فلای قشم از چین تا کانادا

در حالی که مسئولین سازمان منطقه آزاد از راه اندازی قشم فلای با هواپیماهایی کانادایی خبر داده بودند ، شرکت هواپیماسازی بماردیر کانادا گزارش رسانه ها مبنی بر اینکه این شرکت در حال نهایی ساختن اولین سفارش خرید هواپیما از سوی ایران است را تایید نکرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری […]

در حالی که مسئولین سازمان منطقه آزاد از راه اندازی قشم فلای با هواپیماهایی کانادایی خبر داده بودند ، شرکت هواپیماسازی بماردیر کانادا گزارش رسانه ها مبنی بر اینکه این شرکت در حال نهایی ساختن اولین سفارش خرید هواپیما از سوی ایران است را تایید نکرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری فایننشال پست، شرکت هواپیماسازی بماردیر کانادا گزارش رسانه های ایرانی مبنی بر اینکه این شرکت در حال نهایی ساختن اولین سفارش خرید هواپیما از سوی ایران است را تایید نخواهد کرد.

این شرکت در گذشته تایید کرده بود که در حال بررسی فرصت های موجود در بازار ایران است.

آلن بله مار، مدیر شرکت بمباردیر، بیش از یک سال پیش گفته بود که اطمینان دارد شرکتش در بازار هواپیمایی ایران حضور خواهد یافت و بعد از لغو تحریم های دولت کانادا علیه ایران در اوایل سال ۲۰۱۶، با دیگر شرکت های هواپیماسازی در بازار ایران رقابت خواهد کرد.

در طی روزهای گذشته رسانه های ایرانی خبرهایی را منتشر کرده بودند مبنی بر اینکه شرکت بمباردیر به یک توافق مقدماتی برای فروش ۱۰ فروند هواپیمای سی آر جی ۹۰۰ به ایران دست یافته است و قرارداد رسمی این ۱۰ فروند هواپیمای مسافربری منطقه ای در طی یک ماه آینده به امضا خواهد رسید. این رسانه ها همچنین مدعی شده بودند که اولین هواپیما یک ماه بعد از امضای قرارداد تحویل ایران خواهد شد.

این رسانه ها به نقل از رئیس شرکت سرمایه گذاری و توسعه قشم نوشته بودند که شرکت بمباردیر آماده تامین مالی ۸۰ درصد از این قرارداد است.

اما ناتالی سیفنگفت، سخنگوی شرکت بمباردیر از تایید این توافق خودداری کرده است.

موسسه توسعه صادرات کانادا، که به تامین مالی قراردادهای این چنینی کمک می کند نیز گفته، دخالتی در چنین قراردادی ندارد.

پیش از این حمیدرضا مومنی در گفتگو با «نسیم آنلاین» توضیح داد که دولت کانادا با ارایه تسهیلات ۱۰۰ میلیون دلاری به منطقه آزاد قشم با هدف فروش این تعداد هواپیما موافقت کرده وافزود که ۸۰ درصد از این رقم ۱۰۰ میلیون دلار وام با نرخ بهره ۴.۵ درصد خواهد بود.

تاسیس ایرلاین ایرانی – چینی فلای قشم

اولین بار خبر تاسیس قشم فلای را   ایلنا در اسفند ۹۴ منتشر کرد  و  مدیرعامل منطقه آزاد قشم از تاسیس ایرلاین ایرانی – چینی فلای قشم در نیمه اول سال ۹۵ خبر داده بود.

حمیدرضا مومنی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه مجوزهای لازم و اقدامات قانونی برای تاسیس یک ایرلاین ایرانی با سهامداران خارجی در حال انجام است، گفت: قرار است با مشارکت چینی‌ها نسبت به تاسیس یک ایرلاین در نیمه اول سال آینده اقدام کنیم.

وی افزود: اقدامات مورد نیاز انجام شده و کمیته مشترک بین ایران و چین راه‌اندازی شده است.

مومنی با تاکید بر اینکه این ایرلاین با مشارکت چینی‌ها راه‌اندازی خواهد شد گفت: البته درخواست‌هایی هم از پاکستان برای مشارکت در سهام ایرلاین داشتیم.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم با بیان اینکه برای خرید هواپیما در شرایط پساتحریم تجربه زیادی نداریم گفت: برای شروع این ایرلاین از هواپیماهای استیجاری استفاده خواهیم کرد و چینی‌ها مذاکرات برای تامین هواپیما به روش اجاره به شرط تملیک را آغاز کردند.

وی ادامه داد: همچنین در طول چند ماه اخیر درخواست‌هایی هم از پاکستان برای مشارکت در ناوگان هوایی و سهام ایرلاین‌ها داشته‌ایم.

مومنی ادامه داد: فلای قشم، یک ایرلاین ایرانی با سهامداران خارجی است.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم با اشاره به محدودیت زمان برای اجرای این اقدامات گفت: در حال حاضر چینی‌ها در تعطیلات سال نو هستند و بعد از آن هم تعطیلات نوروزی ما شروع می‌شود بنابر این دو ماه از زمان را به دلیل تعطیلات رسمی از دست داده‌ایم اما کارگروه مشترکی ایجاد شده و نمایندگان دو طرف معرفی شده‌اند و محورها و اولویت‌ها را مشخص کرده‌ایم.

وی در پاسخ به این سوال که این ایرلاین با چند هواپیما کار خود را شروع می‌کنند گفت: ناوگان را با توجه به تقاضای بازار گسترش می‌دهیم و قرار نیست سوبسید و یا یارانه‌ای برای آن در نظر بگیریم بنابراین کار را با توجه به تقاضایی که وجود دارد آغاز و توسعه خواهیم داد.

آغاز فعالیت فلای قشم با ۱۰ فروند هواپیمای بمباردیه کانادا / گام نهایی برای فروش هواپیماهای سی.آر.جی ۹۰۰ کانادا به قشم

اما مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم در ۲۴ دی ۹۶  از وصول نسخ قرارداد فروش ۱۰ فروند هواپیمای سی.آر.جی ۹۰۰ شرکت بمباردیه کانادا به این شرکت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، رضا باقری نژاد در گزارشی که در جلسه شورای معاونان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور که با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی این مناطق و مدیران عامل همه مناطق آزاد ایران در سالن مرکز بین المللی رشد قشم برگزار شد، گفت:تفاهمات این قرارداد پس از ۲ سال مذاکره صبح روز شنبه ۲۳ دی ماه توسط شرکت بمباردیه کشور کانادا نهایی و جهت امضا به سازمان منطقه آزاد قشم اعلام تحویل شده است.
وی با اشاره به فروش ۱۰ فروند هواپیمای توسط کشور کانادا به سازمان منطقه آزاد قشم پس از عقد این قرارداد، افزود: پس از امضای نهایی و مبادله این قرارداد هر فصل دو فروند از هواپیماهای سی.آرجی ۹۰۰ شرکت بمباردیه به قشم تحویل می شود و به این منظور یک شرکت هواپیمایی به نام فلای قشم “Fly Qeshm” در این جزیره ایجاد خواهد شد.
وی افزود : تمام مجوزهای قانونی لازم برای راه اندازی این ایرلاین اخذ شده و‌عملا فلای قشم پس از تبادل قرارداد خرید ۱۰ فروند هواپیما از شرکت بمباردیه کانادا رسما فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
به گفته باقری نژاد، این ۱۰ فروند هواپیما در کلاس های اکونومی بیزنس و اکونومی بخشی از مذاکرات خرید ۲۵ هواپیما از کشور کانادا می باشد که به دلیل محدود بودن منابع مالی هم اکنون ۱۰ فروند آن در برنامه خرید قرار داده  شده است.

مذاکره مدیرعامل منطقه آزاد قشم با مدیران شرکت هواپیمایی ایر نوستروم اسپانیا برای تعمیر و نگهداری هواپیماهای قشم فلای

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در سفر به اسپانیا، مذاکرات با مدیران ارشد شرکت ایرنوستروم این کشور را با هدف دستیابی به تفاهم نامه تعمیر و نگهداری هواپیماهای سی.آر.جی ۹۰۰ درقشم آغاز کرد.

به گزارش ایرنا ، «حمید رضا مومنی» و هیات همراه در این سفر از جایگاه آشیانه تعمیر و نگهداری هواپیماهای شرکت ایر نوستروم بازدید کردند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از نخستین روزهای پس از امضای برجام مذاکرات با شرکت بمباردیه کانادا برای خرید ۲۵ فروند هواپیمای سی.آر.جی ۹۰۰ با هدف راه اندازی خط پروازی اختصاصی FLY QESHM را آغاز کرده بود.

با گذشت حدود دو سال از مذاکرات انجام شده اوایل هفته جاری شرکت بمباردیه کانادا موافقت اصولی با تحویل ۱۰ فروند از هواپیماهای کلاس اکونومی بیزنس و اکونومی به صورت هر فصل دو فروند را اعلام کرد.

سفر رئیس هیات مدیره و‌ مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم با هیات همراه به اسپانیا پس از مذاکرات صورت گرفته با شرکت بمباردیه کانادا، نشان از عزم جدی این سازمان برای راه اندازی خط پروازی اختصاصی و انجام خدمات تعمیر و نگهداری این پرنده ها در قشم دارد.

اما پس از این موج رسانه ای شرکت هواپیماسازی بماردیر کانادا گزارش رسانه ها مبنی بر اینکه این شرکت در حال نهایی ساختن اولین سفارش خرید هواپیما از سوی ایران است را تایید نکرده است  اما امیدواریم تلاش های مسئولین برای آبادنی هر چه بیشتر جزیره قشم با موفقیت همراه شود.