قشم منطقـه ای مـهم برای فعـالیت های اقتـصادی است

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: قشم به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی و دارا بودن امکانات نفت، گاز و انرژی مهمترین منطقه برای فعالیت های اقتصادی بشمار می رود. دکتر علی اکبر شعبانی فرد در دیدار سفیر فیلیپین با وی، افزود: براساس محاسبات اقتصادی، قشم به دلیل موقعیت جغرافیایی می تواند در حوزه سوخت رسانی […]

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: قشم به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی و دارا بودن امکانات نفت، گاز و انرژی مهمترین منطقه برای فعالیت های اقتصادی بشمار می رود.

دکتر علی اکبر شعبانی فرد در دیدار سفیر فیلیپین با وی، افزود: براساس محاسبات اقتصادی، قشم به دلیل موقعیت جغرافیایی می تواند در حوزه سوخت رسانی به ۲۰ هزار کشتی عبوری در خلیج فارس، فعالیت کند.

وی ادامه داد: قشم در برنامه مدیریت جهانی به عنوان یک منطقه مهم بارانداز کالا شناخته شده و این سیاست در دولت تدبیر و امید با هدف نقش آفرینی این جزیره در مبادلات مهم اقتصادی کشور بشدت دنبال می شود.
به گفته دکتر شعبانی فرد، قشم با اتصال به سرزمین اصلی از طریق پل خلیج فارس و راه اندازی خط آهن و تقویت سرمایه گذاری ها در حوزه نفت، گاز، انرژی، آلومینیوم، فولاد  و بخش گردشگری به شرایط ایده آل می رسد.

وی همچنین با اشاره به توسعه اسکله های کاوه و بهمن قشم بیان داشت: با توسعه این اسکله ها میزان تخلیه و بارگیری کالا در جزیره قشم بشدت رشد می کند و این اتفاق موجب تقویت بنیه اقتصادی در این جزیره می شود.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه به ایجاد شش پالایشگاه نفت در قشم با سرمایه بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: با ایجاد این پالایشگاه ها، جزیره قشم به یک مرکز مهم محصولات نفت سبک، سنگین و فوق سنگین تبدیل می شود.

وی از توسعه بخش هتلینگ در جزیره قشم با ایجاد ۲۰ هتل ۵ ستاره در ساحل جنوبی به عنوان دیگر برنامه های توسعه همه جانبه قشم نام برد.

شعبانی فرد از فیلیپین به عنوان یک کشور دوست ایران یاد کرد و گفت: جزیره قشم با داشتن مراکز مهم دانشگاهی می تواند در حوزه های علمی و تبادل استاد و دانشجو با کشور فیلیپین همکاری داشته باشد.

به گفته وی، سرمایه گذاران بخش خصوصی کشور فیلیپین می توانند در حوزه های مختلف از جمله گردشگری و ورزش های آبی در جزیره قشم نیز مشارکت داشته باشند.

سفیر کشور فیلیپین در تهران نیز با تشکر از فرصت پیش آمده و دیدار با دکتر شعبانی فرد، از قشم به عنوان یک منطقه مهم برای فعالیت های اقتصادی نام برد.

ادوارد مارتین منز گفت: اقتصاد فیلیپین در حال رشد و پیشرفت است و دو کشور ایران و فیلیپین می توانند در حوزه های مختلف با هم همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: با سیاست های دولت دکتر روحانی امیدواریم تحولات مهمی در حوزه های مختلف همکاری ها بین دو کشور از جمله همکاری ها در جزیره قشم، باشیم.

سفیر فیلیپین با اشاره به سفر سالانه حدود ۱۵۰ هزار فیلیپینی به ایران از جمله جزیره قشم، گفت: جزیره قشم محل مناسبی برای سفر اتباع فیلیپینی بویژه خانواده ها می باشد.

وی یادآور شد: ارتباطات دوجانبه می تواند به اقتصاد فعالان اقتصادی جزیره قشم و فیلیپین کمک کند و ما آماده ایم بخش خصوصی کشورمان را برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف این منطقه ترغیب کنیم.