ماجرای حذف پست مجری بی بی سی در تسمخر بادهای سیستان چه بود؟/ جلیلی: طبق تحقیقات اروپایی‌ها بادهای سیستان و بلوچستان، بهترین بادهای دنیا برای تولید انرژی است

گروه سیاسی – رجانیوز: دکترسعید جلیلی در سخنرانی ۲۲آذرماه خود در دانشگاه زاهدان  ضمن انتقاد از گره زدن تمام مسائل کشور به حوزه سیاست خارجی به ظرفیت های موجود در استان سیستان و بلوچستان پرداخت.   به گزارش رجانیوز، وی با انتقاد از آفتاب تابان نامیدن برجام گفت:« بیخود دور دنیا دنبال خورشید می گردیم، خورشید اشتغال […]

گروه سیاسی – رجانیوز: دکترسعید جلیلی در سخنرانی ۲۲آذرماه خود در دانشگاه زاهدان  ضمن انتقاد از گره زدن تمام مسائل کشور به حوزه سیاست خارجی به ظرفیت های موجود در استان سیستان و بلوچستان پرداخت.

 

به گزارش رجانیوز، وی با انتقاد از آفتاب تابان نامیدن برجام گفت:« بیخود دور دنیا دنبال خورشید می گردیم، خورشید اشتغال و رونق همین جا در سیستان و بلوچستان است… امروز در دنیا خورشید و انرژی خورشیدی یکی از مهمترین منابع انرژی و تولید ثروت است و طبق برآوردها، تابش خورشید از منطقه حرمک زاهدان تا شمال چابهار به لحاظ ظرفیت تولید انرژی خورشیدی در دنیا کم نظیر است که می تواند ما را تبدیل به قطب انرژی این منطقه بکند… طبق تحقیقات اروپایی ها بادهای سیستان و بلوچستان، بهترین بادهای دنیا برای تولید انرژی است. این بادها می‌تواند مهمترین منبع تولید برق و صادرات به افغانستان و پاکستان باشد

 

همین صحبت ها کافی بود تا ضدانقلاب و اصلاح طلبان به دور از تخصص و تجربه به تمسخر و توهین به دکترجلیلی بپردازند.

 

اولین گام در این زمینه را سیاوش اردلان مجری بی بی سی برداشت و با انتشار متنی در شبکه های اجتماعی به استهزا نوشت: «بهترین بادها یعنی چی؟ تحقیقات اروپایی ها یعنی چی؟ اروپاییها کی آمده‌اند به سیستان برای تعیین کیفیت باد؟ ازین باد به آن باد چه فرق است برای تولید انرژی؟حتی مادربزرگ من هم اخیرا یاد گرفته که اینطور حرف های کشکی و پا در هوا را توی تلگرام نفرستد. اما این فهم علمی مذاکره کننده ارشد ما در بحث انرژی هسته ای است. بعد آخرش که چی؟ باد ما بهتر از باد دیگران است یعنی؟ اگر همین طور است پس چرا مملکت را بدبخت کردید به دنبال انرژی اتمی؟»

 


 

کاربران فضای مجازی خود با مطرح کردن سوال و پاسخ گویی به این صحبت ها به این شایعه پاسخ گفتند و بی‌سوادی این مجری ضدانقلاب را به او گوشزد کردند.

 

http://www.rajanews.com/sites/default/files/content/images/story/95-10/04/photo_2016-12-24_15-34-52_0.jpg

 

مجری بی بی سی بعد از اعتراض مخاطبان و وجود بادهای مداوم  سیستان  وبلوچستان و حتی حضور اروپایی ها در این منطقه مجبور شد تا نوشته های خود را از صفحه مجازی حذف کند تا بیش از این رسوایی بی سوادی او مطرح نشود.

 

نکته جالب توجه اینجاست که استاندار سیستان وبلوچستان در همین دولت نیز به اهمیت انرژی باد در این استان و حضور کارشناسان ایتالیایی در این استان اشاره کرده است و حتی چیت چیان وزیر نیروی دولت یازدهم نیز به این ظرفیت مهم و استثنایی اشاره داشته است.

 

سال گذشته وزیر نیرو در حاشیه بیستمین کنفرانس ملی شبکه های توزیع نیرو و برق در زاهدان به خبرنگار ایرنا گفته بود: استان سیستان و بلوچستان از نظر منابع انرژی تجدیدپذیر یکی از استثنایی‌ترین استانهای کشور است و تابش بسیار خوب نور خورشید و نیز وزش بادهای مستمر در شمال این استان زمینه مناسبی را برای استفاده از انرژی های نو مهیا کرده است.

 

استاندار سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به علاقه هیات های اروپایی در سرمایه گذاری در حوزه باد در سیستان و بلوچستان و حضور یک هیات ایتالیایی در ماه گذشته گفت:  سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت ژئوپلتیک خاص خود در تمام زمینه های انرژی های تجدید پذیر از جمله بادی و خورشیدی توانمندی و ظرفیت های بسیار ایده آلی دارد.

 

وی افزود: سیستان و بلوچستان با برخورداری از انواع انرژی پاک و تجدید شونده می تواند تامین کننده بخش زیادی از انرژی ایران و کشورهای همسایه همچون افغانستان و پاکستان باشد.

 

دکتر مهران فاطمی جغرافی دان، اقلیم شناس واستاد دانشگاه یزد در مطلبی ضمن انتقاد از اظهارات غیرکارشناسی در این زمینه به سوالات زیر اینگونه پاسخ داد:

 

شبهه اول: از این باد تا آن باد چگونه فرق است برای  تولید انرژی ؟

 

پاسخ: چگالی توان باد(wind density) ،ضریب تداوم باد وساعت موجودیت باد،متوسط سرعت سالیانه باد،ماگزیمم سرعت باد و …در یک ناحیه جغرافیایی از مهم ترین و اساسی ترین عوامل در پتانسیل سنجی انرژی باد و امکان سنجی احداث نیروگاههای بادی محسوب می شوند لذا هر منطقه جغرافیایی به لحاظ متفاوت بودن کیفیت بادهای حاکم بر آن منطقه مستعد احداث نیروگاههای بادی نمی باشند و از این حیث با هم متفاوتند!

 

شبهه دوم: اروپایی‌ها کی آمده اند به ایران برای تعیین کیفیت باد سیستان؟

 

پاسخ: بر اساس مطالعات اقلیمی صورت پذیرفته ،باد سیستان که متوسط طول دوره وزش آن ۱۶۵ روز در سال می باشد تحت تاثیر کم فشارپاکستان،پرفشارشمال شرق ایران و پیکر بندی ناهمواریها شکل گرفته و پدیده ای منطقه ای می باشد و ویژگیهای خاص آن پای دانشمندان خارجی چون (۱۹۰۵)  Huntingtonو McMahon(1906)را به سیستان باز نموده است هر چند که امروزه با ایجاد پایگاه داده های عظیم اقلیمی،تصاویر ماهواره ای و تکنیکهای سنجش از دوری می توان از یک نقطه دنیا ،شرایط اقلیمی سایر نقاط دیگر را مورد بررسی و تحلیل قرار داد و دانشمندان زیادی در سراسر دنیا این پدیده های خاص اقلیمی را مورد واکاوی قرار می دهند!

 

همچنین مطالعات صورت پذیرفته توسط محققین داخلی و خارجی نشان می دهد، منطقه سیستان یکی از مستعدترین مناطق برای احداث نیروگاههای بادی می باشد که با یک جستجوی کوچک در پایگاههای علمی معتبر می توان به آن منابع دسترسی پیدا نمود و یکی از مزیتهای منطقه ای سیستان استفاده از این ظرفیت برای رشد و توسعه این استان کهن می باشد که در حال حاضر نیز عملیات اجرایی احداث نیروگاههای بادی  توسط سرمایه گزار داخلی و خارجی در حال انجام می باشد!

 

شبهه سوم: اگرباد ما بهتر از باد دیگران است چرا مملکت را بدبخت کردید به دنبال انرژی اتمی؟

 

از مباحث سیاسی این سوال فاکتور گرفته و صرفا یک نکته عرض می کنم که در کشورهای پیشرفته نیز همزمان بر روی منابع مختلف تولید انرژی اعم از سوختهای فسیلی،هسته ای ،انرژی خورشیدی، انرژی باد،زمین مغناطیس و …برنامه ریزی می نمایند وتوجه به یک منبع آنها را از توجه به سایر منابع تولید انرژی باز نمی دارد!

 

در پایان نیز مهران فاطمی اینگونه نوشت: توصیه می کنم اگر در حوزه ای تخصص ندارید اظهار نظر شخصی نفرمایید و یا اگرقرار شد اظهار نظر نمایید همانند دکتر جلیلی مستند به اظهارات کارشناسان آن حوزه صرفا روایت نمایید نه قضاوت!