱۴ میلادی با حضور بیش از ۸۰ شخصیت دینی و دانشگاهی از ۴۳ کشور جهان در تهران برگزار شد.
۸. همایش بین المللی اندیشه های امام خمینی (ره) و بیداری اسلامی که خرداد ماه ۱۳۹۳ برابر با رجب ۱۴۳۵ و ماه می ۲۰۱۴ میلادی با حضور ۴۰۰ نفر از اندیشمندان، فرهیختگان و علما از ۲۰ کشور جهان در تهران برگزار شد.
۹. کنفرانس بین المللی علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین در شهریور ۱۳۹۳ برابر با ذی القعده ۱۴۳۵ قمری و سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی با حضور ۲۰۰ تن از علما و نخبگان جهان اسلام از ۵۳ کشور جهان در تهران برگزار گردید.
۱۰. کنگره جهانی جریانهای افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام که در آذر ماه ۱۳۹۳ برابر با  محرمالحرام و صفر ۱۴۳۶ هجری قمری و نوامبر ۲۰۱۴، به دعوت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی و آیت الله العظمی سبحانی دو تن از مراجع دینی گرانقدر حوزه علمیه قم و با حضور بیش از ۳۰۰ تن از علما و متفکران شیعه و سنی، از بیش از ۶۰ کشور جهان، در شهر قم برگزار شد.
۱۱. کنگره هم اندیشی میهمانان خارجی مراسم سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که بهمن ۱۳۹۳ برابر با ربیع الثانی ۱۴۳۶ و ژانویه ۲۰۱۵ میلادی با حضور ۳۹۵ نفر از میهمانان خارجی از ۲۸ کشور جهان در سالن اجلاس سران تهران برگزار گردید.
۱۲. نشست بین المللی اندیشه های امام خمینی (ره) و بیداری اسلامی که در خرداد ۱۳۹۴ برابر با شعبان ۱۴۳۶ و ژوئن ۲۰۱۵ میلادی با حضور میهمانان و مدعوین خارجی در تهران برگزار گردید.
۱۳. هشتمین کنگره بین المللی پزشکان شیعه جهان اسلام در مرداد ۱۳۹۴ برابر با شوال ۱۴۳۶ و آگوست ۲۰۱۵ میلادی با حضور ۶۵۰ نفر از پزشکان جهان اسلام از بیش از ۲۵ کشور جهان در تهران برگزار شد.
۱۴. بیست و دهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که دی ماه ۱۳۹۴ برابر با ربیع الاول ۱۴۳۷ و دسامبر ۲۰۱۵ با حضور بیش از ۵۰۰ اندیشمند از ۷۰ کشور جهان در تهران برگزار گردید.
۱۵. همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز که در بهمن ماه ۱۳۹۴ برابر با ربیع الثانی ۱۴۳۷ و ژانویه ۲۰۱۶ میلادی با حضور بیش از ۳۰ تن از علما و اندیشمندان از ۲۰ کشور جهان در قم و در دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی برگزار گردید.
۱۶. کنگره هم اندیشی میهمانان خارجی مراسم سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که بهمن ماه ۱۳۹۴ با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از ۴۰ کشور جهان در تهران برگزار گردید.
۱۷.    بزرگداشت فرمانده مقاومت اسلامی شهید حاج عماد مغنیه که در بهمن ماه ۱۳۹۴ با حضور شخصیت های سیاسی داخلی و خارجی و عموم مردم و علاقمندان به حوزه مقاومت و آزادی فلسطین در تهران برگزار شد.
۱۸. برگزاری نهمین اجلاس مشورتی عالی بیداری اسلامی اول و دوم آبان ماه سال جاری در بغداد؛

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام/