لزوم بازنگری در ارتباطات اقتصادی ایران با امارات متحده عربی

امارات عربی متحده، اتحادی از هفت شیخ‌نشین کوچک به نام‌های ابوظبی ،دبی، شارجه، عجمان، فجیره،راس‌الخیمه و ام‌القوین است که بعد از استقلال از بریتانیا در سال ۱۹۷۱ میلادی شکل گرفت.
قبل از شکل‌گیری کشوری به نام امارات عربی متحده، اعراب مهاجر از شبه‌جزیره عربستان و نواحی جنوبی ایران در آنجا زندگی می‌کردند و بیشتر به کارهایی نظیر ماهی‌گیری، صید مروارید و دزدی دریایی مشغول بودند. در این زمان، دزدی دریایی آنچنان زیاد بود که در تاریخ از آن سواحل با نام «سواحل دزدان دریای» نام برده می‌شد.
مؤسس و بنیان‌گذار حکومت امارات متحده عربی شیخ زاید بن سلطان آل نهیان بوده که با همکاری شیخ راشد بن سعید آل مکتوم به تأسیس این اتحاد همت گماردند و بر این با نفوذ ترین افراد حکومت امارات را خانواده شیخ زاید و شیخ راشد تشکیل می دهند . اولین نخست وزیر در حکومت دولت اتحاد شیخ مکتوم بن راشد بود. پس از درگذشت مؤسس دولت اتحاد امارات، رئیس حکومت امارات در سال ۲۰۰۴ میلادی شیخ خلیفه بن زاید و نایب رئیس و نخست وزیر آن شیخ محمد بن راشد حاکم دبی هستند .
جمعیت این کشور بیش از ۹ میلیون نفر است که از این جمعیت تنها یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر شهروند محسوب شده و بقیه آنها را کارگرانی که عمدتا از کشورهای جنوب آسیا با هدف کسب درآمد بیشتر و ساخت آینده ای بهتر برای خود به امارات آمده اند تشکیل می دهد. این موضوع به منزله این حقیقت است که نزدیک به ۹۰ درصد ساکنین این کشور را افراد خارجی تشکیل داده اند.
از نقطه نظر سیاسی باید گفت هر چند ایرانیان امارات نخستین دسته از مهاجرانی بوده‌اند که در کشور امارات متحده عربی، ساکن و مستقر شده‌اند و به همین خاطر ۱۰ درصد جمعیت امارات را ایرانی ها تشکیل می دهند اما این کشور به خاطر حاکمیت بر جزایر سه گانه با ایران اختلاف مرزی داشته و از سال ۱۳۹۴ نیز در پی قطع روابط عربستان و بحرین با ایران ، دولت امارات متحده عربی روابط خود را با تهران به سطح کاردار کاهش داده است.
از نظر اقتصادی و سرمایه گذاری نیز مبادلات بین دو کشور حائز اهمیت بوده به طوری که امارات در سالهای گذشته دومین صادر کننده به ایران و سومین وارد کننده از ایران بوده است ، اما این کشور در سال ۹۶ با تراز منفی ۳,۳۰۲,۷۲۴,۰۶۷ رتبه دوم بیشترین تاثیر منفی را روی تراز تجاری ایران داشته است.
می توان گفت اولین حکام امارات ارتباط بهتری با ایران داشته اند و حتی حاکم دوبی که نایب رئیس حکومت است نیز از نظر سیاسی نقطه نظری بر خلاف حاکم ابوظبی دارد . بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی گفته است: از جامعه جهانی می خواهم تحریم ها علیه ایران را بردارند ، ایران همسایه ما است و ما نمی خواهیم هیچ گونه مساله ای با آن داشته باشیم وی همچنین برنامه هسته‌ای ایران را صلح آمیز عنوان کرده و گفته بود که رهبران ایران حقیقت را می‌گویند که برنامه هسته‌ای این کشور تنها برای اهداف صلح‌آمیز و غیرنظامی است.
با مرگ شیخ زاید و پس از کمرنگ شدن حضور جانشین او خلیفه بن زاید به دلیل بیماری و از طرفی روی کار آمدن محمد بن سلمان در عربستان و محمد بن زاید به عنوان ولی عهد ابوظبی و فرمانده قوای امارات ، سیاست های ضد ایرانی امارات پر رنگ تر شده است به نحوی که برخی ایرانی ها از امارات اخراج شدند و بد رفتاری با تبعه ایرانی افزایش یافته است .
ضاحی خلفان نائب رئیس پلیس و امنیت عمومی در شهر دبی در سال ۱۳۹۴ تحریم کالاهای ایرانی در کشورهای حوزه خلیج فارس و اخراج ایرانی ها را طی سه سال آینده از امارات خواستار شده بود.
انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی امارات در پی اظهارات ضد ایرانی وزیر امور خارجه آمریکا گفت :که “مایک پامپئو” وزیر خارجه آمریکا مسیر درستی را در قبال ایران در پیش گرفته است.وی همچنین از قطع ارتباط مراکش با ایران استقبال و ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرده بود.
اما نقش نظامی نیروهای اماراتی در بحرین و سرکوب مردم این کشور و حمله به یمن و همچنین همراهی در تحریم قطر به وضوح همراهی این کشور را با سیاستهای مداخله جویانه عربستان نشان می دهد و از طرفی دیگر امارات متحده بر اساس اعتراف مقامات آمریکایی نقش مستقیمی در التهابات ارزی ایران داشته است.
در پی وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه ۳۱ شهریور ماه شهر اهواز ، عبدالله عبدالخالق مشاور سابق محمد بن زاید ولی‌عهد امارات و شخصیت دانشگاهی این کشور در صفحه توئیتر خود، از حمله تروریستی در اهواز استقبال کرد و آن را غیر تروریستی خواند که این موضوع می تواند با سخنان بن سلمان که گفته بود جنگ را به داخل ایران منتقل می‌کنیم هم راستا باشد.
در پی این تنش‌های سیاسی ، دولت ایران نیز در تلاش است تا از نظر اقتصادی اهمیت شهر دوبی را به عنوان یک “هاب منطقه ای” در تجارت خارجی خود کم‌تر کرده و در عوض شهر دوحه و بنادر عمان را جایگزین تجارت منطقه ای و جهانی خود کند. تصمیم اخیر ایران در پی افزایش فشارها و سخت‌گیری‌های جدید دولت امارات متحده عربی و مقامات دوبی به تجار ایرانی از طریق وضع قانون جدیدمالیات بر ارزش افزوده، صدور ویزا و محدودیت‌های بانکی اعمال شده است. “حسین یعقوبی” معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی ایران ذر این رابطه به صراحت اعلام کرده که ایران قصد دارد کشورهای قطر و عمان را جایگزین امارات در تجارت و دادوستد منطقه‌ای خود کند.
اقدامات ناجوانمردانه حکومت امارات در حمله به کشور یمن و کشتار مردم بی دفاع این کشور ، کمک به سرکوب بحرینی ها و حمله به شناورهای ایرانی همراهی با آمریکا در جنگ اقتصادی علیه کشورمان همگی دلایلی هستند که از نظر سیاست خارجی با اصول انقلاب و مبانی نظام جمهوری اسلامی در تضاد است اما علی رغم مسایل ذکر شده هنوز ارتباط اقتصادی بین ایران و امارات پابرجاست که این تناقض می بایست تا زمانی که این کشور رفتار متخاصمانه خود را اصلاح نکرده است مورد بازنگری قرار گیرد.