سی و سومین مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در قشم برگزار شد

نایب رییس مجمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم با بیان اینکه امام خمینی (ره) یک مدافع غیرتمند از فرهنگ قرآن است گفت: امام ندای قرآن سالاری و قرآن محوری را بر اساس آیات و کتاب خدا و سنت رسول الله (ص) فریاد کشید. به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام سید جلال رضوی مهر شامگاه […]

نایب رییس مجمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم با بیان اینکه امام خمینی (ره) یک مدافع غیرتمند از فرهنگ قرآن است گفت: امام ندای قرآن سالاری و قرآن محوری را بر اساس آیات و کتاب خدا و سنت رسول الله (ص) فریاد کشید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام سید جلال رضوی مهر شامگاه جمعه در آیین بزرگداشت سالروز ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) در شهرستان قشم اظهار داشت: درود و رحمت خدا بر شما مردمان نیک سرشت شیفتگان و عاشقان حضرت روح الله (ره) که با علمداری امام جمعه، روحانیون، مسوولین، سپاه پاسداران، فرمانداری دولت اسلامی و سایر تشکل ها و مسئولیت های که در نظام اسلامی در این منطقه تجلی و تبلور دارند، به عشق امام در مسجد النبی(ص) گردهم آمده اید.

وی ادامه داد: سخن از امام (ره) که امام که بود، امام چه کرد و امام چگونه رفت، سخنی بسیار بسیار دقیق و نکته های را در بر دارد که هر کدام از این گفته ها در نکته ها می تواند چراغ مسیر بندگی ما در راه عبودیت و تجلی مطالبات ائمه اطهار (ع) در طول تاریخ باشد.

نایب رییس مجمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم توضیح داد: اگر نگاه کنیم به تاریخ و آن را تورق کنیم ما به دو جریان فکری در عصر امام خمینی (ره) بر می خوریم که یک جریان فکری در عصر امام جریان سازش، جریان انزوا، گوشه گیری و عدم برخورد با فساد و طاغوت و یک جریان که امام منتخب این جریان به اذن خاصه الهی و عنایت حضرت بقیه الله العظم (عج) بود جریان مبارزه نه جریان اسلام آمریکایی نه جریان اسلام سکولار و نه جریان اسلام منزوی بلکه اسلام ناب محمدی(ص) بود.

حجت الاسلام رضوی مهر اضافه کرد: جریان اسلام ناب محمدی(ص) جریانی است که هجرت، تبعید، شهادت، زندان، اسارت و شکنجه های طاقت فرسا را به دنبال داشت و برای یاران امام و اصحاب امام ترجیع داده می شد بر جریانی که رفاه و گوشه نشینی و مشغول این دنیا بودن را با این بهانه که دست روی دست بگذاریم اگر صاحب الامر آمد آن وقت در خدمتش باشیم بدون تدبیر، بدون زمینه سازی و بدون مقدمه با هم از روز اول در مبارزه و در نقطه مقابل یکدیگر بودند.

وی افزود: یکی از استادان ما می فرمود در زمان حضرت امام یکی از بزرگان حوزوی شاگردانش را خواست و به شاگردانش گفت بروید اطراف قم و نزدیک مسجد مقدس جمکران یکی زمینی را تهیه و آن را حفاری کنید و یک گاو صندوقی فولادی هم تهیه کنید و یک جلد قرآن را داخل این گاو صندوق فولادی قرار بدهید و آن را در این زمین جمکران دفن کنید و اینگونه که رضا خان و پسرش بر اسلام و قرآن می تازند در آینده ای نزدیک خبری از قرآن نخواهد بود.

نایب رییس مجمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم گفت: پس این یک جلد قرآن را دفن کنید تا آیندگان در اکتشافات شان در مو شکافی زمین شاید به این قرآن برخورد کنند و بدانند که مسلمانان کتابی به نام قرآن در ایران داشتند.

وی با بیان اینکه یک نظر هم کاملا نقطه مقابل این نظر قرار داشت و آن نظر امام خمینی (ره) بود، اظهار داشت: امام فریاد قرآن سالاری، امام فریاد قرآن محوری، امام فریاد قرآنی اسلامی بر اساس آیات و کتاب خدا و سنت رسول الله (ص) را فریاد کشید در عصری که این سخنان جرم بزرگی را متوجه گوینده آن می کرد جرمی بزرگی که با تبعید ۱۵ ساله امام به ترکیه، عراق و گاهی در فرانسه بین امام و امتش فاصله انداخت اما این امام زجر تبعید به دفاع از قرآن و اصول قرآن را به جان خرید.

حجت‌الاسلام رضوی‌مهر با اشاره به اینکه ما سخن از کسی می گویم که وقتی پیرامون زندگی آن امام تحقیق و تفحص می کنیم به پدری بر می خوریم که یک انسان مبارزه، جنگجو و دلیر که غیرت دینی او در مبارزه با اشرار و دزدان منطقه در فلات مرکزی قابل مطالعه است.

وی افزود: ما در مورد امامی را صحبت می کنیم که هوش و ذکاوت این امام ابعادی را در شخصیت آن رقم زده است که دوست و دشمن به اعلمیت امام به اینکه امام یک مفسر بزرگ قرآن است، امام یک فقیه صاحب مبنا است، امام یک سیاست مدار اسلامی است که با اقتباس از فرهنگ اهل بیت (ع) انسجام و وحدت امت اسلام و عدم گسستگی در جبهه اسلام را رقم زده اذعان دارند.

نایب رییس مجمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم گفت: امام شخصیتی است که دنیا شناس است، امام رهبری است که با صلابت در مقابل دشمنان می ایستد و لحظه ای خم به ابرو نمی آورد ما امشب و بعد از گذشته سه دهه و اندی از ارتحال این امام در این مکان مقدس جمع شده ایم تا در مورد چنین شخصیت فرهیخته ای صحبت کنیم و با زوایای مختلف روحی، علمی، فکری و عقیدتی امام آشنا شویم.

وی اظهار داشت: در عصری که خفاشان تاریک پرست تاب و تحمل دیدن نور فریاد مطالبی گری الهی را نداشتند امام به ما ارزانی کرد، یک بعد امام اخلاقی و عرفانی است بعدی که امروز جامعه ما باید بیشتر به این بعد بپردازد، امام از آن چشمه جوشان مثل مرحوم آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی یا مثل آیت الله شاه آبادی این عرفان و این اخلاق را اقتباس کرده و خود امام سرآمدی در اخلاق و عرفان شده است.

حجت‌الاسلام رضوی‌مهر با اشاره به اینکه یک وقت من برای انجام یک تحقیقی محضر یکی از استادان حوزوی رسیدم، اظهار داشت: این بنده خدا گفت من ۲ کلام می خواهم به شما بگویم و آن این است که روح تعبد امام و بندگی امام مافوق آن چیزی است که شما پیرامون او می خواهید تحقیق کنید ما صبحگاهان با امام از ایوان نجف وارد مضجع شریف می شدیم امام در بالای سر مولای متقیان حضرت علی بی ابیطالب علیه السلام می ایستادند و ایستاده زیارت جامعه کبیره را می خواندند.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) یک مدافع غیرتمند از فرهنگ قرآن است، گفت: امام یک مدافع غیرتمند از سبک زندگی اهل بیت (ع) است.

نایب رییس مجمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم اظهار داشت: به فضل الهی بعد از امام ناخدا همان ناخدا و کشتی همان کشتی است و امروز با گذشت این سه دهه و اندی می بینیم که این شاگرد برجسته حضرت روح الله(ره) و این جانباز نظام و این شخصیتی که امروز دوست و دشمن همانگونه که از امام تعبیر می کردند از ایشان تعبیر می کند که علوم خمینی و علم خمینی و روح خمینی در نزد خامنه ای به ودیعه گذاشته شده است و با همان صلابت، عزت و عظمت این نظام را رهبری می کند.

نخستین مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) با حضور حجت الاسلام غلامرضا حاجبی امام جمعه، افشار فتح الهی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، طلاب و روحانیون و حضور پرشور مردم ولایت مدار نگین خلیج فارس در مسجد النبی (ص) شهرستان قشم برگزار شد.