امروز

پنج شنبه, ۱۲ تیر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۹:۰۱ بعد از ظهر

مدیرکل زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر پستانداران دریایی جنوب کشور در معرض انقراض هستند و یکی از عوامل این تهدیدات صید و صیادی بی رویه در جزایر قشم و هنگام است، چرا که در آن منطقه صید ماهیان به شدت اتفاق می افتد و خارج از توان زیستی آن منطقه در حال انجام است.

داود میرشکاری مدیرکل زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به وقوع پدیده کشنده سرخ در خلیج فارس و دریای عمان اظهار داشت: پدیده کشنده سرخ به تغییر رنگ آب دریا اطلاق می‌شود که طی آن جلبک هایی خاص شکوفا شده و موجب تغییر در رنگ آب دریا می‌شوند. این پدیده در تمامی آب های کره زمین با گرم شدن هوا و مرگ و میر آبزیان در نوار ساحلی رخ می‌دهد.
وی در ادامه افزود: پدیده کشنده سرخ (شکوفایی جلبکی) یکی از رخدادهای شایع در زیست بوم های دریایی است که بر اثر آن رشد یکی از گونه های آبزیان شدت می‌گیرد و حیات دیگر آبزیان را با خطر نابودی مواجه می‌کند. ایـن تغییر ممکن است در جلبک‌ها، عروس‌های دریایی یا دیگر آبزیان نیز پدید آید. این جلبک ها سم بسیار مهلکی دارند که بعضی از آن ها در آبزیان تجمع کرده و به انسان منتقل می‌شوند.
میرشکار با اشاره به گرم شدن هوا و پدید آمدن کشنده سرخ در خلیج فارس و دریای عمان گفت: از جمله عواملی که باعث شکوفا شدن کشنده سرخ می شود وجود موادغذایی مناسب مانند فیتوپلانکتون‌ها یا گیاهان ریز دریایی است. این گیاهان ریز برای رشد خود نیاز به اکسیژن و مواد غذایی فراوان دارند‌ و موجب عدم نفوذ هوا و به خصوص اکسیژن در لایه های عمیق تر آب می‌شوند، اکسیژن محیط را برای رشد و زندگی آبزیان گرفته و زمینه های مرگ آنها را فراهم می‌کنند.
مدیرکل زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه افزود: این گیاهان ریز با وجود غذا و اکسیژن می توانند خیلی زود تکثیر و رشد کنند و این نوعی خود پالایی است برای این که مواد غذایی را از چرخه اکوسیستم خارج کنند.
وی با اشاره به وضعیت عروس دریایی در خلیج فارس اظهار داشت: هر زمانی که موجودی شرایط مساعدی برای تولید مثل داشته باشد به شدت رشد می‌کند و این احتمال که در خلیج فارس و دریای عمان عروس های دریایی نیز اینگونه باشند فراوان است و ما باید بتوانیم توسعه و بهره برداری از این گونه‌ها را پایدار کنیم.
میرشکاری در ادامه افزود: صیادی یکی از عوامل تهدید اکوسیستم های دریایی است، چراکه به علت برداشت های گوناگون گونه های دریایی در چرخه اکوسیستم مانند لاک‌پشت ها که از عروس های دریایی تغذیه می‌کنند، در معرض انقراض قرار می گیرند. با انقراض لاک‌پشت‌ها، عروس های دریایی رشد بی حد و اندازه خواهند کرد و این مسئله خود موجب بروز مشکلاتی برای ساحل نشینان خواهد شد.
مدیرکل زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به صید سنتی در کشور گفت: دو شیوه صید سنتی و صنعتی در ایران رایج است و متاسفانه صید صنعتی به بسیاری از ذخایر و چرخه‌های زیست بومی کشور آسیب می رساند و سازمان محیط زیست در این باره نمی تواند اقدامی کند، چراکه هیچ گونه تجهیزات، سامانه و نیروی انسانی برای کنترل این موارد در اختیار ندارد و باید از طریق قانون و سازمان شیلات که هم هزینه برآورد ذخایر و هم مجوزهای صید را طبق قانون در اختیار دارند این مسئله پیگیری شود.
وی در ارتباط با وضعیت دلفین ها در جنوب کشور اظهار داشت: در حال حاضر پستانداران دریایی جنوب کشور در معرض انقراض هستند و یکی از عوامل این تهدیدات صید و صیادی بی رویه در جزایر قشم و هنگام است، چرا که در آن منطقه صید ماهیان به شدت اتفاق می افتد و خارج از توان زیستی آن منطقه در حال انجام است.
میرشکاری با اشاره به پایش پستاندران دریایی تصریح کرد: بعضی از پستاندران دریایی در جنوب به صورت ثابت و برخی که دیگر مهاجر هستند که نیاز است سازمان محیط زیست به سامانه ردیابی این پستاندران مجهز شود تا اطلاعات دقیقی از تعداد آن‌ها به دست آید.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=22233
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی