شهید موسی درویشی نماد خدا باوری در هرمز بود

آیت الله قدرت الله نجفی در جمع مردم هرمز با تبریک میلاد حضرت ثامن الحجج علی بن موسی رضا (ع) بیان داشت خدا را شاکرم که توفیق دوباره نصیبم شدن که به دیدار دوستان و عزیزان ۵۰ سال قبل خودمرا زیارت کنم و نسل ها بعدی هم در این جلسه حاضرند و پیام آن چه می گویم را به دوستان خود بیان کنند .

این مبارز قبل از انقلاب عنوان کرد من به دو جهت به خدمت مردم هرمز رسیدم که یکی زیارت مردم متعدین و استوار و انقلابی و محکم و شهید داده و جانباز داده این جزیره برسم و دوم اینکه رای زیارت قبور شهدا بخصوص شهید موسی درویشی بیایم که در آن زمان مانند فرزندان خودم بودند .

آیت اله نجفی اظهار داشت در ۵۰ سال قبل در جزیره هرمز آبی وجود نداشت و اگر هم که داشت جیره بندی بود ولی اکنون به برکت نظام جمهوری اسلامی خدمات فراوانی در این جزیره رخ داده است .

وی نیز گفت در آن زمان جزیره هرمز از همه لحاظ محروم بود ولی مردم این جزیره با همین محرومین استوار و محکم پای این انقلاب ایستادن و جوانان خود را برای به ثمر نشستن این انقلاب فدا نمودند .

این روحانی مبارز قبل از انقلاب شهید درویشی را یک نماد استواری در جزیره نام برد و گفت شهید درویشی با توجه بهخ سن کم وی درآن سالهای که خفقان رژیم شاههنشاهی بود ولی جوانانی را با حضور روحانیت ساخت که در دفاع انقلاب نقش موثری را ایفا نمودند .

آیت الله نجفی قمشه ای ادامه داد مردم جزیره هرمز دین خودشان را به انقلاب اسلامی ادعا کردند تا جایی که ۳۶شهید را فدای این انقلاب کنند و اگراین شهیدان ما نبودند انقلاب ما هم نبود و آن آرمانهای امام که همان انقلاب اسلامی بود ازبین رفته بود .

وی بیان داشت خون همین شهدای شما بود که انقلاب را آبیاری کردند تا این چرخ انقلاب را بچرخد .

دیدار ایت الله قدرت الله نجفی قمشه ای از مردم جزیره هرمز

آیت الله نجفی قبل ازپیروزی انقلاب برای روشنگری مردم این جزیره از زور گویی رژیم طاغوت و نشر معارف اسلامی در این جزیره با حضور ایشان و برادر بزرگوارشان حضرت آیت الله نعمت الله نجفی قمشه ای که پس از هفت سال فعالیت و زندگی در این جزیره مردم هرمز را با معارف اسلامی و دینی آشنا ساختن و اکنون مردم جزیره هرمز مرهون زحمات آن زمان این مجاهدین هستند .

ایشان پس از ورود به جزیره هرمز به زیارت قبور شهدا بخصوص شهید موسی درویشی رفتن و بعداز آن در جمع مردم هرمز حاضر شدن و خاطراتی از آن زمان برای جوانان و شرکت کنندگان بیان داشتند

جزیره هرمز از همان قدیم الایام مرکز روحانیت بود و محور اصلی روحانیت در هرمز را می توان شهید موسی درویشی نام برد.

در هرمز از سال ۱۳۴۰ زمینه سازی های انقلابی شروع و تا سال ۱۳۴۲- ۱۳۴۳ ادامه داشت و در این بین قدرت الله و نعمت الله نجفی از جمله افرادی بودند که در هرمز مسائل سیاسی مطرح می کردند تا در کنار آن مردم را با مسائل دینی و حکومتی آشنا کنند. می توان گفت: با تلاش این مردان بود که مردم زمنیه های لازم را پیدا کرده و در همان سالها بود که آیت الله مکارم شیرازی در جزیره هرمز حضور یافتند.

اندشیه براداران نجفی بیشتر از نفی خرافات راه یافته به مذهب بود و در لابه لای آن به رژیم و روزگویی ها نیز به طور واضح اشاره می کردند و بعد از تضاد فکری بین مردم پشت شهری های متدین و تو شهرهایی خرافاتی، بعد از هفت سال فعالیت و زندگی در جزیره هرمز آنجا را ترک کردند.

با حضور آیت الله ناصرمکارم شیرازی و آقای کاردان که حافظ قرآن بودند و قرآن را نیز آموزش می دادند در وضعیت فرهنگی هرمز تغییرات زیادی بوجود آمد.

جلسات در منزل شهید موسی درویشی (وی همیشه در سلام کردن به دیگران سبقت می گرفت. همیشه لبخند می زد و مهربان بود، این خصلت های خوب باعث شده بود هر شب تعدادی از جوانان تا پاسی از شب را در منزل ایشان به سر ببرند) همچنین در منزل استاد علی جاشونیا و مسجد جامع برگزار می شد

در ماه رمضان سال ۱۳۳۷ بود که آقای شیخ قدرت الله نجفی (که در دوره اول مجلس شورای اسلامی سمت نمایندگی مردم شهرضا را داشت و به هنگام انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی همراه شهید مظلوم آیت ا.. دکتر بهشتی تنها یک چشم خود را از دست دادند) به هرمز آمدند و با آمدن ایشان مسجد جامع جزیره هرمز احداث نماز جماعت و سخنرانی مذهبی و مسائل احکام ازآن موقع برگزار گردید.

وی اکنون جانباز ۶۹درصدی هستند که در زمان انفجار حزب جمهوری اسلامی به درجه جانبازی نائل آمدن وی همچنین در چند سال گذشته به عنوان مشاور فرهنگی وزیر امور خارجه مشغول به خدمت بودند