صیانت از مقدسات اسلامی وظیفه همگانی است

حجت الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قشم در خطبه اول نماز جمعه به برشمردن یکی دیگر از خصوصیات کسانی که نباید با آن ها دوستی کرد اشاره کردند و آدم های بخیل را سومین گروه این دسته دانستند. ایشان شخص بخیل را کسی خواندند که آنچه را که  در دست اوست به عنوان شرف و شرافت میداند […]

حجت الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قشم در خطبه اول نماز جمعه به برشمردن یکی دیگر از خصوصیات کسانی که نباید با آن ها دوستی کرد اشاره کردند و آدم های بخیل را سومین گروه این دسته دانستند.

ایشان شخص بخیل را کسی خواندند که آنچه را که  در دست اوست به عنوان شرف و شرافت میداند وآنچه که خرج شده را تلف شده فرض می کند ایشان افزودند: بنا بر نامه ای از امیرالمومنین به حضرت امام حسن علیه السلام آمده که با آدم بخیل مشورت نکن زیرا تو را از فضل دور می کند و به فقر نزدیک می کند.

امام جمعه شهرستان قشم  سرچشمه بخل را سوءظن به خدا دانست و افزود : کسی که به خدا امیدوار نیست و به خدا توکل ندارد وهمچنین  به خداوند اعتماد ندارد لذا در زندگی دچار بخل می شود می ترسد چیزی که دارد را به کسی بدهد  دوباره به او برنگردد و غافل است از وعده خدا که فرمود هرکس در راه خدا انفاق کند تا هفتصد برابر به وی میدهیم.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار:  بخل است که باعث می شود انسان برای خودش باقیات و صالحات نداشته بشد بخل است که باعث می شود انسان برای شب اول قبر و فردای قیامتش چیزی از پیش نفرستد.

ایشان در ادامه افزود: بخیل کسی است که آنچه خدا به او واجب کرده را پرداخت نمی کند انسان هایی هستند که ما آن ها را سخی و با سخاوت می دانیم اما از نظر خدا و پیامبر خدا این ها بخیل هستند چرا که واجباتشان را نمی پردازند و به سراغ مستحبات رفته اند.

ایشان افزود: کسی که خمسش را نمی دهد کسی که حج بر وی واجب شده اما نمی رود کسی که زکاتش را نمی دهد کسی که از وی طلب دارند و طلب مردم و حق الناس را پرداخت نمی کند این بخیل است و بخل این گونه است.

حجت الاسلام والمسلمین رضا جوکار در خطبه دوم نماز جمعه قشم افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان بر نگرانی خود از مسائل فرهنگی کشور تاکید کردند و این نگرانی، وظیفه متولیان امر فرهنگی کشور را دو چندان می کند.

وی با اشاره به قرار داشتن شخصیتی روحانی در راس دولت تدبیر و امید ادامه داد: متاسفانه بعضی ها از شعار تدبیر و امید دولت یازدهم سوء استفاده کرده ومطالبی علیه اصول و ارزش های دینی مردم  در روزنامه ها و رسانه ها نوشته و یا به زبان آورده اند که شایسته است رئیس دولت اعتدال خط مشی خود را در برابر اینگونه افراد خاطی مشخص کند.

به گفته خطیب جمعه قشم، اگر دولت در این زمینه ورود پیدا نکند و خاطیان را از ادامه اشتباهاتشان بر حذر ندارد، خود مردم به اینگونه اظهارات و مرزبندی ها پاسخگو خواهند بود.

وی یادآور شد: وزیر ارشاد اسلامی آمادگی خود را برای برطرف کردن دغدغه های رهبری اعلام کردند و امیدواریم با یک اقدام مناسب از روند سوء استفاده هایی که از فضای باز سیاسی انجام می شود، جلوگیری کنند.

جوکار همچنین از دولت تدبیر و امید درخواست کرد به فرهنگ دینی مردم بیش از پیش توجه کنند و به مساجد، کانون های فرهنگی و هنری و پایگاه های بسیج با هدف صیانت از آرمان های نظام کمک و مساعدت کنند.

به گفته وی، بیش از دو دهه از دوران درخشان دفاع مقدس که مردم با عشق به فرهنگ ایثار و شهادت در مقابل دشمنان ایستادگی کردند، می گذرد و امروز نیز اهمیت توجه به این فرهنگ در جامعه اسلامی ملموس می باشد که باید به آن توجه ویژه بشود.

امام جمعه شهرستان قشم با اشاره به سالروز میلاد با سعادت حضرت زینب (س)، تصریح کرد: همه ما باید از شخصیت این بزرگوار در زمینه صبر و شکیبایی در مقابل مشکلات و پایداری و استقامت در مقابل دشمنان الگو گرفته و عزت و شوکت آن حضرت را اسوه و الگویی برای سبک زندگی خود قرار دهیم.وی روز پرستار که مصادف با میلاد با سعادت حضرت زینب (س) است را به همه پرستاران تبریک و تهنیت گفت.

خطیب جمعه شهرستان قشم همچنین به سالروز تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی از سوی حضرت امام خمینی (ره) اشاره و اظهار کرد: خدمت به خانواده معظم شاهد از جایگاه ویژه ای برخوردار است و نباید کاری کنیم که این خانواده ها نگران راه و آینده انقلاب باشند.وی با اشاره به تغییرات در بعضی از ادارات و نهادها گفت: با تغییر دولت بعضی از ادارات و نهادها بلافاصله بهترین نیروهای ارزشی را از کار برکنار می کنند و این با آنچه از آن به عنوان ادامه راه شهدا یاد می کنیم، فاصله دارد.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار تاکید کرد: اگر امروز می توانستیم شهدا را به شکل ظاهری نیز در بین خود مشاهده کنیم، بطور حتم این عزیزان با بسیاری از رفتارها و اقداماتی که صورت گرفته بطورحتم مخالفت می کرند.

وی در پایان گفت: پیام شهدا، ایثارگران و جانبازان این است که امروز نیز باید از مقدسات اسلامی صیانت کنیم و به هیچ کس اجازه ندهیم ارزش های دینی ما را خدشه دار کنند.