امروز

جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۹:۲۴ بعد از ظهر

ایسنا پیش‌تر با انتشار تصاویری از تخریب غار نمکدان قشم خبر داده بود که این غار رکورددار طولانی‌ترین غار نمکی جهان است.جواد نظامدوست رئیس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان نیز در همین رابطه به همشهری گفته بود که اگر اقدامات صورت گرفته در غار نمکدان قشم در دهانه اصلی این غار انجام شده باشد حجم تخریب‌ها زیاد است.

نظامدوست همچنین از مدیر جدید ژئوپارک قشم خواسته بود تا بدون انجام کارشناسی لازم دست به این غار نمکی که امکان ثبت جهانی دارد، نزنند.

حجت‌الاسلام سیدمهدی موسوی‌اجاق، معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد قشم، به ایسنا گفته است که غار نمکی قشم که طولانی‌ترین غار نمکی جهان است، تخریب نشده و عملیات عمرانی کمی آن‌سوتر و در ۲غار دیگر انجام شده است.

موسوی‌اجاق همچنین در دفاع از عملیات عمرانی که در بخشی از ژئوپارک قشم و با هدف توسعه گردشگری انجام شده و منجر به جاده‌کشی و حتی باز کردن دهانه غارها شده به ایسنا گفته است که این اقدام در چارچوب شاخص‌ها و استانداردهای تعیین شده از سوی بازرس یونسکو بود و تخریبی در بخشی که مربوط به غار نمکدان است و باید ثبت جهانی شود‌، رخ نداده است.

او تأکید کرد: ژئوپارک قشم زیرنظر یونسکو بود و به‌علت کم‌کاری‌ها در دولت قبل‌ کارت قرمز گرفت‌ و از فهرست ژئوپارک‌های جهانی خارج شد. پس از آن بازرس یونسکو چارچوب‌های استراتژیک را تعیین کرد که اگر براساس آن اقدام کنیم شانس گرفتن کارت سبز و ورود دوباره به فهرست ژئوپارک‌های جهان را پیدا می‌کنیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی منطقه آزاد قشم همچنین با تأکید بر اینکه غار نمکی شماره ۳در قشم که به غار نمکدان نیز شهرت دارد، طولانی‌ترین غار نمکی دنیاست که باید ثبت جهانی شود گفت: مدیر ژئوپارک قشم برای آنکه آسیبی به غار نمکدان نرسد و محفوظ بماند در ۲غار دیگر که از غار شماره ۳فاصله دارد‌، این عملیات را انجام داده و همچنین حوضچه نمکی را که بین غارهای یک و ۲بود لایروبی کرد. او گفت: این حوضچه الان ایجاد نشده و قبلا نیز وجود داشته است.

به گفته موسوی‌اجاق، تخلیه نمک‌ها و کف‌سازی غار شماره یک و ۲نیز برای رفاه حال گردشگران انجام شده است. او بار دیگر تأکید کرده است که به غار نمکدان شماره ۳تخریبی وارد نشده و چارچوب استراتژیک این غار از سوی شبکه ژئوپارک‌های جهانی اعلام شده است.

موسوی‌اجاق که ۲‌ماه است به‌عنوان معاون فرهنگی، اجتماعی منطقه آزاد قشم منصوب شده گفته است که هدف از تخلیه نمک‌های غار شماره یک و ۲و همچنین ساماندهی این دو غار جذب گردشگر است. به گفته موسوی‌اجاق غار نمکدان قشم با ۶هزار و ۵۸۰متر طول، دهانه‌های متعدد دارد که دهانه شماره۳ به‌عنوان یکی از ورودی‌های اصلی این غار ثبت شده و تخریب در هر بخشی از این گنبد نمکی‌، به غار نمکدان قشم آسیب می‌رساند.آنطور که موسوی‌اجاق گفته است، دهانه شماره یک و ۲ نیز در بخش ثبت شده قرار ندارد.

جواد نظامدوست رئیس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان نیز به همشهری گفته است که این انجمن موفق به کشف ده‌ها غار دیگر در اطراف غار نمکدان قشم شده است. به گفته نظامدوست، بیش از صدها غار کوچک و بزرگ در قشم وجود دارد ولی غار نمکدان ۳ که ۶هزارو۵۸۰متر طول دارد مهم‌ترین و بزرگ‌ترین غار نمکی جهان است که با تلاش انجمن غار و غارشناسی ایرانیان در جدول رنکینگ غارهای جهان وارد شد و توانست رتبه نخست را که پیش‌تر در اختیار یک غار ۵هزار متری در سرزمین‌های اشغالی بود، بشکند.

نظامدوست اهمیت غار نمکدان قشم را درطول غار و نوع نمک آن دانست که طی سال‌های طولانی در این غار فشرده شده است. آنطور که جواد نظامدوست گفته است، مهم‌ترین موضوع در ثبت جهانی غار نمکدان قشم این است که این غار همانگونه که هست بدون کوچک‌ترین تغییر در فهرست میراث طبیعی یونسکو ثبت شود.

 

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=10413
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی