امروز

جمعه, ۲۸ دی , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۱:۱۶ قبل از ظهر

نهاد مردمی شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان پل ارتباطی مردم و حاکمیت در صورت توانمندی و انسجام لازم می توانند تسریع کننده و تسهیلگر فرآیند توسعه در قشم باشند، خوشبختانه شوراهای روستایی جزیره قشم علی الاغلب با برقراری رابطه حسنه و تعامل سازنده با سازمان منطقه آزاد و ارگانهای دولتی، بالنسبه در توسعه روستاهای قشم نقش آفرینی خوبی داشته اند.

انتظار می رفت شورای اسلامی شهرستان قشم به عنوان شورای بالادستی و همچنین شورای اسلامی شهر قشم بعنوان شورایی که همه نگاهها به سمت آنها معطوف می باشد کارنامه بهتر و قابل قبولتری از خود ارائه نمایند.

متاسفانه به دلیل فقدان نگرش کلان توسعه و استراتژی بلندمدت، عملا شورای اسلامی شهرستان قشم و شورای شهر قشم به عنوان منتخبین واقعی مردم و وکلای شهروندان در نهاد شورا، جایگاه خود را صرفا به استعفای اجباری و معرفی شهردار شهر قشم طی چهار سال اخیر و تائیدیه سکونت شهروندان و تکمیل فرم مخصوص سوخت مورد نیاز شهروندان تنزل داده اند که جای تامل فراوان دارد.

از دیگر سو، عملکرد ضعیف و غیر قابل قبول شورای اسلامی شهر قشم، عملا این نهاد  مردمی را در معادلات مدیریتی شهرستان، انتصابات مدیریتی ( سازمان منطقه آزاد و نهادهای دولتی، ) نقش آفرینی موثر در برنامه کلان و جامع جزیره قشم، نظارت موثر بر عملکرد مدیران دولتی و الزام به پاسخگویی مدیران، تسهیلگری در فرآیند نیروسازی و ارتقاء نیروهای موجود و ماندگار جزیره قشم از طریق رایزنی و لابی گری با نمایندگان مردم در مجلس ، استاندار و … ، انگیزه افزایی در مدیران ادارات، حمایت موثر از نیروهای شایسته و ماندگار بومی و  …  دچار انفعال و سردرگمی نموده است.

با توجه به اهمیت وافر این نهاد مردمی در تحقق موارد فوق الذکر و مطالبات ایجاد شده توسط شهروندان شهر قشم در مبحث مورد اشاره، اهمیت این دوره از انتخابات شورا را دوچندان نموده است.

نگارنده بر این باور است که شورای اسلامی شهر قشم با پشتوانه ی مردمی و بهره جستن از مشاورین شایسته و آگاه، می توانست با درایت لازم ضمن ایجاد و خلق فرصت هایی برای توسعه متوازن و پایدار نه تنها شهر قشم بلکه سراسر جزیره، الگویی موفق از نقش آفرینی موثر نهاد مردمی شورا را با همراهی سازمان منطقه آزاد، فرمانداری و سایر ارگانهای دولتی به نمایش می گذاشت، اما در عمل به دلایلی از جمله دارا بودن تفکرات سنتی در  شورای شهر را به نهادی غیر سودمند، منزوی و تعامل گریز در قشم تبدیل نموده است.

در این راستا  می طلبد که شهروندان به عنوان صاحبان اصلی این جزیره کهن، با دیدی وسیع و مسئولیت پذیرانه و رصد کردن عملکرد شورای قشم، کاندیدای متعهد، شایسته، دلسوز و کاربلد جهت ایفای نقش مهم نمایندگی مردم در شورا را رهسپار این نهاد مدنی و مردمی نمایند.

راشد شرف

فعال رسانه ای و سیاسی قشم

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=21024
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی