فروش بوئینگ به ایران ممنوع شد

جمهوریخواهان آمریکا در اقدامی جدید علیه ایران، متمم هایی را در راستای ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافری بوئینگ به تهران را تصویب کردند.  مجلس نمایندگان آمریکا دو متمم تازه را با هدف جلوگیری از فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران تصویب کرد. «پیتر روسکام» نماینده جمهوریخواه از ایلینوی و تهیه کننده این متمم‌ها گفته است در […]

جمهوریخواهان آمریکا در اقدامی جدید علیه ایران، متمم هایی را در راستای ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافری بوئینگ به تهران را تصویب کردند.

 مجلس نمایندگان آمریکا دو متمم تازه را با هدف جلوگیری از فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران تصویب کرد.

«پیتر روسکام» نماینده جمهوریخواه از ایلینوی و تهیه کننده این متمم‌ها گفته است در صورت فروش این هواپیماهای مسافربری، احتمالا آن‌ها توسط سپاه پاسداران مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

این نماینده جمهوریخواه تاکید کرده است: ‌دادن این نوع هواپیماها به حکومت ایران، به مثابه این است که این محصولات برای مقاصد نظامی به کار گرفته خواهند شد. با تغییر کاربری هواپیماهای مسافربری بوئینگ، می‌توان ۱۰۰ موشک بالیستک و ۱۵ هزار موشک انداز را با آن‌ها جابه جا کرد.

این در حالی است که «خوزه سرانو» نماینده دمکرات از ایالت نیویورک، ضمن مخالفت با طرح گفته است، مخالفت جمهوریخواهان با توافق ایران و بوئینگ، بخشی از راهبرد اعضای این حزب برای ضربه زدن به این توافق است.

به دنبال توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا مجوز صدور هواپیمای مسافربری به ایران را صادر کرد. در همین زمینه شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ ماه جاری در بیانیه‌ای از معامله تاریخی با ایران در چارچوب توافق هسته‌ای خبر داد.

باراک اوباما پیش‌تر تهدید کرده بود که هرگونه طرحی که باعث تضعیف توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی بشود را وتو خواهد کرد.

از زمان توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهان در سال گذشته جمهوریخواهان که اکثریت را در مجلس نمایندگان و سنا در اختیار دارند کوشیده اند تا طرح‌های مختلفی را علیه این توافق به تصویب برسانند.

منبع: مهر