امروز

دوشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۱:۳۹ بعد از ظهر

شیخ عبدالرحیم خطیبی در ادامه سلسله مباحث بررسی آسیب‌های اجتماعی در خطبه‌های نماز جمعه اهل سنت قشم گفت: مشکلات روحی و روانی یکی از اسباب مهم آسیب‌های اجتماعی است که این ناهنجاری‌ها و اختلالات روحی و روانی می‌تواند ریشه بسیاری از انحراف رفتاری باشد.

وی افزود: اختلال و ناهنجاری در رفتار باعث می‌شود که انسان در لحظه غلبه این مشکلات تصمیمات نادرستی را بگیرد و به‌واسطه این اختلالات سلامت فرد و جامعه مورد لطمه قرار بگیرد.

امام‌جمعه اهل سنت قشم طلاق‌های بی‌رویه، خودکشی و گرایش به اعتیاد را نمونه‌ای از آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد که انسان در آن برای رفع مشکلات به سراغ پاک کردن صورت‌مسئله می‌رود.

شیخ خطیبی بهترین درمان برای علاج اختلالات روحی و روانی را درمان معنوی دانست و بیان داشت: خداوند که برای جسم انسان غذا و دارو قرار داده، برای روح انسان هم‌غذا و درمانی مقرر کرده است لذا انسان از طریق ایمان و تقویت مبانی دینی و اعتقادی و پایبندی به فضایل می‌تواند این مشکلات را درمان کند.

وی تصریح کرد: غذای و داروی روح انسان عبارت است از ایمان، ذکر خدا، و عمل به دستورات قرآن. شیخ خطیبی ادامه داد: ایمان به خدا و به قضا و قدر و جهان آخرت و فضایل اعمال و اقامه نماز و ذکر خدا آرامش روحی و روانی را در انسان به وجود می‌آورد.

خطیب نماز جمعه اهل سنت قشم عنوان کرد: بر اساس آیات قرآن سکون و آرامش از جانب خدا بر انسان مؤمن نازل می‌شود و انسان‌های مؤمن این زمینه رادارند که سکون و آرامش بر دل‌های آن‌ها نازل شود وایمانی بر ایمان آن‌ها افزوده شود.

وی گفت: همان‌گونه که شرکت در حلقه‌های قرآنی و خواندن و گوش دادن قرآن باعث افزایش ایمان می‌شود به همان نسبت هم سکون و آرامش روحی و روانی در انسان افزایش می‌یابد.

امام‌جمعه اهل سنت قشم در ادامه ازدواج را یکی از راه‌های رسیدن به آرامش عنوان کرد و بیان داشت: خداوند وعده داده که آرامش را از طریق ازدواج برای انسان فراهم می‌کند که برای رسیدن به این آرامش ما باید تعالیم و برنامه‌های دین را رعایت کنیم.

وی افزود: در قرآن از ازدواج به‌عنوان یک میثاق غلیظ و پیمان سنگین یادشده که با رعایت تقوا چهارچوب‌های شرع و معاشرت بالمعروف و احترام به این پیمان و دوری از خیانت، این پیمان را حفظ کرد.

شیخ خطیبی ادامه داد: در صورت وقوع خیانت، زندگی به جهنمی تبدیل می‌شود وبسیاری از مشکلات روحی و روانی نتیجه پیمان‌شکنی و زیر پا گذاشتن این پیمان سنگین است.

وی اظهار داشت: خیانت دودمان انسان را بر باد می‌دهد و آرامش را به بحران تبدیل می‌کند سکون و آرامش را به جنگ اعصاب تبدیل می‌کند وبسیاری از مشکلات خانوادگی درنتیجه خیانت زن و شوهر به همدیگر است.

امام‌جمعه اهل سنت قشم خاطرنشان کرد: عده‌ای داشتن ارتباط نامشروع را نوعی از تمدن می‌دانند اما این همان جاهلیتی است که قرآن در چهارده قرن پیش به آن اشاره‌کرده که خشم خدا و عذاب در دنیا و آخرت را به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: اگر انسان عفت داشته باشد همسرش هم عفت خواهد داشت و اگر انسان پاک‌دامن نباشد باید منتظر بی‌عفتی همسرش باشد لذا پرهیز از گناه و داشتن تقوا می‌تواند انسان را از این آسیب اجتماعی دور کند.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=29113
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی