لزوم ورود سپاه به اوضاع نابسامان اقتصادی منطقه آزادتجاری؛ صنعتی قشم

ابراهیم بلالی قشمی پژوهشگر حوزه اقتصاد- مالی و عضو انجمن مهندسی مالی ایران در یادداشتی آورده است : وقتی که جنگ اقتصادی علیه کشور ما شکل می‌گیرد و دشمن، ملت را در این جنگ نشانه رفته همه در اینجا مسئولیت پیدا می‌کنند. همه قوای کشور، سازمان‌ها، نهادها، آحاد مردم و رسانه‌ها هر یک سهمی دارند، […]

ابراهیم بلالی قشمی پژوهشگر حوزه اقتصاد- مالی و عضو انجمن مهندسی مالی ایران در یادداشتی آورده است : وقتی که جنگ اقتصادی علیه کشور ما شکل می‌گیرد و دشمن، ملت را در این جنگ نشانه رفته همه در اینجا مسئولیت پیدا می‌کنند. همه قوای کشور، سازمان‌ها، نهادها، آحاد مردم و رسانه‌ها هر یک سهمی دارند، اما سپاه در این میان یک جایگاه ویژه‌ای دارد که این امر به ماهیت سپاه بر می‌گردد. سپاه پاسداران در واقع یک نهاد انقلابی است که رهبر فرزانه انقلاب تصریح دارند بُعد نهادی سپاه بر بُعد سازمانی آن غلبه دارد، به این معنا که انقلاب هر کجا در تنگنا قرار بگیرد و به یک نیرویی نیاز داشته باشد، سپاه پاسداران باید به آن عرصه ورود کند. سپاه مجموعه و نهادی است که وقتی انقلاب تهدید می‌شود باید ورود کند، الان جنگ اصلی، جنگ اقتصادی است، مشکلات کشور ما مشکلات اقتصادی است، در اینجا سپاه ظرفیت‌هایی دارد و باید از این ظرفیت‌ها بهره‌برداری کند، همچنین وقتی اقتصاد در شرایط بحرانی خود به‌سر می‌برد این تنها بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و غول‌های اقتصادی هستند که می‌توانند از شرایط بحرانی عبور کنند. باتوجه به این‌که در چند سال گذشته سپاه پاسداران فعالیت اقتصادی زیادی داشته، بنابراین اگر قرار باشد این حضور به یکباره کمرنگ شود مانند آن است که شما بخواهید یکی از شریان‌های اصلی بدن را به یکباره قطع کنید.

سپاه نیرویی مردم نهاد است و متصل به بدنه مردم نیز میباشد، از این رو می بایست مشارکت همگانی و به کار گیری از تمامی ظرفیت های ملی را یکی از عوامل اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی پویا در جنگ اقتصادی دانست.
بنابراین سپاه با این رویکرد می‌تواند بخش مهمی از الزامات این اقتصاد مردم را تأمین کند و این در حالی است که این رویکرد، جای دیگر اجزای مشارکت کننده در اقتصاد را تنگ نخواهد کرد.
از اقدامات دیگر سپاه در جنگ اقتصادی ارائه وام و ورود به عرصه تولید و کمک به تولید کنندگان و همکاری با کارآفرینان بوده است. البته چنین اقدامی به هیچ روی ناشی از احساس درآمدزایی نبوده و اساسا این کار درآمدی را نصیب سپاه نمی‌کند. همچنین توجه به ارتقای صنایع کوچک و صنایع تبدیلی، محرومیت‎زدایی از جمله بخش‌هایی است که سپاه در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی پویا در این زمینه فعال بوده است.
سپاه در تحقق امر مهم اقتصاد مقاومتی پویا و حمایت از تولید ملی نقش کلیدی داشته است. این نهاد انقلابی توانسته با تاثیر گذاری خوب خود در بین تمام آحاد جامعه، در حوزه های اقتصادی و …. در پیشبرد رهنمودهای مقام معظم رهبری نقش مهمی را ایفا نماید.
سپاه بر این باور است که اگر از ظرفیت‌های بومی هر منطقه به خوبی استفاده شود، بنیاد اقتصادی کشور به گونه‌ای ساماندهی خواهد شد که بحران های اقتصادی جهانی در آن اثری نخواهد داشت. همچنین اگر اقتصاد کشور با اتکای به دانش بومی، سرمایه‌گذاری داخلی و نیز تولید داخلی باشد، تحریم‌ها هیچ‌گونه اثری بر کشور ما نخواهد داشت.
همواره این اصل مهم را باید در نظر داشت که ظرفیت‌های اقتصادی سپاه، نه رقیبی برای دولت و یا بخش خصوصی، بلکه یاری‌گر کشور در زمینه‌هایی است که در داخل، توانی برای انجام پروژه‌ها نیست.
در نهایت می توان گفت در این بُرهه حساس اقتصادی، سپاه در کنار تجارب و مهارت های برآمده از مشارکت علمی، که از پشتوانه علمی لازم نیز برخوردار است و همچنین انگیزه های انقلابی این نهاد بر کارآمدی آن افزوده است مورد انتظارست با ورود به اقتصاد نابسامان منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم که در سایه مدیریت ضعیف و ناکارآمد، نه تنها ناجی اقتصاد جنوب کشور نشده است بلکه این منطقه ژئواستراتژیک در باتلاقی از مشکلات گرفتار آمده است که اقتصاد عظیم آن رو به زوال است را نجات دهند تا شاهد رشد و شکوفایی اقتصادی پایدار باشیم، قطعاً تک تک مردم جزیره نشین بر خود وظیفه می دانند که این عزیزان را یاری رسانند.
کلام آخر اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مظهر قدرت، اقتدار، اعتماد به نفس، خودباوری ملت ایران بوده و خواهد بود، که همچون نگین در جنگ اقتصادی می درخشد.