امروز

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۷:۳۸ قبل از ظهر

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یکی از توصیه‌های مکرر و مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی به مسؤولان کشور و به همه مردم و دلسوزان انقلاب اسلامی این بوده و هست که از اعتماد و خوش‌بینی به دشمن خودداری کنند و فریب این طرح دشمن را که با لبخند و دعوت به دیپلماسی سعی در جلب توجه و اعتماد مردم و مسؤولان کشور دارند، نخورند.

در راس دشمنان نظام اسلامی آمریکای جنایتکار و شیطان بزرگی است که در عین ارتکاب انواعی از جنایت‌ها علیه ملت ایران در ظاهر سعی در ارائه‌ی چهره‌ای عاری از دشمنی از خود دارد و متاسفانه برخی از افراد ساده‌لوح نیز باور می‌کنند که دشمن از دشمنی دست برداشته است و این ساده‌لوحی می‌تواند برای کشور هزینه‌های فراوانی به همراه داشته باشد.

از سوی دیگری خائنانی هستند که به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند در پی بزک دشمنان ملت ایران و مخفی کردن چهره‌ی کریه آمریکا هستند. این خائنان به بهانه‌های مختلف تلاش می‌کنند تا جنایات آمریکا و صدماتی که به ملت ایران زده است نادیده گرفته شود و با دست‌آویز قرار دادن بهانه‌های مختلف می‌کوشند از آمریکا چهره‌ای مناسب و حامی حقوق بشر و نمادی از دموکراسی و نظم بین‌المللی و… نشان دهند.

این خائنان بر جنایاتی که آمریکا علیه بشریت و ملت ایران کرده است و بدعهدی‌ها و خیانت‌های آمریکا سرپوش می‌گذارند و تلاش می‌کنند که ذهن ملت را از خیانت‌ها و جنایات آمریکا منصرف کنند.

به‌ عنوان مثال وقتی آمریکا صدها ایرانی را در حمله به هواپیمای ایرباس جنایاتکارانه می‌کشد این خائنان داخلی آن‌را توجیه می‌کنند و وقتی آمریکا صدام عفلقی را به انواع سلاح‌های کشتارجمعی علیه ملت ایران مسلح می‌کند بر آن سرپوش می‌گذارند و با توجیهاتی سعی در کنار گذاشتن این جنایات دارند.

خیانت مکرر و اخیر آمریکا در نقض فاحش برجام که مورد اذعان و اتفاق همه‌ی مسؤولان کشور ازجمله ریاست محترم جمهوری و رؤسای سایر قوای کشور نیز هست نشان از آن دارد که دشمنان ملت ایران و در راس آن‌ها آمریکا قابل اعتماد نبوده و نیستند و هر کس به آن‌ها اعتماد کند سیلی می‌خورد و از خود این جنایتکاران صدمه به او وارد خواهد شد و هر کس چنین خائنانی را نزد ملت ایران بزک کند در نهایت رسوا خواهد شد.

* توصیه مکرر عدم اعتماد و خوش بینی به دشمن‌

یکی از توصیه‌های مکرر و مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی به مسؤولان کشور و به همه مردم و دلسوزان انقلاب اسلامی این بوده و هست که از اعتماد و خوش‌بینی به دشمن خودداری کنند و فریب این طرح دشمن را که با لبخند و دعوت به دیپلماسی سعی در جلب توجه و اعتماد مردم و مسؤولان کشور دارند نخورند.

این توصیه بارها و بارها و در مقاطع مختلف تاریخ انقلاب و در جلسات خصوصی و عمومی تکرار شده است و مخاطب آن نیز گاه مسؤولان کشور و گاه عموم مردم بوده‌اند. این توصیه از سوی رهبر معظم انقلاب به‌ حدی تکرار شده است که ایشان گاه خود نیز فرموده‌اند که یک توصیه تکراری اما لازم را بیان می‌دارند و بر لزوم توجه به آن تأکید می‌کنند.

به‌ عنوان مثال در ابتدای دولت کنونی و آغاز ریاست جمهوری رئیس جمهور محترم فعلی کشور نیز که دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای در حال آغاز بود، رهبر معظم انقلاب خطاب به همین مسؤولان و نیز مذاکره‌کنندگان محترم کشورمان خاطرنشان ساختند: «این توصیه‌ قبلی خودمان را باز هم تکرار می‌کنیم: به دشمنی که لبخند می‌زند، اعتماد نکنید؛ این‌ را ما به مسؤولینمان، به بچّه‌های خودمان، فرزندان خودمان – این‌هایی که در مسأله‌ی دیپلماسی مشغول کار هستند، بچّه‌های مایند، جوانهای خود مایند – توصیه می‌کنیم توصیه‌ی ما به این‌ها این است: مراقب باشید لبخند فریبگرانه شما را دچار اشتباه نکند، دچار خطا نکند؛ ریزه‌کاریهای کار دشمن را ببینید.» (12/08/1392)

همین امر نشان از آن دارد که رهبر معظم انقلاب در مقاطع حساس بر ضرورت جدی‌تر توجه به این نکته تأکید داشته‌اند. چنان‌که در اوایل شکل‌گیری دولت کنونی با ضرورت توجه به این نکته و لزوم توجه و اتکاء به داخل کشور خاطرنشان ساخته بودند: «امیدمان را به بیرون از ظرفیّت داخلی کشور ندوزیم.

در بیرون از مجموعه‌ی کشور و نظام جمهوری اسلامی، جبهه‌ی بزرگی وجود دارد که با همه‌ی توان از سی و چند سال پیش به این طرف کوشیده نگذارد که این انقلاب ریشه‌دار بشود، نگذارد که این نظام جمهوری اسلامی پایدار بماند، نگذارد که پیشرفت کند، نگذارد که در زمینه‌های گوناگون الگو بشود.

نمی‌شود از دشمن و روشهای خصمانه‌ای که کرده، انتظار دوستی و محبّت و صمیمیّت داشت. نمی‌گوییم از این‌ها استفاده نکنید، امّا می‌گوییم اطمینان نکنید، اعتماد نکنید، چشم به آن‌جا ندوزید، چشم به داخل بدوزید.

در داخل کشور خیلی امکانات وجود دارد که اگر چنان‌چه نگاه ما – چه در زمینه‌های اقتصادی، چه در زمینه‌های فرهنگی، چه در زمینه‌های گوناگون دیگر – به آن‌ها باشد و اگر بتوانیم از این نیروهای داخلی استفاده کنیم، کلید حلّ مشکلات اینجا است؛ یعنی در درون کشور و امکانات داخلی کشور است که از این‌ها می‌شود خردمندانه بهره‌برداری کرد.

اینها باید شناسایی بشوند. و این است که رتبه‌ی ما را در دنیا بالا می‌برد. در مناسبات بین‌المللی سهم هر کشوری به قدر قدرت درونی او است؛ هر مقداری که واقعاً در درون اقتدار داشته باشد، سهمش از مجموعه‌ی مناسبات بین‌المللی به همان نسبت بالاتر است؛ این‌را باید ما تأمین بکنیم و خوشبختانه در طول این سالهای متمادی به‌مرور تأمین شده، یعنی مدام بر اقتدار و قوام نظام جمهوری اسلامی در طول این سالها افزوده شده؛ لذا می‌بینید حیثیّت و موقعیّت جمهوری اسلامی هم بالا رفته که حالا شواهدش فراوان و الی ماشاءالله است.» (06/06/1392)

بر این اساس مشخص می‌شود که رهبر معظم انقلاب با هرگونه اعتماد به دشمن مخالف بوده و آن‌را عاملی برای صدمه به کشور می‌دانستند و با زبان گویا و در مجامع عمومی نیز چنین تذکری را به مسئولان کشور متوجه ساخته‌اند. البته نباید تصور کرد که این تذکر خاص دولت محترم کنونی است بلکه در دولت‌هایی قبلی و نسبت به مسئولان دیگر کشور نیز این تذکر مطرح شده و نشان می‌دهد که رهبری همیشه همین نظر حکیمانه را داشته‌اند که اعتماد به دشمن آسیب‌زاست.

به‌ عنوان مثال رهبر معظم انقلاب در دوران پیش از شکل‌گیری دولت کنونی نیز متذکر می‌شدند: «یک عده‌ای هم از روی ساده‌لوحی بعضاً، بعضی هم از روی غرض – نمی‌شود انسان قضاوت قطعی نسبت به اشخاص بکند، اما کار آدم ساده‌لوح، با کار آدم مغرض، در ماهیت خود تفاوتی پیدا نمی‌کند – خوشحال می‌شوند که بله، بیایید؛ با مذاکره با آمریکا مشکلات را حل کنیم نه، اینجور نیست، مذاکره مشکلی را حل نمی‌کند؛ مذاکره‌ی با آمریکا مشکلی را حل نمی‌کند؛ کجا این‌ها به وعده‌های خودشان عمل کردند؟ شصت سال است که از ۲۸ مرداد ۳۲ تا امروز در هر موردی که با آمریکاییها، مسؤولین این کشور اعتماد کردند، ضربه خوردند. یک روزی مصدق به آمریکاییها اعتماد کرد، به آن‌ها تکیه کرد، آن‌ها را دوست خود فرض کرد.» (19/11/1391) و نیز خاطرنشان می‌ساختند: «یکی از کارهای اصلی که باید انجام بدهیم و همه باید به آن توجه داشته باشیم، این است که فریب لبخند دشمن و وعده‌های دروغ جبهه‌ی دشمن را نخوریم. در این سی سال، تجربه هم پیدا کرده‌ایم. گاهی به روی ما لبخند زدند. اوائل گاهی بعضی از ما باور می‌کردیم. یواش یواش فهمیدیم پشت صحنه چیست. فریب لبخند دشمن را، فریب وعده‌های دروغ دشمن را نخوریم.» (14/11/1390)

* آمریکا در راس دشمنان خائن ملت ایران‌

در راس دشمنان نظام اسلامی آمریکای جنایتکار و شیطان بزرگی است که در عین ارتکاب انواعی از جنایت‌ها علیه ملت ایران در ظاهر سعی در ارائه‌ی چهره‌ای عاری از دشمنی از خود دارد و متاسفانه برخی از افراد ساده‌لوح نیز باور می‌کنند که دشمن از دشمنی دست برداشته است و این ساده‌لوحی می‌تواند برای کشور هزینه‌های فراوانی به همراه داشته باشد.

رهبر معظم انقلاب بارها و بارها بر این دشمنی آمریکا با ملت ایران تأکید کرده‌اند: «نظام سلطه یعنی این‌که چند قدرتِ دست‌یافته‌ی به توانایی مادّی و سلاح و پول و امثال این‌ها بخواهند بر دنیا حکومت کنند؛ مظهر نظام سلطه هم امروز آمریکا است. ملّت ایران در انقلاب گفت، در حوادث بعدی گفت، در جنگ تحمیلی گفت، در این بیست‌ودوّم بهمن گفت: ما تسلیم زورگویی و باج‌خواهی آمریکا نخواهیم شد. یک عدّه سعی نکنند چهره‌ی آمریکا را بزک کنند، آرایش کنند، زشتی‌ها و وحشت‌آفرینی‌ها و خشونتها را از چهره‌ی آمریکا بزدایند در مقابل ملّت ما، به‌عنوان یک دولت علاقه‌مند، انسانْ‌دوست معرّفی کنند؛ اگر سعی هم بکنند، سعی‌شان بی‌فایده است.

در طول تاریخِ اقلاًّ هفتاد هشتاد سال اخیر – البتّه قبل هم خیلی حرفها در تاریخ آمریکا هست که نمی‌خواهیم حالا وارد آن حرفها بشویم – شما نگاه کنید در دنیا، ببینید آمریکا چه‌کار کرده؟ جنگهایی که آمریکا به راه انداخته است، انسانهای بی‌گناه و غیرنظامی‌ای که در این جنگها و در غیر این جنگها به خاک و خون کشانده است؛ دیکتاتورهایی که در شرق و غرب دنیا مورد حمایت آمریکا قرار گرفته‌اند – یکی از آن‌ها محمّدرضای پهلویِ ایران بود و ده‌ها نفر از قبیل او در کشورهای آسیایی، در کشورهای آفریقایی، در کشورهای آمریکای لاتین، از نظامی و غیرنظامی – و سالهای متمادی به مردم خودشان ظلم کردند، خون مردم را به شیشه کردند، ثروتهای مردم را غارت کردند، پدر مردم را درآوردند.

حمایت از این‌ها در کارنامه‌ی عمل آمریکا وجود دارد. حمایت از تروریسم بین‌الملل و حمایت از تروریسم دولتی؛ این دولت جعلی جنایتکار صهیونیستی که غاصب فلسطین است، ده‌ها سال است که مورد حمایت آمریکا است؛ مردم را می‌کُشد، خانه‌ها را خراب می‌کند، ظلم می‌کند، جوانها را، زنها را، مردها را، کودکان را به زندان و حبس می‌کشاند؛ به بیروت حمله کردند، صبرا و شتیلا را نابود کردند، چه، چه؛ همه مورد حمایت آمریکا است.

این‌ها در سیاهه‌ی اعمال آمریکا ثبت است. حمله‌ی به عراق و کشتن ده‌ها هزار انسان – آمارها را ما دقیق نمی‌دانیم، بلکه گفته می‌شود تا حدود یک میلیون عراقی را در طول این چند سال این‌ها مستقیم و غیر مستقیم از بین بردند؛ حالا من نسبت نمی‌دهم، اقلاًّ ده‌ها هزار، در صورتی که یکی‌اش هم زیاد است – انسانها را در عراق از بین بردند. در افغانستان یک‌جور دیگر، شرکتهای آدم‌کشی و ترور را – که من یکی از آن‌ها را یک‌وقتی در یک سخنرانی، اسم آوردم: شرکت معروف «بِلَک‌واتِر» آمریکایی که کار آن آدم‌کشی است، ترور است – انداختند به جان مردم؛ همین گروه‌های تندروِ افراطیِ آدم‌کشِ تکفیری را اوّل این‌ها راه انداختند که حالا در یک‌جاهایی کمانه کرده و به خودشان هم دارد می‌خورد. آمریکا یک‌چنین دولتی است. بحث سر ملّت آمریکا و مردم آمریکا نیست، آن‌هاهم مثل بقیّه‌ی مردمند؛ بحث سر رژیم آمریکا است، بحث سر دولت آمریکا است. چطور می‌شود این چهره را با بزک و آرایش تغییر داد در مقابل چشم ملّت ایران؟» (28 /بهمن/ ۱۳۹۲)

«امام بزرگوار فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است؛ این «شیطان بزرگ» خیلی حرف پرمغزی است. رئیس همه‌ی شیطانهای عالم، ابلیس است؛ امّا ابلیس بنا به تصریح قرآن، تنها کاری که می‌تواند بکند این است که انسانها را اغواء می‌کند؛ بیشتر از اغواء، کاری نمی‌تواند بکند؛ انسانها را اغواء می‌کند، فریب می‌دهد، وسوسه می‌کند؛ امّا آمریکا، هم اغواء می‌کند، هم کشتار می‌کند، هم تحریم می‌کند، هم فریب می‌دهد، هم ریاکاری می‌کند؛ پرچم حقوق بشر را بلند می‌کند، ادّعای طرف‌داری از حقوق بشر می‌کند امّا هر چند روز یک بار در خیابانهای شهرهای آمریکا یک‌ بی‌گناهی، یک‌ بی‌سلاحی به دست پلیس آمریکا به خاک‌وخون می‌غلتد؛ غیر از بقیّه‌ی جنایات و فجایعشان. این هم رفتارشان در ایران در دوران رژیم طاغوت و جنگ‌ آفرینی‌های‌شان، جنگ‌افروزی‌هایشان، به راه‌انداختن جریانهای جنگ‌افروز از قبیل همینهایی که حالا در عراق و سوریه و بقیّه‌ی جاها مشغول خرابکاری هستند؛ این‌ها کارهای آمریکا است.» (18/06/1394)

* بی‌اعتمادی به آمریکا و اتکا به داخل، عامل قدرت نظام اسلامی

برخلاف عده‌ای ظاهربین که تصور می‌کنند عامل عزت و قدرت در دنیا آمریکا و رابطه با آمریکاست، منطق حقیقی و واقع‌نگر قرآنی و عقل سلیم دینی به ما بیان می‌کند که عزت در اتکاء به خدای متعال و توجه به نیروهای داخلی است و آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و نداشتن رابطه با خائنان مستکبر نه تنها عامل ضعف نیست بلکه عامل قدرت و توانایی است. به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی: «یکی از اجزای مهم قدرت نرم جمهوری اسلامی، بی‌اعتمادی مطلق به قدرت‌های سلطه‌گر و در رأس آن‌ها آمریکا است و این‌ بی‌اعتمادی باید روزبه‌روز گسترش یابد.» (28/06/1395)

* باید با اتکاء به خود عمل کرد و از دشمن برید

«عمده این است که ما به خودمان اتّکاء کنیم؛ اساس کار این است. ما باید به خودمان اتّکاء کنیم؛ به دیگران نمی‌شود اتّکاء کرد، به بیگانگان نمی‌شود اتّکاء کرد، نمی‌شود اعتماد کرد. من مکرّر در دوران همین مذاکرات هسته‌ای -شاید چهار پنج مرتبه یا بیشتر- گفتم به آمریکایی‌ها نمی‌شود اعتماد کرد. حالا هم ملاحظه می‌کنید و می‌بینید؛ حرفهایی که می‌زنند، اظهاراتی که می‌کنند و عملکردی که نشان می‌دهند، کاملاً امضای آن حرفی است که بنده آن‌وقت می‌زدم؛ یعنی واقعاً نمی‌شود به این‌ها اعتماد کرد. البتّه آمریکایی‌ها به‌عنوان نماد بداخلاقی و بداَدایی هستند فقط آن‌ها هم نیستند، دیگرانی هم هستند که همین‌جور بداَدا و بداخلاق و بدرفتارند؛ بالاخره نمی‌شود به آن‌ها اعتماد کرد. ما باید به خودمان اعتماد کنیم، به خودمان تکیه کنیم و بدانیم می‌توانیم و بدانیم که خدای متعال هم کمک می‌کند.» (18/01/1395)

* تنها با قوی شدن می‌توان در برابر دشمن ایستاد

«امروز جبهه‌ی استکبار در تلاش و معارضه‌ی با این نظام است؛ هیچ‌کس تصوّر نکند که دشمن از دشمنی چشم می‌پوشد؛ نه، آن‌وقتی که شما قوی باشید، آن‌وقتی که شما آماده باشید، آن‌وقتی که شما دشمن را و ترفندهای دشمن را بشناسید، دشمن به‌ناچار از دشمنی دست خواهد کشید؛ آن‌وقتی که شما دچار غفلت باشید، به دشمن اعتماد کنید، آن‌وقت دشمن فرصت پیدا خواهد کرد که مقاصد خود و هدفهای خود را در کشور به‌وجود بیاورد. فشاری که امروز از ناحیه‌ی استکبار بر ملّت ایران وارد می‌شود، ناشی از همان دشمنی عظیم و تمام‌نشدنی است؛ دشمنی تمام‌نشدنی است. ملّت ایران در مقابل این دشمنی ایستاده است، مقاومت کرده است، نظام جمهوری اسلامی را حفظ کرده است، راه خود را به سمت آرمانها دارد پیش می‌برد؛ علی‌رغم حرفهای نسنجیده و غلطی که در مورد بی‌توفیقی ملّت ایران در این‌راه گاهی بر زبانها جاری می‌شود، ملّت ایران توفیقات بسیار بزرگی تا امروز به دست آورده است. ملّت ایران راه را خوب طی کرده است، ملّت ایران توانسته است در مقابل فشارهای دشمن مقاومت کند، توانسته است خود را حفظ کند، توانسته است رشد کند، توانسته است خود را به آرمانها نزدیک کند.» (17/10/1393)

* آمریکا در عرصه بین‌المللی نیز خائن و غیر قابل اعتماد است‌

خیانت‌کاری و بدعهدی آمریکا فقط نسبت به جمهوری اسلامی و یا مسائل داخلی فی‌مابین ما و آمریکا نیست. آمریکا در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای نیز غیر قابل اعتماد است و ازاین‌رو رهبر معظم انقلاب اسلامی در تذکر به سایر کشورهای اسلامی نیز بیان می‌دارند: «ما باز هم دعوت می‌کنیم دولتهای اسلامی را، این دولتهای عربی که اطراف ما هستند، این‌ها باید بدانند آمریکا قابل اعتماد نیست، آمریکا به این‌ها به چشم ابزار نگاه می‌کند؛ ابزار حفظ رژیم صهیونیستی و حفظ خوی و منافع استکباری خود آمریکا در منطقه. آمریکا درواقع اصلاً هیچ علاقه‌ای به این‌ها ندارد؛ از پولشان استفاده می‌کند، از نیروی این‌ها برای مقاصد خودش استفاده می‌کند؛ برای این‌که یک حفاظی درست کند، رژیم صهیونیستی را حفظ کند و اهداف استکباری خودش را در منطقه نگه بدارد و حفظ کند. این کاری است که این‌ها دارند می‌کنند.» (11/05/1395)

رهبر معظم انقلاب با اشاره به تجربه‌ی اسلامگرایان مصر و خطایی که آن‌ها مرتکب شدند فرمودند: «هر فردی و هر جریانی که برای اسلام و به نام اسلام کار می‌کند، اگر به آمریکا اعتماد کرد، خطای بزرگی مرتکب شده و سیلی‌اش را خواهد خورد؛ کمااین‌که خوردند. در همین چند سال اخیر جریانهای اسلامی، به‌خاطر مصلحت‌اندیشی، به‌خاطر عقل سیاسی -اسمش را می‌گذارند عقل- به‌خاطر تاکتیک که می‌گفتند این حرکت تاکتیکی است، با آمریکایی‌ها رفیق شدند، به آن‌ها اعتماد کردند، چوبش را خوردند، سیلی‌اش را خوردند و حالا دارند مصیبتهایش را تحمّل می‌کنند. هرکسی با نام اسلام در جهت اسلام حرکت می‌کند، اگر به آمریکا اعتماد بکند، خطای بزرگی مرتکب شده.» (14/03/1395)

* مسأله هسته‌ای و فرجام برجام نمونه‌ای از بدعهدی و خیانتکاری آمریکاست‌

آنچه این روزها در مسأله هسته‌ای در حال رخ دادن است نمونه‌ای عینی از این ماجرا و خیانت آمریکا و بدعهدی استکبار است. به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی: «گاهی دشمنان موانعی ایجاد می‌کنند. بله، عاقلانه است که انسان برود با تدبیر، این موانع را برطرف کند، امّا به دشمن اطمینان نمی‌شود کرد؛ یک نمونه‌اش همین مذاکرات هسته‌ای و برجام است که امروز مسؤولین دستگاه دیپلماسی خود ما و همان کسانی‌که در این مذاکرات از اوّل تا آخر حضور داشتند، همینها دارند می‌گویند آمریکا نقض عهد کرده است، آمریکا زیر ظاهر آرام و زبان چرب و نرم مسؤولانش و وزیر خارجه‌اش و دیگران، از پشت دارد تخریب می‌کند، مانع ارتباطات اقتصادی کشور با کشورهای دیگر دنیا است؛ این‌را مسؤولین خود برجام دارند می‌گویند. این حرفی است که بنده البتّه از یک سال پیش و یک‌سال‌ونیم پیش، مرتّب تکرار کردم که به آمریکایی‌ها نمی‌شود اعتماد کرد -بعضی‌ها سختشان بود قبول کنند- امّا امروز خود مسؤولین ما می‌گویند. همین هفته‌ی گذشته، مسؤولین محترم مذاکره‌کننده‌ی ما با طرفهایشان در اروپا جلسه داشتند؛ همین حرفها را مسؤولین ما به آن‌ها گفتند و آن‌ها جواب نداشتند؛ گفتند شما این نقض عهد را کردید، این تخلّف را کردید، این کاری را که باید انجام می‌دادید انجام ندادید، از پشت سر این‌جور تخریب کردید، آن‌ها هم جوابی نداشتند بدهند؛ شش ماه هم از امضای برجام می‌گذرد، هیچ تأثیر محسوس و ملموسی هم در وضع معیشت مردم به‌وجود نیامده است.» (11/05/1395)

ایشان هم‌چنین خاطرنشان ساختند: «این تجربه برجام به ما نشان داد که ما در هیچ مسأله‌ای نمی‌توانیم با آمریکا مثل یک طرف مورد اعتماد بنشینیم صحبت کنیم. انسان گاهی با دشمن هم حرف می‌زند امّا دشمنی که به حرف خودش پایبند باشد و انسان بتواند اعتماد کند که او به هر دلیلی زیر قول خود و زیر تعهّدات خود نخواهد زد. با این دشمن می‌شود حرف هم زد، بله؛ امّا وقتی ثابت شد که دشمن، دشمن نابکار است، دشمنی است که در عمل، از نقض عهد هیچ ابائی ندارد و نقض عهد می‌کند، بعد هم وقتی می‌گوییم آقا چرا نقض عهد کردی، باز لبخند می‌زند، باز زبان چرب و نرم را باز می‌کند و یک جوری توجیه می‌کند، با این دشمن نمی‌شود وارد مذاکره شد. این‌که بنده سالها است دائم تکرار می‌کنم که با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم علّتش این است. این نشان‌دهنده‌ی این است که مشکلات ما در این مسأله، در مسائل مربوط به منطقه، در مسائل گوناگونی که داریم، در مشکلاتی که با آمریکا و امثال آمریکا داریم، با مذاکره حل نمی‌شود؛ ما یک راهی باید خودمان انتخاب بکنیم، آن‌راهمان را برویم؛ بگذارید دشمن دنبال شما بدود، بگذارید دشمن دنبال شما بدود. مسؤولین سیاسی و دیپلماسی ما صریحاً می‌گویند که آمریکایی‌ها میخواهند همه‌چیز را بگیرند، امّا هیچ‌چیز ندهند! اگر یک قدم شما عقب رفتی، یک قدم جلو می‌آیند. این‌که ما مدام می‌گوییم مذاکره نمی‌کنیم، ولی بعضی‌ها می‌گویند آقا مذاکره که اشکالی ندارد، اشکال مذاکره این است: شما را از راه صحیح خودت منحرف می‌کند، امتیاز را از شما می‌گیرد.» (11/05/1395)

* زورگویی و بدعهدی جزو ذات استکباری آمریکاست‌

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که فرقی بین احزاب آمریکایی و یا اشخاص آمریکایی در این‌زمینه نیست. با رفتن یکی و آمدن دیگری نباید فریب خورد. شعار تغییر اوباما برخی ساده‌دلان را فریب داد و برخی فریب خنده‌ها و ظاهر محبت‌آمیز صحبت‌های مقامات آمریکایی را خوردند و به آن دل بستند. اما باید دانست که ذات استکباری آمریکا عامل بدعهدی است و تا این ذات استکباری هست اوضاع از همین قرار است. به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی: «مستکبر یعنی همین، استکبار جهانی یعنی همین، یعنی زورگویی کردن، خودش را برتر دانستن، پایبند به حرف خود نبودن، خود را متعهّد ندانستن؛ این معنای استکبار است، وعده‌هایش را تخلّف می‌کند. خب امام بزرگوار ما فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است؛ واقعاً این تعبیر، تعبیر فوق‌العاده‌ای است. خدای متعال از قول شیطان نقل می‌کند که شیطان در قیامت به کسانی‌که از او متابعت کرده‌اند می‌گوید: اِنَ‌ اللهَ وَعَدَکُم وَعدَ الحَقِ‌ وَ وَعَدتُکُم فَاَخلَفتُکُم؛ شیطان به پیروان خودش می‌گوید خدا وعده‌ی روراست درست به شما داده بود، شماها از وعده‌ خدا پیروی نکردید، پابند نماندید؛ من وعده‌ی دروغی به شما دادم، شما دنبال من راه افتادید! من تخلّف وعده کردم، من وعده دادم به شما و تخلّف کردم؛ شیطان پیروان خودش را این‌جور در قیامت ملامت می‌کند. بعد هم خدای متعال میفرماید از قول شیطان که به آن‌ها می‌گوید که «فَلا تَلومونی وَلوموا اَنفُسَکُم»، من را ملامت نکنید، خودتان را ملامت کنید. این عیناً امروز منطبق است با آمریکا. حالا شیطان در قیامت این حرف را می‌زند، آمریکایی‌ها امروز در دنیا این حرف را می‌زنند؛ وعده می‌دهند، عمل نمی‌کنند، تخلّف می‌کنند. امتیاز نقد را می‌گیرند، امتیاز نسیه را نمی‌دهند؛ وضع آمریکا این است. خب، پس به دیگران نباید اعتماد کرد.» (11/05/1395)

* زیاده‌خواهی سیرناشدنی استکبار

«من دو سه سال قبل از این در اوایل این قضیّه‌ی مذاکرات هسته‌ای، گفتم آمریکایی‌ها از همین الان به ما بگویند اگر جمهوری اسلامی تا کجا عقب‌نشینی کند، آن‌ها دیگر دشمنی نمی‌کنند؛ این‌را بگویند. اگر مسأله‌ی هسته‌ای حل شد، دیگر قضیّه تمام است؟ خب حالا قضیّه‌ی هسته‌ای حل شده، ببینید تمام است قضیّه؟ قضیّه‌ی موشکها پیش آمد؛ قضیّه‌ی موشکها حل بشود، قضیّه‌ی حقوق بشر است؛ قضیّه‌ی حقوق بشر حل بشود، قضیّه‌ی شورای نگهبان است؛ قضیّه‌ی شورای نگهبان حل بشود، قضیّه‌ی اصل رهبری و ولایت فقیه است؛ قضیّه‌ی ولایت فقیه حل بشود، قضیّه‌ی اصل قانون اساسی و حاکمیّت اسلام است؛ این‌ها است، دعوا سر چیزهای جزئی نیست. بنابراین این تصوّر، تصوّر غلطی است.» (25/03/1395)

* تصور کنار آمدن با آمریکا یک توهم است‌

براساس آنچه ذکر شد، از منظر رهبر معظم انقلاب اصولا کنار آمدن انقلاب اسلامی با آمریکا یک توهم است: «خب، یک تصوّر غلطی در اینجا وجود دارد و آن این است که «ما با آمریکا می‌توانیم کنار بیاییم؛ با آمریکا کنار بیاییم و مشکلات را حل کنیم»! خب این تصوّر، تصوّر درستی نیست. ما نمی‌توانیم به توهّم تکیه کنیم، باید به واقعیّتها تکیه کنیم. اوّلاً همان‌طور که گفتیم، از لحاظ منطقی، نظامی مثل جمهوری اسلامی ایران هرگز مورد محبّت و ملاطفت نظامی مثل آمریکا قرار نمی‌گیرد؛ امکان ندارد. ثانیاً رفتارهایشان؛ از پنجاه سال پیش، شصت سال پیش، از بیست‌وهشتم مرداد، بعد از آن در دوران رژیم طاغوت، بعدش از اوّل انقلاب تا امروز، شما نگاه کنید ببینید رفتار آمریکا با ما چگونه بوده.» و کسانی‌که چنین توهمی دارند درواقع عقل خود را باخته‌اند: «این کسانی‌که امروز طرف‌دار گرایش به غربند، به نظر من عقلشان را باخته‌اند، تعقّل نمی‌کنند. این‌هایی که می‌گویند برای پیشرفت کشور باید به غرب تکیه بکنیم و به غرب پناه ببریم و با آن‌ها رفاقتمان را تشدید بکنیم، به نظر من عاقلانه حرف نمی‌زنند. خب غرب به ما تجربه‌هایی داده. اوّلین کاری که عقل می‌کند این است که باید از تجربه‌ها استفاده کند.» (12/04/1395)

* آغازگر دشمنی، ایران اسلامی نبوده است‌

نکته‌ دیگری که باید به آن توجه داشت این است که ایران اسلامی آغازگر و عامل این مشکلات نبوده است. آمریکا چندین دهه قبل از شکل‌گیری نظام اسلامی در ایران صدمه به ملت ایران و دشمنی با مردم ایران را آغاز کرده بود. به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی: «بعضی خیال می‌کنند دشمنی‌هایی که با ما می‌شود به‌خاطر این است که ما ستیزه‌گری کرده‌ایم؛ ما دائماً انگشت در چشم این‌ها کرده‌ایم، لذا این‌ها از این‌جهت با ما دشمنی می‌کنند؛ نه، این هم خیال غلطی است، تصوّر غلطی است. ما شروع‌کننده نبوده‌ایم. اوّل انقلاب آمریکایی‌هایی که دستگیر شده بودند، چند روزی نگه داشته شده بودند، امام فرمود با کمال مراقبت بروند به محلّ خودشان، سفارت خودشان؛ تا قبل از این‌که مسأله‌ی تسخیر سفارت پیش بیاید -که آن‌هم عواملی داشت، مقدّماتی داشت- آمریکایی‌ها در کمال امنیّت اینجا زندگی می‌کردند؛ راحت می‌رفتند، می‌آمدند؛ و البتّه بدجنسی می‌کردند. ما شروع نکردیم، آن‌ها شروع کردند؛ آن‌ها از همان اوّل شروع کردند: با بدگویی، با تحریم، با طلبکاری، با پناه دادن به دشمن ملّت ایران؛ شروع‌کننده آن‌ها بودند. » (25/03/1395) «الان بر سر همین قضیّه‌ی هسته‌ای و این مذاکرات هسته‌ای -که خب حرفها گفته شد، مطالب گفته شد و این جریان طولانی انجام گرفت- همین دو روز قبل از این، مجدّداً بار دیگر یک مسؤول آمریکایی گفت ما کاری می‌کنیم که سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران بزرگ دنیا جرئت نکنند بروند ایران سرمایه‌گذاری کنند. دشمنی را می‌بینید! آمریکا این است.» (28/11/1394)

* دشمن اهل خدعه و تبلیغات دروغین است‌

«آمریکا با زور و با تبلیغات دروغین می‌خواهد کار خود را پیش ببرد؛ باید در مقابل زور او و در مقابل تبلیغات دروغین او مقاومت کرد. الان هم همه‌ی مسؤولان -چه مسؤولین دولتی، چه آن هیأت نظارتی که ما توصیه کردیم- مراقب باشند که طرف مقابل خدعه نکند؛ چون طرفْ اهل خدعه است، اهل خدعه کردن است. به لبخند و به ماسکی که او بر چهره زده نمی‌شود اعتماد کرد.»(30/10/1394)

* عده‌ای در کار بزک کردن دشمن هستند

از سوی دیگری خائنانی هستند که به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند در پی بزک دشمنان ملت ایران و مخفی کردن چهره‌ی کریه آمریکا هستند. این خائنان به بهانه‌های مختلف تلاش می‌کنند تا جنایات آمریکا و صدماتی که به ملت ایران زده است، نادیده گرفته شود و با دست‌آویز قرار دادن بهانه‌های مختلف می‌کوشند از آمریکا چهره‌ای مناسب و حامی حقوق بشر و نمادی از دموکراسی و نظم بین‌المللی و… نشان دهند. این خائنان بر جنایاتی که آمریکا علیه بشریت و ملت ایران کرده است و بدعهدی‌ها و خیانت‌های آمریکا سرپوش می‌گذارند و تلاش می‌کنند که ذهن ملت را از خیانت‌ها و جنایات آمریکا منصرف کنند.

به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی: «یکی از کارهای آمریکایی‌ها در این سالهای آخر، این است که کسانی را وادار کنند به بَزَک‌کردن چهره‌ی آمریکا؛ به این‌که این‌جور وانمود بکنند که آمریکایی‌ها اگر هم یک روزی دشمن بودند، امروز دیگر دشمنی نمی‌کنند؛ هدف این است. هدف این است که چهره‌ی دشمن برای ملّت ایران پنهان بماند تا از دشمنی او غفلت بشود و او بتواند دشمنی خودش را اعمال کند و خنجر را از پشت فرو کند؛ هدف این است. یک عدّه‌ای البتّه مغرضانه این‌کار را می‌کنند، یک عدّه‌ای هم از روی ساده‌لوحی این‌کار را می‌کنند. واقعیّت قضیّه این است که اهداف آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی هیچ تغییر نکرده است؛ هیچ تغییر نکرده.

امروز هم اگر بتوانند جمهوری اسلامی را نابود کنند، یک لحظه تأمّل نمی‌کنند؛ منتها نمی‌توانند و ان‌شاءالله با همّت شما جوانها، با پیشرفت شما جوانها، با گسترش و عمق بصیرت ملّت ایران، در آینده هم نخواهند توانست این‌کار را بکنند. همه‌ی برنامه‌های آن‌ها متوجّه به این قضیّه است؛ البتّه در عالم سیاست و در عالم گفتگو، جور دیگری حرف می‌زنند؛ آن‌جایی که لازم است، نرمش در گفتار هم نشان می‌دهند، امّا باطن قضیّه این است؛ باطن قضیّه این است.» (12 /آبان/ ۱۳۹۴)

«یک عدّه‌ای دارند این‌جور وانمود می‌کنند که کأنّه این دستاوردهایی که حالا مثلاً پیدا شد، آمریکا یک لطفی کرد به ما که این تحریمها را مثلاً برداشت؛ این‌جور نیست. یک عدّه‌ای از این فرصت می‌خواهند استفاده کنند، باز چهره‌ی منحوس استکبار را بزک کنند؛ این خیلی خطرناک است. چه لطفی؟ جنابعالی زحمت کشیدی، پول جمع کردی و یک خانه ساختی؛ قلدر محلّه می‌آید کلید خانه را از دست شما می‌گیرد، مثلاً نصف خانه را تصرّف می‌کند، شما را زیر فشار قرار می‌دهد؛ بعد شما با زحمت، با تلاش، با نیروی فکری، با نیروی بدنی، با نیروی عمومی، با تبلیغات، کاری می‌کنی که او از خانه بیرون برود امّا دو اتاق را باز برای خودش نگه بدارد؛ این‌که از خانه بیرون رفت، غصبش را کم کرد، منّتی دارد؟ آمریکایی‌ها این‌جور هستند.» (30 /دی / ۱۳۹۴)

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی