قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری تسلیحاتی عربستان-آمریکا جعلی است/ هیچ قراردادی تاکنون امضا نشده

مؤسسه معتبر بروکینگز در گزارشی اخبار مربوط به قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری تسلیحاتی واشنگتن با ریاض را جعلی خواند و نوشت که طبق بررسی‌های ما هیچ قراردادی تاکنون امضا نشده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، موسسه بروکینگز در گزارشی نوشت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته به ریاض سفر کرد […]

مؤسسه معتبر بروکینگز در گزارشی اخبار مربوط به قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری تسلیحاتی واشنگتن با ریاض را جعلی خواند و نوشت که طبق بررسی‌های ما هیچ قراردادی تاکنون امضا نشده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، موسسه بروکینگز در گزارشی نوشت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته به ریاض سفر کرد و آمریکا و عربستان از امضای قراردادی تسلیحاتی با آل سعود به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار خبر دادند.

این گزارش می‌گوید که تنها مشکل این است که هیچ قراردادی وجود ندارد و این اخبار جعلی هستند.

بروکینگز گزارش داد که از شرکتهای دفاعی و کنگره در این زمینه پرس و جو کرده و همه آنها متفق القول گفته‌اند که هیچ قرارداد وجود ندارد. فقط یک مشت حرف و علاقه و قصد خرید مطرح شده است اما هیچ قراردادی رسما وجود ندارد.

برخی از شرکتهای صنایع دفاعی می‌گویند که سعودیها علاقمند به خرید هستند اما تا کنون هیچ گزارشی به سنا برای بررسی ارائه نشده است.

آژانس همکاریهای دفاعی و امنیتی، بازوی فروس تسلیحات پنتاگون، این تلاشها را فروش در نظر گرفته شده نامیده است. هیچ قرارداد جدیدی تا کنون احراز هویت نشده و همه این قراردادها در دوره باراک اوباما شروع شده است.

براساس این گزارش، به عنوان مثال طرحی برای فروش ۴ ناوشکن به عربستان مطرح شده است. این طرح اولین بار در سال ۲۰۱۵ توسط وزارت خارجه دولت قبل گزارش شده بود. مورد بعدی مساله فروش سامانه دفاع هوایی تاد است. عربستان سالها علاقه خود را برای خرید این سامانه ابراز کرده است اما تا کنون قراردادی امضا نشده است.

یا قرارداد فروش ۱۵۰ بالگرد بلک هاوک که دولت عربستان آن را در لیست علاقمندیهای خرید خود قرار داده است اما خبر امضای قرارداد آن جعلی است.

این گزارش افزود: علاوه بر این، غیرمحتمل است که عربستان با توجه به کاهش قیمت نفت و هزینه های جنگ یمن توانایی پرداخت ۱۱۰ میلیارد دلار را داشته باشد.