فروش ساحل در قشم متری ۴۵ هزار تومان!!!

همزمان با آشکار شدن موج جدیدی از واگذاری اراضی ساحلی قشم و کاهش دسترسی مردم به سواحل، اهالی روستای ریگو با تجمع و در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود در این خصوص اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از قشم، اسفندماه ۱۳۹۵ بود که ۶ تَن از اعضای هیات مدیره و کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم و دیگر افراد بواسطه واگذاری‌ غیرقانونی اراضی با اعلام رای قطعی به حبس، شلاق و… محکوم شدند.

شهریورماه امسال نیز اخبار غیر رسمی در خصوص واگذاری‌های کلان به افراد خاص، مدعی العموم را نسبت به ماجرای واگذاری‌های اراضی ساحلی قشم به اعلام موضع و واکنش هشدار گونه واداشت. با تقاضای مدعی العموم از شهروندان برای اطلاع‌رسانی تخلفات احتمالی، جامعه محلی بیش از پیش برای واکنش و مقابله با تخلفات مصمم شدند.

در همین راستا هفتم مهر ماه جمعی از اهالی روستای ریگو جزیره قشم با تجمع اعتراضی و به همراه داشتن پلاکاردهایی گلایه خود از واگذاری اراضی ساحلی این جزیره را اعلام کردند.

یکی از این اهالی که پلاکارد «فروش سواحل خیانت به نسل آینده است» را در دست داشت به خبرنگار فارس گفت: مردم ریگو نسبت به واگذاری بی حساب و سواحل این روستا به بهانه پرورش ماهی و میگو معترض هستند.

وی با اشاره به استقرار یک شرکت پرورش ماهی از سنوات پیش در سواحل این روستا، اظهار داشت: بخش زیاد دیگری از اراضی ساحلی موجود در کنار این شرکت نیز اخیرا برای سایت ساحلی مزرعه یک‌هزار تُنی پرورش ماهی در قفس به شرکت «شریف دریا پویان قشم» واگذار شده است.

این فرد معترض تصریح کرد: این شرکت خصوصی هم اکنون عملیات حصار کشی را آغاز کرده و با نصب تابلویی ورود مردم به این ناحیه را ممنوع اعلام کرده است.

یکی دیگر از معترضان گفت: سواحل محدود این منطقه توسط مردم سه روستای ریگو، نخل‌گل و کمال‌آباد مورد استفاده قرار می‌گیرد و این واگذاری‌ها دسترسی مردم به ساحل را بسیار محدود می‌کند.

وی ادامه داد: انتظار است اصحاب رسانه با قرارگرفتن در کنار مردم، مطالبات بر حق را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری کنند.

شخص دیگری که پلاکارد «ساحل متعلق به عموم مردم است نه اشخاص» را با خود داشت، با بیان اینکه پرورش ماهی در قفس عملا در دریا انجام می‌شود، اظهار کرد: متولیان آن نیز امورات خود نظیر انتقال ماهیان و غذای آن‌ها را از طریق اسکله صیادی ریگو انجام می‌دهند، پس نیازی به واگذاری اراضی ساحلی آن هم با این حجم وسیع وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: ما به صورت کاملا مسالمت آمیز اعتراض خود را به نسبت واگذاری‌ها اعلام کرده‌ایم و انتظار است مسوولان بویژه دستگاه قضایی صدای ما را بشنوند.

پلاژ بانوان بین دو کوه مشرف و کنار اسلکه صیادی!

بخش دیگری از اعتراضات مردمی نیز مربوط به محل جانمایی و مقدار زمین واگذار شده برای احداث پلاژ بانوان بود که یکی از اهالی در این خصوص گفت: در این رابطه چندین اشکال وجود دارد که مراجع مربوطه با ورود به موضوع باید آن را بررسی کنند.

وی ادامه داد: اخبار غیررسمی وجود دارد که در این واگذاری تشریفات و قیمت قانونی رعایت نشده و از طرفی نیز نمی‌توان مردم را با اصطلاحاتی نظیر اجاره بلند و کوتاه مدت بازی داد چرا که در نهایت به واگذاری ختم می‌شوند و اگر هم چنین نشود همچنان دسترسی مردم به ساحل ممکن نیست.

این جوان اهل روستای ریگو افزود: از سوی دیگر حریم دریا و خیابان رعایت نشده و محل جانمایی شده در بین دو کوه و در نزدیکی اسکله صیادی قرار دارد و از این روی بر محیط اشراف کامل وجود دارد و عملا برای شنای بانوان کارایی ندارد که انتظار است کارشناسان بی‌طرف صراحتا اعلام نظر کنند.

وی با بیان این ادعا که اخیرا کاربری زمین واگذار شده از گردشگری تفریحی تغییر کرده و کاربری اقامتی نیز به آن اضافه شده است، تاکید کرد: خواهشمندیم مسوولان قضایی و کارشناسان متعهد به موضوع ورود کنند تا با شفاف‌سازی ماجرا دغدغه‌های مردمی خاتمه پیدا کند.

استعفای دسته‌جمعی دهیار و اعضای شورای روستا

داود اسلامی دهیار روستای ریگو نیز تصریح کرد: چنانچه تمامی اراضی ساحلی ریگو به مردم باز نگردد، دهیار و اعضای شورای اسلامی این روستا استعفای دسته جمعی خود را اعلام می‌کنند.

خالد اسلامی رییس شورای اسلامی روستای ریگو نیز با تایید و تاکید بر این مطلب، اظهار داشت: پس از اعلام استعفا، دهیار و شورای روستا هیچگونه مسوولیتی در قبال عواقب و پیامدهای اعتراض‌های مردمی بر عهده نخواهند داشت.

صحبت های آن سوی ماجرا

رییس اداره شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم در خصوص اعتراضات مربوط به این حوزه گفت: پرورش ماهی در قفس یکی از پروژه‌های ملی و اقتصاد مقاومتی به‌شمار می‌رود.

حامد عبدالهی‌فینی افزود: برنامه ششم توسعه برای جزیره قشم ظرفیتی بالغ بر یک سوم کل ظرفیت کشور حدود ٨۴ هزار تن تولید ماهی در قفس از مجموع ٢٠٠ هزار تن ظرفیت کل کشور در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: پرورش ماهی در قفس با بکارگیری ۲ عرصه دریا و خشکی صورت انجام می‌شود که حوزه دریایی برای نصب قفس‌ها و بخش خشکی نیز به منظور پشتیبانی و خدمات‌دهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رییس اداره شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: سازمان شیلات ایران طی مطالعاتی، ظرفیت آب سواحل جنوبی قشم از شمال لارک تا روستای سلخ را برای پرورش ماهی در قفس مناسب تشخص داده است.

عبدالهی‌فینی گفت: طی توافقی که این سازمان با اداره کل شیلات هرمزگان انجام داده بود با توجه بررسی‌های انجام شده محدوده‌هایی در نزدیکی روستاهای ریگو، سوزا، مسن و گامبرون به عنوان سایت‌های پشتیبانی در نظر گرفته شد.

وی تصریح کرد: به دلیل تعدد کاربری‌های اراضی این مناطق و دلایل فنی تخصصی حوزه‌های مختلف در حال حاضر دو منطقه «ریگو» و «گامبرون» برای این منظور مد نظر است.

رییس اداره شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: بر اساس فرمول ابلاغی از سوی شیلات هرمزگان باید برای تُناژ بین ۵۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ تُن یک هکتار زمین، تناژ یک هزار ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ تُن ۱.۵ هکتار و تناژ بین سه هزار ۵۰۰ تا پنج هزار تن ۲ هکتار زمین تخصیص داده شود.

عبدالهی‌فینی اظهار داشت: بواسطه اهمیت این اراضی در زمینه گردشگری و حفظ حداکثری سواحل جهت استفاده هر چه بیشتر مردم، سازمان منطقه آزاد قشم با رایزنی‌ها انجام شده حداقل زمین را برای تخصیص به این طرح در نظر گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در سایت ریگو تا کنون به پنج شرکت، زمین پشتیبانی و دریایی تخصیص یافته که بعنوان مثال برای شرکتی که با ظرفیت سه هزار تن تولید ماهی که مجوزهای لازم را داراست و باید طبق دستور العمل ارائه شده زمین پشتیبانی با مساحت ۱.۵ هکتار در نظر گرفته می‌شد تنها سه هزار متر از سوی سازمان منطقه آزاد تخصیص یافت.

رییس اداره شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم افزود: برای شرکت‌های این منطقه مجموعا سه هکتار زمین تخصیص داده شده که ۱.۲ هکتار آن به صورت واگذاری است.

وی تصریح کرد: هم اکنون پرونده تخصیص اراضی منطقه ریگو به طور کاملا بسته شده و هیچگونه اجاره و واگذاری مجددی در حوزه پرورش ماهی در قفس این منطقه انجام نمی‌شود.

عبدالهی‌فینی ادامه داد: اراضی تخصیص یافته جدید در این سایت نیز به صورت قراردادهای اجاره کوتاه مدت (۶ماهه) بوده که در صورت عدم اجرای تعهدات و پیشرفت در پروژه طبق برنامه زمانبندی، سازمان منطقه آزاد بدون اغماض اقدام به فسخ قراردادهای اجاره می‌کند.

وی امور حراستی نظیر حفظ مزرعه از آسیب ناشی از صیادان غیر مجاز و لزوم تسهیل فرآیند انتقال و پاکسازی تورهای سنگین وزن مورد استفاده را از عمده دلایل تخصیص اراضی مورد نیاز سرمایه‌گذاران در نزدیکی ساحل برشمرد.

فروش سواحل ریگوی قشم متری ۴۵ هزار تومان

بررسی‌ها بیانگر آن است که بر اساس ردیف ۶۳ لیست قراردادهای واگذاری زمین در سال ۱۳۹۶ اعلام شده از سوی پُرتال سازمان منطقه آزاد قشم بیش از ۱۰ هزار مترمربع از اراضی ساحل ریگوی قشم به قیمت ۴۵ هزار تومان واگذار توسط این سازمان به شرکت «آفتاب کده هورسان» واگذار شده است.

تطابق این واگذاری با قانون اراضی مستحدث و ساحلی  از سوی کارشناسان مربوطه از جمله مهمترین مولفه‌هایی است که می‌تواند در تنویر افکار عمومی و تحقق عدالت موثر باشد.

تلاش برای گفت‌وگو با معاون عمرانی منطقه آزاد ادامه دارد

تلاش‌ این خبرگزاری جهت گفت‌وگو با معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم در خصوص مباحث مطرح شده از سوی معترضین تا کنون به سر منزل مقصود نرسیده اما پیگیری‌های لازم از مجرای مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل این سازمان همچنان ادامه دارد.

در صورت فراهم آمدن مقدمات و انجام گفت‌وگو، پاسخ این مقام مسوول جهت تنویر افکار عمومی انتشار خواهد یافت.