امروز

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۷:۰۴ قبل از ظهر

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با توجه به اینکه روز شانزدهم آذر به عنوان روز دانشجو در کشور ما گرامی داشته می‌شود، هفته گذشته دانشگاه‌ها در سراسر کشور برنامه‌های متعددی برگزار کردند که این برنامه‌ها در برخی دانشگاه‌ها نیز با حواشی همراه بود.

* دانشگاه‌ها و ۱۶ آذر ۹۵

رئیس جمهور امسال به دانشگاه تهران رفت.

مراسم بزرگداشت روز دانشجو روز سه‌شنبه ۱۶ آذرماه با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی، برخی مسئولان آموزش عالی کشور و نمایندگان دانشجویان در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد.

محمد فرهادی وزیر علوم، صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، حسام‌الدین آشنا، رضا فرجی دانا، هاشمی استاندار تهران، نیلی‌احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، حجت‌الاسلام‌والمسلین محمدیان نماینده ولی فقیه در دانشگاه تهران و تعدادی از مسئولان و دانشگاهیان علاوه بر دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در این مراسم حضور دارند.

با توجه به شرایط امنیتی حاکم بر دانشگاه تهران، بسیاری از دانشجویان نتوانستند در مراسم حضور یابند و حتی برخی دارندگان کارت ورود نیز پشت در مانده‌اند و مجبورند زیر باران سخنرانی رئیس جمهور را گوش کنند.

۵ نفر از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در این مراسم در حضور رئیس جمهور سخنرانی کردند.

نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در سخنرانی‌های خود به یادآوری صحبت‌های پیشین رئیس جمهور پرداختند.

در حالیکه رئیس جمهور در سه سال گذشته در سخنرانی‌های متعدد خود واژه‌هایی مانند بی سواد، بی شناسنامه، افراطی و تندرو را درباره منتقدان دولت به کار برده بود، امین اقرلو مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران کلیدواژه‌هایی از صحبت‌های پیشین رئیس جمهور را مطرح کرد و گفت: امروز ما و شما از راه رفته با یکدیگر سخن می‌گوییم. از سه سال گره زدن همه چیز به تحریم‌ها از آب خوردن تا آب و هوای شهرهای کشور؛ از بی‌سواد، بی‌شناسنامه، تندرو، افراطی و عصر حجری خواندن منتقدان، از وعده خروج از رکود و جذب سرمایه خارجی و در عوض ریختن سرمایه ملت به پای طیاره‌هایی که صرفا برای پرواز به لندن و برلین و پاریس به کار می‌آیند.

رئیس جمهور در سال‌های پیش آب خوردن ما را در گرو برجام عنوان کرده بود و امروز پیام مرادی دبیر سیاسی اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل خطاب به رئیس جمهور گفت: سه سال از بهترین سال هایی که می‌توانستید برای حل مشکلات کشور تلاش کنید، با تمام توان برای انعقاد قراردادی صرف کردید، که اکنون مانند آب خوردن نقض شده است. همان آب خوردنی که آن را هم به رفع تحریم ها گره زده بودید.

صادق آقاجری نماینده دفتر تحکیم وحدت نیز سخنرانی خود را با صحبت‌های پیشین رئیس جمهور آغاز کرد و با بیان صحبت روحانی مبنی بر اینکه امروز شعار زیبای مرگ بر آمریکا بیش از هر زمان دیگر در کشور ما وحدت‌آفرین شده است، امروز شعار مرگ بر آمریکا بیش از هر زمان دیگر، راه حرکت مارا روشن‌تر، شفاف‌تر و مشخص‌تر کرده است، گفت: آقای روحانی چقدر تغییر کرده‌اید؟!

رئیس جمهور سه سال پیش در دانشگاه تهران در رابطه با بورسیه‌هایی که مقام معظم رهبری آن را غلط‌ترین کار وزارت علوم دانستند، استیضاح وزیر علوم سابق را به مسئله بورسیه‌ها مرتبط دانست و گفت: بورسیه و ماادراک ماالبورسیه؛ و امروز آقاجری نیز خطاب به روحانی اظهار داشت: می‌بینیم که بعد از گذشت ۱۱ صد روز از عمر دولت تدبیر و امید در داخل کشور وضع رکود و بیکاری کمر مردم را شکسته و تنها دستاورد این دولت در سیاست خارجی بوده است و آن هم قراردادی به نام برجام! و اما برجام و ما ادراک ماالبرجام!

روحانی در یکی از سخنرانی‌های خود عنوان کرده بود که منتقدان بروند به جهنم؛ و امروز علیرضا فقیر نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: صبر بفرمایید آقای رئیس‌جمهور! ما را به جهنم حواله ندهید، هر چند اگر بدانیم با ورود ما به جهنم صاحبان فیش‌های نجومی ذخایر زیاده‌خوار نظام، غارتگران صندوق فرهنگیان و اصحاب زر و زور و تزویر نیز با ما به جهنم خواهند آمد آتش جهنم را هم به جان می‌خریم.

حسین اخگرپور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان نیز با یادآوری صحبت‌های پیشین رئیس جمهور گفت: آقای روحانی! یادتان هست که قرار بود هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد و هم چرخ اقتصاد مردم؟ اما ببینید! امروز قلب راکتور اراک را سیمان گرفته  و چرخ‌های سانترفیوژهای نطنز و فردو مانند چرخ اقتصاد از کار افتاده است. آقای رئیس جمهور! شاید بهتر باشد نگاهی به کلیدتان بیاندازید فکر می‌کنم آن را اشتباه چرخانده‌اید.

نماینده نشریات دانشجویی نیز خطاب به رئیس جمهور در این مراسم گفت: ما خواهان اجرای قانون اساسی و به طور خاص فصل سوم آن که در دوران انتخابات وعده داده بودید،‌ هستیم.

وی همچنین خواهان آزادی بیشتر نشریات دانشجویی شد و گفت: نمی‌توانیم حتی نام رئیس‌جمهور دوره اصلاحات را ببریم.

در این زمان دانشجویان حاضر در سالن فریاد «مرگ بر فتنه‌گر» سر دادند.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان نیز در این مراسم گفت: سلام بر شما که سایه شوم جنگ و تحریم را از سر ملت ایران برداشتید. ما خواهان برداشته شدن سایه فضای امنیتی از دانشگاه‌ها هستیم. که در این زمان نیز فریاد «مرگ بر فتنه گر» در سالن شنیده شد.

این دانشجو ادامه داد: می‌گویند رفع حصر در اختیار شما نیست. امنیت دانشگاه که در اختیار شماست؛ دیگران مانع از سخنرانی‌ها می‌شوند و برای دانشجویان پرونده‌سازی کرده و آنها را احضار می‌کنند. به جای برخورد سلیقگی با فساد، باید با فساد سیستمی و سازمان‌یافته برخورد جدی کرد.

نماینده اتحادیه تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد هم گفت: نتیجه انتخابات خرداد ۹۲ یک نه بزرگ به افراط و تندروی بود. آقای روحانی شما را انقلابی نمی‌دانند لابد برای اینکه قهر ۱۱ روزه نکردید!

همچنین نماینده یکی دیگر از تشکل‌‌ها در سخنان خود اظهار داشت: وعده دادید آنها که اتوبوسی آمدند، می‌روند اما نشد. به نامه دانشجویان پاسخ ندادید. فضای امنیتی بر دانشگاه حاکم است و به اتحادیه‌های دانشجویی مجوز داده نمی‌شود. این‌ها آرای شما را متزلزل می‌کند.

وی همچنین از فشارها برای عدم انتشار پیام ۱۶ آذر رئیس جمهور اصلاحات سخن گفت.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان از دانشگاه ارومیه نیز در سخنان خود گفت: کشور را در حال سقوط تحویل گرفتید و نجات دادید. کم‌لطفی است دستاوردهای بین‌المللی را نادیده بگیریم. سایه فشارهای امنیتی را از سر دانشگاه بردارید. عمل نکردن به بخشی از وعده‌های شما طرفدارانتان را دلسرد کرده است، لااقل شفاف بگویید چرا نمی‌توانید.

نماینده انجمن‌های علمی دانشجویی هم گفت: گزارش تقلب‌های علمی که اخیرا منتشر شد نمایانگر فاجعه در نظام علمی است. آقای رئیس جمهور توضیح دهید در سه سال گذشته چه اتفاق مهمی برای بهبود نظام علمی کشور افتاده است؟

زمانی که علیرضا فقیر نماینده اتحادیه جنبش عدالت‌خواه از روحانی پرسید: آیا از شرمندگی نان‌آوران خانواده خبر دارید؟ حضار در پاسخ گفتند: ندارید.

فقیر خطاب به روحانی گفت: آیا از اوضاع رکود و بیکاری خبر دارید؟ باز هم حضار در سالن گفتند: ندارید.

همچنین در این مراسم درخواست نماینده انجمن اسلامی دانشگاه تهران برای رفع حصر سران فتنه در حضور روحانی با شعار «مرگ بر منافق» و «مرگ بر فتنه‌گر» دانشجویان همراه شد.

همچنین روحانی در حاشیه این مراسم در نشستی با رئیس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه تهران حضور یافت

در این مراسم کلیپی از مذاکره کنندگان برجام نیز پخش شد.

در این مراسم محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران هم سخنرانی کرد که پس از گذشت سه دقیقه از سخنرانی وی، فاضلیان مجری برنامه که مسئول انجمن اسلامی سال‌های قبل دانشگاه تهران بوده است به وی تذکر داد که صحبت‌هایش را به پایان برساند، اقرلو در ابتدای سخنرانی خود به این اقدام اعتراض کرد و گفت: شما حتی اجازه نمی‌دهید نطق رئیس دانشگاه هم به پایان برسد.

در ابتدای سخنرانی رئیس جمهور نیز وقتی روحانی یاد افرادی مانند شهید بهشتی، شهید باهنر، بازرگان و … را برد حضار به تشویق پرداختند و شعار «بسیجی واقعی همت بود و باکری» سر دادند.

زمانی که روحانی در ابتدای سخنرانی خود نام برخی شهدای کشور را برد حضار با اعلام نام شهدای جهاد علمی مانند شهید شهریاری از رئیس جمهور خواستند تا نام این شهدا را هم بگوید ولی روحانی نامی از شهدای جهاد علمی نبرد.

در حین سخنرانی رئیس جمهور، آشنا نکاتی را بر روی کاغذ یادداشت کرده و به وی می‌داد.

زمانی که روحانی در سخنان خود گفت که آمریکا نمی‌تواند در اراده ما تاثیرگذار باشد، دانشجویان فریاد مرگ بر آمریکا سر دادند.

رئیس جمهور در جمله ای در سخنرانی خود گفت: ما هیچ قدمی در مسئله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم و موفقیت های ما هم متعلق به رهبر ایران است؛ دانشجویان پس از این جمله به تشویق پرداختند.

در این مراسم، کلیپی درباره حوادث انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، آزادسازی خرمشهر و سخنرانی مقام معظم رهبری پیرامون تولید علم نیز پخش شد.

دانشجویان در زمان سخنرانی رئیس جمهور پلاکاردهایی با عناوین «حقوقدان‌ها دانشگاه را پادگان کرده‌اند»، «سه سال منت گذاشتن بر سر مردم به خاطر برجام نقض شده مایه شرمساری است»، «جناب دکتر روحانی، عملکرد دولت، انفعال در برابر فرعون‌های سیاسی و پرورش قارون‌های اقتصادی» در دست داشتند.

در این مراسم اخگرپور نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان دو کتاب «قانون اساسی» و «وصیتنامه امام (ره)» را به رئیس‌جمهور اهدا کرد.

همچنین دانشجویان در بیرون سالن برگزاری مراسم پلاکاردهایی را در نقد عملکرد دولت در دست داشتند.

اهدای بلیت کنسرت تالار وحدت به رئیس جمهور

برنامه بسیج دانشجویی دانشگاه تهران به مناسبت ۱۶ آذر با حضور حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم کلیپی از سخنان امام خمینی در رابطه با دانشگاه اسلامی و استکبار ستیزی پخش شد که دانشجویان شعار مرگ بر  آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر دادند.

در پایان مراسم امین اقرلو مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران هدیه‌ای را که بنا بود در جلسه امروز صبح به رئیس جمهور اهدا کند در این جلسه نمایش داد، این هدیه یک عدد بلیت کنسرت روز شنبه در تالار وحدت بود.
حساسیت دانشگاه بر حضور مفسدان اقتصادی حتی لابه‌لای سناریوهای تعریف شده ۱۶ آذری

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی به حضور غلامحسین کرباسچی برای سخنرانی در مراسم ۱۶ آذر اعتراض کردند و اجازه ندادند یک مفسد اقتصادی در دانشگاه سخنرانی کند.

این نشست که به مناسبت ۱۶ آذر و با حضور غلامحسین کرباسچی و احمد حکیمی‌پور در تالار شهید بهشتی دانشکده حقوق دانشگاه علامه برگزار شده بود و این اقدام دانشجویان مواردی را در برداشت که حائز اهمیت است.

غلامحسین کرباسچی، مفسد اقتصادی اصلاحات یکی از اولین کسانی بود که فساد دستگاه‌های دولتی را رقم زد، وی مبدع رسوخ فساد سازمان یافته به بدنه سیاسی کشور است.

کرباسچی در سال ۱۳۷۷ از سوی قاضی غلامحسین محسنی اژه‌ای به اتهام جرایم مالی محاکمه و به ۳ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از مشاغل دولتی و جزای نقدی محکوم شد؛ وی از جمله متهم به استفاده از امکانات شهرداری تهران در جهت حمایت از کاندیدای خاص در انتخابات هفتم ریاست جمهوری بود که پیش از محاکمه به اتهام اختلاس مدتی را در بازداشت گذراند،  این فرد به رغم محکومیت و مفاسد اقتصادی در حال حاضر دبیرکل حزب کارگزاران و یکی از لیدرهای اصلاحات است.

هر چند که سناریوهای تعریف شده‌ای برای ۱۶ آذر امسال درنظر گرفته شده بود اما اقدام روز گذشته دانشجویان دانشگاه علامه نشان داد که تاریخ در ذهن حقیقت‌جوی دانشجو حتی لابه‌لای سناریوهای تعریف شده گم نمی‌شود و حریم دانشگاه جای پاکی است که جلولانگاه مفسدان اقتصادی نیست و دانشگاه به رغم همه اختلاف سلایق نسبت به این قشر از افراد حساس است.

دانشجویان روز گذشته نشان دادند که نسبت به عدم التزام جدی اصلاح طلبان به مبارزه با مفاسد اقتصادی حضور عناصری نظیر کرباسچی در هسته مرکزی تصمیم سازی آنان و لیدری اصلاحات توسط وی حساس هستند.

دانشجویان کپسول اکسیژن به ابتکار هدیه دادند

مراسم گرامیداشت روز دانشجو امروز با حضور جواد اطاعت فعال رسانه‌ای اصلاح‌طلب و معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

در حاشیه سخنرانی معصومه ابتکار، دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس یک کپسول اکسیژن به وی اهدا کردند.

* تصویب سه برنامه درسی جدید در جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی

هشتصد و هشتادمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی صبح امروز به ریاست محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.

در این جلسه سه برنامه درسی پیشنهادی دانشگاه‌ها با عنوان کارشناسی طراحی و ساخت طلا و جواهرات، کارشناسی ارشد روان شناسی، گرایش روانشناسی دین، پیشنهادی شورای تحول علوم انسانی و کارشناسی زبان و فرهنگ عربی ویژه دانشگاه باقرالعلوم پس از بحث و بررسی تصویب شد.

در این جلسه همچنین کلیات آیین نامه جدید واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به موسسات  آموزش عالی مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد در جلسه آتی شورای عالی جزئیات آن بررسی شود.

فرهادی در این جلسه بر ضرورت تولید و معرفی برنامه‌های درسی میان رشته‌ای و ایجاد تنوع در برنامه‌های درسی بویژه پاسخگویی به نیازهای جامعه تاکید کرد.

* لیست برخی رشته‌های دارای مجوز دانشگاه آزاد منتشر شد

وزارت علوم لیست برخی رشته‌های دارای مجوز دانشگاه آزاد برای تمام مقاطع تحصیلی را بر روی سایت این وزارتخانه قرار داده است.

در عنوان لیست این رشته‌ها بر یکبار پذیرش بودن این رشته‌ها تاکید شده است.

چندی پیش نیز وزارت علوم اسامی برخی رشته‌های دانشگاه آزاد را منتشر و اعلام کرد که این رشته‌ها منحصرا برای ورودی‌های سال ۹۵-۹۶ و بعد از آن است.

* برنامه‌های هفته پژوهش اعلام شد

وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در نشست خبری با بیان اینکه هفته پژوهش از ۲۱ تا ۲۷ آذر برگزار می‌شود، گفت: مهم‌ترین هدف ما برای برگزاری این هفته، ایجاد و احیای تفکر پژوهش و فناوری در اذهان عموم، افراد خاص، محققان، دانشجویان و دانش آموزان است.

وی افزود: سوق دادن پایان نامه‌ها به سمت تولید و تقاضای کشور برای ماموریت گرا کردن پژوهش، از مهمترین اهداف ستاد پژوهش و فناوری است که این هفته با هماهنگی تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در جلسات مداوم بررسی می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: ایجاد فضای سرمایه گذاری، پشتیبانی همکاری صنعت حوزه و دانشگاه، عمیق کردن پژوهش در لایه‌های میانی کشور و توسعه فناوری، مسائلی است که در برگزاری هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری مورد نظر بوده است، همچنین در این هفته از برگزیدگان پژوهش و فناوری کشور نیز تجلیل می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره تجلیل از پژوهش و فناوری دانش آموزی گفت: این جشنواره نیز با حضور دانش آموزان و تقدیر از ۲۱ گروه دانش آموزی برگزار می‌شود. همچنین تجلیل از ایده‌های برتر، تشویق از حامیان و خیران حوزه پژوهش و فناوری و انتخاب و معرفی استان‌های برتر از جمله برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری است.

احمدی گفت: یکی از فعالیت های جدید امسال طبقه بندی و استاندارد کردن فناوری‌هایی است که در نمایشگاه‌های دستاوردهای فناوری عرضه می‌شود.

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: امسال همه مراحل جشنواره، الکترونیکی شده و حتی دستاوردهایی که به جشنواره ارسال شده نیز به صورت الکترونیکی ارسال شده است.

وی با ارائه گزارشی در زمینه قراردادهای نمایشگاه های دستاوردهای پژوهش گفت: سال گذشته ۴۱ میلیارد و ۴۷۸ میلیون تومان قرارداد پژوهشی در نمایشگاه به ثبت رسید که امسال پیش بینی می‌شود حجم قراردادها به صد میلیارد تومان برسد.

احمدی اضافه کرد: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در مساحتی به متراژ ۱۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی برگزار می‌شود که تاکنون ۵۶۰۰ طرح برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کردند که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین امسال در هفته پژوهش از ۴۰ طرح رونمایی می‌کنیم و حدود ۱۰۰ کارگاه آموزشی نیز برگزار می شود.

احمدی افزود: مراسم جشنواره‌ها و تجلیل از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری امسال به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به معرفی ۲۰۰ پژوهشگر برتر گفت: پس از معرفی این افراد از طریق استان‌ها مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها ۱۰ نفر به عنوان برگزیده دانشگاه‌های وزارت علوم و مراکز پژوهشی وابسته به وزارت علوم، ۲ نفر پژوهشگر از دستگاه‌های اجرایی و ۳ نفر نیز در حوزه وزارت بهداشت انتخاب می‌شوند که از آن‌ها به عنوان پژوهشگران برتر تجلیل می‌شوند.

وی اضافه کرد: حدود ۳۶۰۰ داوطلب در حوزه ایده‌های برتر داشتیم که پس از بررسی طرح‌ها، از ۵ نفر تقدیر می‌شود.

احمدی گفت: شعار هفته پژوهش تقاضا محور، تجاری سازی فناوری و زیربنای اقتصادی و همچنین روزهای این هفته با عنوان پژوهش فناوری و مدرسه، پژوهش فناوری و دانشگاه کارآفرین، پژوهش فناوری و صنعت، پژوهش فناوری اقدام و عمل، پژوهش فناوری و حامیان پژوهش، ایده برتر سرمایه ملی، پژوهش فناوری و حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است.

وی اضافه کرد: امسال طرح هایی که مورد تقدیر قرار می‌گیرند طرح هایی هستند که عملیاتی و تاثیرگذارند.

وی گفت: سیاست ما این است که هر استان یک پارک علم و فناوری داشته باشد که بتواند نیاز استان را برطرف کند و در صورت نیاز در کنار این پارک ها مجوزهای دیگری به تناسب نیازهای استان به صورت تخصصی داده شده است.

معاون پژوهشی وزیر علوم در زمینه بودجه پژوهشی ۹۶ گفت: اطلاعی از بودجه ندارم چون فقط کلیات آن تصویب شده است و هنوز به مجلس نرفته است.

احمدی در زمینه بودجه تجهیزات آزمایشگاهی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی قول پرداخت آن را داده بود، گفت: هنوز این بودجه پرداخت نشده است و سازمان مدیریت قول داده که به زودی آن را پرداخت کند.
وی در پاسخ به وضعیت بودجه یک درصد پژوهشی دستگاه‌های اجرایی گفت: هنوز آئین نامه این بودجه به دلیل ایراداتی که سازمان برنامه و بودجه گرفته ابلاغ نشده و منتظر امضای مصوبه شورای عالی عتف هستیم.

* آغاز ثبت‌نام برای آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال ۹۶

ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال ۹۶ تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد از روز سه‌شنبه ۱۶ آذرماه طریق سایت سازمان سنجش آغاز شد و تا روز دوشنبه ۲۲ آذرماه ادامه دارد.

دفترچه راهنمای ثبت‌نام نیز بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است.

داوطلبان باید دفترچه راهنما را کاملا مطالعه کرده و پس از آن فقط یک رشته را انتخاب کنند. 

آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال ۹۶ در ۷ گروه آموزشی و برای ۲۴۲ کدرشته امتحانی در روز ششم اسفندماه برگزار می‌شود. 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی