علم وجه مشترک حوزه و دانشگاه است

امام جمعه شهرستان قشم گفت: حوزه ها و دانشگاه ها باید با وحدت و همدلی در چارچوب دانش روز حرکت کرده، نتیجه فعالیت و پژوهش های آنها برای مسوولان کشور راهگشا بوده و جهت مقابله با مشکلات موجود راهکار ارایه دهند. حجت الاسلام رضا جوکار روز یکشنبه در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که به […]

امام جمعه شهرستان قشم گفت: حوزه ها و دانشگاه ها باید با وحدت و همدلی در چارچوب دانش روز حرکت کرده، نتیجه فعالیت و پژوهش های آنها برای مسوولان کشور راهگشا بوده و جهت مقابله با مشکلات موجود راهکار ارایه دهند.

حجت الاسلام رضا جوکار روز یکشنبه در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم بیان کرد: دشمنان پیش و پس از انقلاب همراهی حوزه و دانشگاه را تاب نیاورده و همچون پروژه ایجاد تفرقه بین مذاهب اسلامی، همواره بر حرکت جداگانه آنها تاکید داشتند در حالی که پیش تر اساس آنها یکی بود.
وی افزود: دشمن همه هدف و توان خود را بر تغییر باور ملت ایران متمرکز کرده و از آنجایی که در عرصه های مختلف از نظام جمهوری اسلامی آسیب دیده، راهی جز سرمایه گذاری در زمینه تغییر فرهنگ نمی بیند و برای این امر تغییر باورها و در نهایت رفتارها انسان ها را دستور کار قرار داده است.
امام جمعه قشم بیان کرد: استکبار جهانی به دنبال تهی کردن جامعه از نظر فرهنگی و آندلسی کردن ایران اسلامی است که ترکش های آن در حوزه سیاست و اقتصاد ملموس مشاهده می شود اما هدف نهایی آنها از بین بردن ماست و در این راه تنها حوزه ها و دانشگاه ها می توانند با وحدت و همدلی به مقابله برخیزند.
او اضافه کرد: پرودگار حافظ امت اسلام است اما مسلمانان نیز باید هوشیاری خود را حفظ کنند تا بین حوزه و دانشگاه شکاف ایجاد نشود زیرا بدبینی و سوظن می تواند ارتباط بین این ۲ مرکز مهم علمی کشور را خدشه دار کند، از این رو برگزاری نشست های علمی و فعالیت های پژوهشی مشترک می تواند مانع از ریشه دواندن مسایل مغایر با دین در حوزه علم و در نهایت جامعه شود.
جوکار با بیان اینکه دانش وجه مشترک حوزه و دانشگاه است بیان کرد: عبادت باید همراه با عرفان باشد تا انسان را به فردوس رهمنون شود که این امر به واسطه دانش ممکن می شود و از این رو فضلیت دانش در اسلام حتی بیش از عبادت عنوان شده است.
وی ادامه داد: تاکیدات اسلام بر کسب دانش موجب گسترش دانشگاه های اسلامی شد اما به مرور زمان و با گسترش علوم در حوزه های مختلف به تدریج حوزه ها و دانشگاه ها از یکدیگر فاصله گرفتند به طوری که جای خالی ارایه تفسیر قرآنی مشترک و جامع با اندیشه های دانشگاهیان و حوزویان احساس می شود.
امام جمعه قشم عنوان کرد: باید دانشگاهیان و حوزویان در قالب فعالیت های مشترک با استدلال های جدید جامعه را از انحطاط فرهنگی و اجتماعی نجات دهند؛ در مقابل این تهاجم فرهنگی باید به دنیای مردم توجه شود زیرا در جامعه ای که فقر گریبانگیر مردم شود، نمی توان آنها را به درستی به راه حق رهنمون شد؛ جدایی از فقر با دانش ممکن است و این مهم در گرو همکاری دانشگاه و حوزه است.