قشم پایتخت تعاونی های کشور است

رئیس اتاق تعاون شهرستان قشم در گفتگو با خبرنگاران از فعالیت ۵۰۰ شرکت تعاونی خدماتی ، گردشگری و تولیدی در این شهرستان خبر داد. غلامرضا پاسلاری گفت : مردم قشم  با ایجاد تعاونی ها توانسته اند بیشتر نیازمندیهای خود را مرتفع نمایند و می توان  گفت قشمی ها تعاون گرا هستند و قشم پایتخت تعاونی […]

رئیس اتاق تعاون شهرستان قشم در گفتگو با خبرنگاران از فعالیت ۵۰۰ شرکت تعاونی خدماتی ، گردشگری و تولیدی در این شهرستان خبر داد.

غلامرضا پاسلاری گفت : مردم قشم  با ایجاد تعاونی ها توانسته اند بیشتر نیازمندیهای خود را مرتفع نمایند و می توان  گفت قشمی ها تعاون گرا هستند و قشم پایتخت تعاونی هاست.

وی افزود : حمل و نقل درون و برون شهری شهرستان قشم به صورت ۱۰۰ درصد توسط ۱۱ تعاونی ها انجام می شود و حمل و نقل دریایی نیز توسط ۳۸ شناور در مسیر قشم – بندر عباس و ۳۱ فروند لاندیگراف در بندر پل – لافت انجام می شود.

پاسلاری با بیان اینکه صیادان در قشم در قالب تعاونی ها فعالیت می کنند بیان داشت : مهمترین شغل مردم در جزیره صیادی است که تعاونی های صیادی در روستاهای صلخ ، باسعیدو ، رمچاه ، کووه ای ، درگهان ، مسن و شهر قشم به کار جمع آوری و صادرات ماهی به چهار استان داخلی و کشورهای حاشیه خلیج فارس ، چین و اروپا مشغول هستند.

وی تشویق تعاونی ها به فرآوری و بسته بندی را از برنامه های اتاق تعاون شهرستان قشم عنوان کردو اظهار داشت : با ایجاد صنایع تبدلی در حوزه شیلات میزان درآمد  این بخش افزایش یافته و محصول با کیفیت بیشتری در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

رئیس اتاق تعاون شهرستان قشم اضافه کرد : با توجه به ارزان بودن ماهی در صلخ و باسعیدو ایجاد تعاونی توزیع در شهر قشم برای خدمت رسانی به شهروندان در دستور کار قرار گرفته است و از طرفی تشکیل تعاونی ها برای پرورش ماهی در قفس نیز در روستاهای جزیره در حال پیگیری و ثبت است.

او از بین رفتن زیستگاه ها ماهی به دلیل استفاده ار ادوات غیر مجاز را یکی از مشکلات اساسی جزیره قشم دانست و خاطر نشان کرد: روشهای سنتی دیگر جوابگوی صیادان قشم نیست و نسل جوان با ید از شیوه های جدید استفاده کنند که ایجاد تعاونی هایی برای پرورش ماهی در قفس و پرورش میگو در استخر و موفقیت آنها در تولید با توجه به ظرفیت های خوب جزیره می تواند راهی برای اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی در منطقه باشد.

پاسلاری در بخش دیگری از سخنان خود عرصه گردشگری را از دیگر زمینه های فعالیت تعاونی ها در جزیره قشم عنوان کرد و بیان داشت : ۳ تعاونی در ساحل جنوبی و ۳ تعاونی در ساحل شمالی با شناورهای سنتی در جنگل حرا و ساحل دلفینها مشغول به فعالیت هستند که طرح تحقیقاتی برای تغییر شناورهای تفریحی سازگار با محیط زیست در اتاق تعاون  در دست بررسی است.

وی ادامه داد : حوادث دریایی نوروز در امسال باعث شد تا حد زیادی گردشگر را در این بخش از دست بدهیم و به همین منظور قایقهایی با کاربری خاص گردشگری جایگزین قایق های فعلی خواهد شد که سطح ایمنی را تا حد زیادی ارتقا خواهد داد.

رئیس اتاق تعاون شهرستان قشم از آمادگی بنادر و کشتیرانی جهت ارائه تسهیلات صفر درصد برای خرید و جایگزین کردن قایق های گردشگری خبر داد و تصریح کرد : این قایق ها در ساحل جنوبی با موتور های چهار زمانه و در ساحل شمالی با موتورهای برقی  طراحی و ساخته می شوند که در کاهش الایندگی صوتی و محیطی بسیار موثر خواهد بود.

پاسلاری معرفی قشم بعنوان شهرستان تعاون گرا از سوی وزیر تعاون و قرار گرفتن ۹ تعاونی قشم در لیست تعاونی های برتر استان و شناخته شدن تعاونی برتر کشوری در زمینه صنایع دستی را از موفقیتهای تعاونی ها این شهرستان بر شمرد و افزود : به زودی تعاونی هایی برای تولید آب از رطوب هوا برای مصارف کشاورزی ، تولید آب از کولر ثبت خواهد شد که می تواند تحولی در حوزه کشاورزی جزیره  ایجاد کند.

اتاق تعاون شهرستان قشم از خرداد سال گذشته افتتاح شد که بخشی از وظایف اداره تعاون شامل ثبت ،تشکیل و نظارت ، بازاریابی و ارتقای تعاونی ها را بر عهده دارد.