امروز

جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۹:۲۴ بعد از ظهر

حجت الاسلام جوکار امام جمعه شهرستان قشم  در نشست مشترک وزیر کشور با علماء، روحانیون، معتمدین، منتخبین مردم در شوراهای اسلامی شهر و روستا و مسئولین شهرستان قشم که در تالار آینه قشم برگزار شد به بیان معضلات و مشکلات موجود در شهرستان قشم پرداخت که متن کامل این سخنرانی جهت اطلاع عموم مردم منتشر می شود:
همه باید به این مساله توجه داشته باشند که مردم ما مردم کم نظیری هستند. دستاوردهای انقلاب را به خوبی می شناسند و قدردان می باشند؛ این را بارها در تجمعات مختلف ملی و مذهبی به اثبات رسانده اند. همین امروز رهبر معظم انقلاب فرمود که ۲۲ بهمن امسال تماشایی خواهد بود و باید مسئولین مردم را بشناسند و قدردان و خدمتگزار مردم باشند.

منکر آماری که آقای فرماندار قشم دادند نیستم اما من باید بی ملاحظه زبان گویای مردم باشم و مطالبات آنان را بیان کنم. در بحث امنیت، قشم هیچ مشکلی ندارد و مردم قشم اصلا حضور دشمن در آب های هم جوار را حس نمی کنند با این حال در مسائل معیشتی همچنان قشم مشکل دارد با وجود اینکه آن چه خوبان همه دارند قشم یکجا دارد. این جزیره چند بعدی همچنان دچار فقر و بیکاری است.

با وجود قشم نباید هیچ گدا و فقیری در تمام هرمزگان وجود داشته باشد چه رسد به وجود خانه های شبه کپر در مرکز شهرقشم. با وجود این همه نعمت نباید در هرمزگان فقیر و بیکار وجو داشته باشد به واسطه فقط قشم، یعنی قشم باید فقرزدایی کند، محرومیت زدایی کند از کل هرمزگان؛ نه این که هنوز در رابطه با خود قشم چنین مشکلاتی وجود داشته باشد.

آقای وزیر، فرصت شما کم است و الا بعد از جلسه خانه های شبه کپر در مرکز شهر قشم و فقرای عدیده ای را به شما نشان می دادم که برای حمایت و رسیدگی به آنان مجبور به خالی کردن صندوق صدقات جاهای دیگر هستیم؛ اقدامات خوبی در حال انجام است اما حقیقت مطلب این است که شتابی فوق العاده نیاز می باشد. معضلات اجتماعی که امروز قشم به آن مبتلا است، بحث اعتیاد، مشروبات الکلی، فساد، قاچاق!!! جناب آقای وزیر کدام مسئول می تواند وجود قاچاق در قشم را انکار کند؟! این که گفته شود ما مسئله قاچاق را حل کردیم، تمام شد!!! کجا تمام شد؟ با یک مصاحبه حل می شود؟!!! قاچاق درمانش یک چیز است و آن اشتغال است. تا اشتغال ایجاد نشود مسله قاچاق حل نمی شود.

مگر می شود قاچاق را با یک مصاحبه حل کرد! که بله ما فلان قاچاقی را صداش کردیم آمد توی اتاق ما باهم صحبت کردیم پدیده قاچاق تموم شد! قاچاق این چنین است!!! به همین سادگی با یک دعوت از قاچاقی در اتاق شما مسئله قاچاق تمام می شود!!! این حرف هایی است که امروزه اگر کسی بخواهد بگوید مردم که هیچ، بچه ها هم به آن می خندند.

آقای وزیر، ما در قشم گرفتار دوگانگی مدیریتی هستیم و درخواست مردم قشم از جنابعالی که سکان دار مجموعه حاکمیتی کشور هستید، یعنی وزارت کشور که زیر مجموعه اش استانداری و در قشم فرمانداری است؛ چرا این اتفاق باید اتفاق بیافتد که هر روز شاهد تضعیف فرمانداری باشیم! مردم قشم این وضعیت را قبول ندارند و از شما خواهشنمد هستند که فرماندار و فرمانداری را تقویت کنید.

همین طوری که همه ی این جمع فرماندار را تقویت و حمایت می کنند، شما هم فرمانداری و فرماندار را تقویت کنید. یک روز ورزش!!! ببینید سازمانی که خود زیر مجموعه ای وزارت اقتصاد است چرا باید وزرای دیگر بر اساس رفاقت به او تفویض اختیار کنند. این یعنی چه!!! یک روز وزیر ارشاد می گوید آقا ارشاد مال تو!!! وزیر ورزش می گوید ورزش هم مال تو!!! یک روز دیگری می گوید این هم مال تو!!! آخر نمی شود که همه چیز را بگویند زیر چتر فلان جا!!! آخر آنجا خودش زیر چتر جای دیگری است. اگر قرار است که شهرستان قشم فرمانداری داشته باشد پیشنهاد می کنم یک فرمانداری مقتدر باشد که واقعا همه کارها در دست او باشد و حاکمیت داشته باشد؛ اما اگر هر روز قرار باشد تکه ای از فرمانداری را ببرند و به این و آن بدهند به نظر بهتر است فرمانداری جمع شود.

فرماندار بشود معاون آن سازمان و تمام! بگوییم آقا فرمانداری نداریم! نمی خواهیم!!! عذرخواهی میکنم که با این جسارت حرف میزنم اما حرف دل مردم همین است و از من خواسته اند، تماس گرفته اند، پیغام داده اند، آمده اند که آقا این حرف ها را شما از زبان ما بگوئید. تفیض اختیار وزرا معنا و مفهوم ندارد؛ مردم قشم خواهان اجرای قانون هستند. همان قانونی که قشم را شهرستان دانسته و شهرستان باید فرمانداری داشته باشد.

حالا این فرمانداری دست حضرتعالی است، اگر احساس می کنید فرمانداری در این حد و قواره برای قشمی که بسیار مهم می باشد کوچک است، فرمانداری را توسعه دهید و تقویت کنید نه این که مجموعه فرمانداری روز به روز تضعیف شود. شهرداری اجازه استفاده از اختیاراتش را ندارد. شهردار یا نباید باشد و یا اگر هست باید محکم پای آب بایستیم. شهردار و شورا منتخب مردم اند، باید آنان را به حساب آورد.

این دوگانگی مدیریت یکی از دغدغه هایی می باشد که چندین سال است در قشم وجود دارد. پیشنهاد ما این است که یا باید آن سازمان بشود معاون اقتصادی و سرمایه گذاری فرمانداری و یا باید فرمانداری بشود معاون سیاسی آن سازمان. باید به نحوی تطبیق و این مسله حل شود. بازرگان های ما در این جا به خاطر همین حالت شتر مرغی که پیش آمده دچار تحیر اند. یک روز به آنان گفته می شود که در منطقه آزاد هستید و نیازی به ارائه اظهار نامه مالیاتی نیست و بعد از مدتی گفته می شود که فلان قدر بدهی دارید چون اظهار نامه ارائه نکرده اید!!! بازرگانان می گویند معافیت داریم و گفته اند نیازی به ارائه اظهار نامه وجود ندارد و در پاسخ می شنوند که هر کس گفته برای خودش گفته!!! در این بین تکلیف بازرگانان چیست؟!!!
این نشست فرصتی است که دقایقی را زبان مردم باشیم؛ آقای وزیر محترم! پل خلیج فارس یکی از مطالبات اصلی مردم قشم است. این پل در دولت نهم و دهم شروع شد؛ اگر اشتباه بوده چرا شروع شد!!! اگر درست است چرا ادامه پیدا نمی کند!!! در این مناطق میلگرد، آهن و بتن عمر محدودی دارد، الان یک مشت شمع کوبی در دریا شده که لابد آن را دیده اید، این ها الان پنج سال است در دریا رها شده است.

چرا کار ادامه نمی یابد؟!! اگر بخواهید مردم قشم را از محرومیت در بیاروید، این پل وسیله ارتباطی ماست؛ این را بسازید تا بخش زیادی محرومیت قشم برطرف شود. حالا پل را نمی سازید چرا از مردم قشم برای ورود به خانه خودشان عوارض می گیرید!!! مردم قشم در جزیره محصور هستند و بخواهند از بندرعباس یا از بندرخمیر به خانه ی خود برگردند! نمی خواهند به خانه کسه دیگری بروند!!! می خواهند وارد شهر، خیابان و خانه خود بشوند و می گویند باید عوارض ورود به جزیره بپردازید!!! اولا که این پول زور را نباید از مردم قشم بگیرند، حالا که می گیرند بابت چه چیز؟!!! در فاصله ۶۰ کیلومتری راه از اسکله لافت تا شهر قشم چه خدماتی ارائه می شود؟ والله قسم همین امروز یک نفر از استان فارس از کازرون آمده بود پیش من و داشت گریه می کرد، پیرمرد می گفت دیروز آمدم دختر بچه ام همراهم بود در راه آمدم این دختر بچه به سرویس بهداشتی نیاز داشت و در تمام طول مسیر یک سرویس بهداشتی وجود نداشت. در این مسیر یک نمازخانه و استراحتگاه وجود ندارد.

هیچ امکاناتی برای مردم فراهم نشده است. از طرفی ما قشمی هستیم! قشموند که برای ورود به خانه خود نباید پول بدهد. من خواهش می کنم از شما در این خصوص دستورات لازم را صادر فرمایید. چاره اندیشی کنید، راه حلی ارائه کنید؛ مسافر در عمرش و یا سالی یک بار می خواهد به قشم بیاید، عوارض ورودی بگیرید اما از قشمی به چه عنوان!!! این مبنا ندارد!!!
نکته پایانی را عرض کنم؛ آقای وزیر! در بعضی از مناطق آزاد کشور اجازه دارند با خودرو های پلاک منطقه آزاد در سرزمین اصلی تردد کنند. مثل انزلی مثل اروند. اما چرا باید از همه جهت در حق مردم قشم اجحاف شود!!! به خدا قشموندان این قدر سرمایه دار نیستند که یک ماشین در داخل جزیره داشته باشند و یک ماشین خارج از آن. اجازه دهند همین ماشین را به خارج از جزیره برود. این امر به دست حضرتعالی حل می شود چون بحث ترددش است، بحث انتظامی و راهنمایی و رانندگی است. با هماهنگی با گمرک حضرتعالی می توانید این مسله را برای مردم قشم حل کنید.

من بابت اطاله کلامی که صورت گرفت و با این جسارت مطالب را عرض کردم عذرخواهم اما چاره ای نیست. مجددا حضور حضرتعالی را خوش آمد عرض می کنم، یک تقاضا نقد از شما دارم و آن تقاضای نقد این است که بعد از این جلسه با همین جمع برویم درب ساختمان شهرداری و آن را افتتاح کنید برای اینکه از چند وقت پیش به شهردار جوان، پرکار و مخلص قشم و شورای شهری که برای اولین بار شورایی هماهنگ و همدل در قشم انتخاب شده است گفته اند که آقای وزیر می خواهد بیاید و شهرداری را افتتاح کند.

شهردار قشم مصاحبه کرده و گفته است که ما منتظر قدوم مبارک آقای وزیر هستیم برای افتتاح. همه ی مقدمات را فراهم کرده، کار را با سرعت پیش برده و حالا گفتند نه نمی شود!!! من خواهش می کنم از طرف این جمع، از طرف بزرگان از شما تقاضا می کنم بعد از این نشست دو دقیقه هم که شده درهمین مسیری که می خواهید تشریف ببرید همین که شهرداری را از دور ملاحضه بفرمایید دل عزیزان ما خوش می شود، الان سر خورده شده اند.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=25586
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی