کارتِل اقتصادی تابعه منطقه آزادتجاری؛ صنعتی قشم زیر ذره بین هیئت تحقیق وتفحص

” حضرت آیت الله خامنه ای ( مدظله العالی ) رهبر فرزانه و اندیشمند انقلاب اسلامی و پیشوا امت مسلمین جهان اسلام تاکید کردند : لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود. ” ابراهیم بلالی قشمی پژوهشگر حوزه اقتصاد- مالی و عضو […]

” حضرت آیت الله خامنه ای ( مدظله العالی ) رهبر فرزانه و اندیشمند انقلاب اسلامی و پیشوا امت مسلمین جهان اسلام تاکید کردند : لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود. ”
ابراهیم بلالی قشمی پژوهشگر حوزه اقتصاد- مالی و عضو انجمن مهندسی مالی ایران در یادداشتی آورده است : در کنار اهداف و محورهای اصلی فعالیت‌های منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم که شامل : توسعه و گسترش صنعت ترانزیت و حمل و نقل، گسترش تجارت و خدمات تجاری، صنایع انرژی‌بر، صنایع بیوتکنولوژیک و منابع دریایی، صنایع گردشگری، شیلات و صید صنعتی، خدمات پشتیبان نفت و پارک‌های انرژی میباشد، کارتل های اقتصادی غول پیکری در زمینه های نفت، گاز، انرژی، پتروشیمی، بنادر، تجارت وسرمایه گذاری، زیربنایی،عمران، صنعت و … نیز فعالیت می نمایند. با توجه به فلسفه شکل گیری منطقه آزادتجاری؛صنعتی قشم و اهداف آن، اکنون که بیش از ٣٠ سال از عمر بندرکلیدی ترانزیتی و صنعتی می گذرد ارزیابی عملکرد اهداف و محورهای این منطقه آزاد تجاری- صنعتی با چالش جدی مواجه شده است که شایسته است نگاه تیزبینانه ایی با تشدید نظارت بر کارتِل های اقتصادی پابندِ منطقه آزادتجاری؛ صنعتی قشم شود.

از چند زوایا که کارتِل های اقتصادی تابعه منطقه آزادتجاری؛ صنعتی قشم واکاوی شود قطعاً مشاهده خواهد شد که :
١- اکثریت اعضاء هیئت موسس، هیئت مدیره و مدیرعامل کارتِل اقتصادی وابسته به منطقه آزاد تجاری؛ صنعتی قشم، از بدنه اصلی سازمان منطقه آزاد قشم یعنی معاونین و مدیران کل حال و سابق میباشند.

٢- اکثریت کارتِل اقتصادی وابسته به منطقه آزادتجاری؛صنعتی قشم، سهامی خاص و صد درصد سهام آن متعلق به سازمان منطقه آزاد قشم میباشند.

٣- برخی از اعضاء هیئت مدیره موظف کارتِل اقتصادی وابسته به منطقه آزاد تجاری؛ صنعتی قشم تلفیقی از شرکت های تابعه دیگر سازمان منطقه آزادقشم میباشند.

۴- برخی از کارتِل اقتصادی وابسته به منطقه آزادتجاری؛ صنعتی قشم در سایر مناطق آزادو شهرستانها واستانها دفاتر نمایندگی دارند و فعالیت می نمایند.

۵- برخی از کارتِل اقتصادی وابسته به منطقه آزادتجاری؛صنعتی قشم، شرکت های زیر مجموعه فعالی در زمینه های مختلفی دارند.

۶- مهم تر اینکه، کارتِل اقتصادی وابسته به منطقه آزادتجاری؛ صنعتی قشم از غول های اقتصادی در این منطقه بشمار می آیند که درآمد چشمگیری دارند.

در نهایت گرچه از هیئت تحقیق و تفحص مورد انتظارست علاوه بر اینکه، تحقیقات و بررسی ها در بازه وسیع تری از زمان شکل گیری سازمان در قشم تاکنون را در برگیرد تا نتایج آن در برگیرنده تجربه ای برای ایجاد مناطق آزاد دیگر درکشور و آسیب شناسی دقیقی از مشکلات مدیریتی در این مناطق و توزیع مسئولیت ها باشد، نیز بایستی فعالیت چندین ساله کارتِل های اقتصادی تابعه منطقه آزادتجاری-صنعتی قشم با نهایت وسواسی زیر ذره بین عادلانه قرار دهند، قطعاً تک تک مردم جزیره نشین اعم از جامعه محلی واقعی و نخبگان وفرهیختگان برخود وظیفه شرعی می دانند که تا حصول نتیجه نهایی طرح تحقیق وتفحص در کنار این هیئت منصف و باتجربه باشند و آنان را یاری رسانند، لازم به یادآوری است که سوم آذرماه یک هزار وسیصدو نودونه در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعضاء هیئت تحقیق و تفحص از عملکرد منطقه آزادتجاری-صنعتی قشم که پانزده نفر ( شامل: ریاست چهارفراکسیون کلیدی، عضویت اکثریت آنان در نُه کمیسیون تخصصی، عضویت بیش از نیمی آنان در کمیسیون اقتصادی و عضویت کلیه اعضاء مجمع نمایندگان هرمزگان در هیئت تحقیق وتفحص ) می باشند، انتخاب گردیدند.