سیاستهای یک بام و دو هوا در واگذاری اراضی در قشم

واگذاری اراضی برای پرورش میگو در غرب جزیره قشم در  چند روز اخیر به یکی از جنجالی ترین سوژه های خبری شهرستان قشم و استان هرمزگان تبدیل شده است و هر چند یک ساعت یکی از مسئولین استان هرمزگان ، سازمان منطقه آزاد ، شهرستان قشم و حتی نمایندگان مجلس در این مورد اظهار نظر می کنند. این در حالی است که قبل از این واگذاری هایی  با کاربری  مشابه  بارها مورد اعتراض مردم جزیره قشم قرار گرفته است اما  به آن توجهی نشده است.

اگر به سایت منطقه آزاد قشم سری بزنید با این تیترها مواجه می شوید :

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد؛

مرجع اصلی صدور مجوز در قلمرو ژئوپارک، مدیریت این مجموعه است

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم ؛

طرح های شیلاتی بدون استعلام، وجاهت قانونی ندارد

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد؛

اراضی قشم حراج شدنی نیست

پروژه پرورش میگو در نزدیکی سایت نمکدان متوقف شد

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از مراجع قانونی، صدور توقف فوری پروژه ساخت مزرعه پرورش میگو در ژئوسایت نمکدان قشم را خواستار شد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم؛

پروژه مخرب پرورش میگو در سایت نمکدان باید متوقف شود

در ادامه واگذاری اراضی منطقه آزاد قشم از سوی استان؛

تنها ژئوپارک جهانی خاورمیانه در معرض دریافت کارت قرمز

مدیر ژئوپارک جهانی قشم با اشاره به واگذاری غیرکارشناسانه زمین در محدوده سایت ژئوپارک قشم تصریح کرد؛

مجوزهای بدون تایید ژئوپارک جهانی قشم وجاهت قانونی ندارد

جدا از این خبرها مسئول شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم  و حتی هیئت کوهنوردی  سازمان نیز با صدور پیامی واگذاری این اراضی را محکوم کرده اند. علاوه بر این خبرگزاری ها و نشریات استانی هم به نحوی موضوع  را پیگیری کردند تا کار به دستگاه قضایی کشیده شد و پس از بررسی بر اساس گفته مسئولان مشخص شد که واگذاری اراضی ۴۹۲ هکتاری  فاقد مشکل و بخشی از  اراضی ۳۰۰ هکتاری نیازمند بررسی مجدد شناخته شده است.

هدف ما از نوشتن این یادداشت حمایت از موافقان یا مخالفان واگذاری اراضی نیست اما سیاست یک بام و دو هوا و برخورد متفاوت در واگذاری اراضی در دیگر ژئوسایتها که توسط سازمان منطقه آزاد انجام گرفته قابل تامل است  و این سئوال را به ذهمن متبادر می سازد که چرا مسئولان منطقه آزاد در واگذاری های قبلی که در ژئوسایتها انجام گرفته است موضع گیری نکردند ؟

از واگذاری اراضی ساحلی گرفته تا واگذاری اراضی در محوطه های تاریخی  تا واگذاری اراضی در ژئوسایت هایی مانند جزایر ناز ، دوکوهک ، کنار سیاه و … تا دریا خواری و بی توجهی به احکام دستگاه قضایی که بارها در خبرگزاری ها به صورت مکرر به آن پرداخته  شده است .    

سیاست یک با و دو هوا را نیز می توان در بی توجهی به مسئله مسکن مورد نیاز جوانان و ساکنان جزیره قشم  مشاهده کرد . مردم قشم که ناچارند زمین مسکونی را با نرخ های مصوب سازمان منطقه آزاد قشم  (هر مترمربع حداقل ۵۵۰ هزار تومان) خریداری کنند  .متاسفانه این موضوع  در این سالها نه تنها مورد بی توجهی مسئولان استانی قرار گرفته بلکه مطبوعات استان نیز کمتر به آن پرداخته اند.عدم واگذاری زمین مسکونی  به جوانان قشمی در حالی به عنوان یک مطالبه عمومی بی پاسخ مانده است که در یک اقدام عجیب سازمان به یکی از شرکتهای تابعه خود یعنی شرکت آب و برق و تاسیسات در سایت ۷۵ هکتاری قشم   ۱۶۰۶۲۷.۷۶  مترمربع  زمین با کاربری ویلایی مسکونی با  قیمت هر متر مربع ۲۵۰۰۰۰ تومان واگذار نموده یا به شرکت عظیم ساحل قشم با موضوع پرورش ماهی در قفس در ساحل مسن ۳۰۸۱۸.۰۷ متر مربع زمین با قیمت هر متر مربع ۲۶۰۰۰ تومان واگذار کرده است.

امیدواریم با ورود دستگاه قضایی به کل واگذاری های انجام گرفته مسایل اجتماعی ، محیط زیستی ، گردشگری و اقتصادی در مورد اراضی جزیره که سرمایه و میراثی برای نسل آیندگان جزیره است مورد مداقه قرار گرفته  و استفاده از این سرمایه خدادادی در بهترین حالت ممکن و با در نظر گرفتن منافع عمومی همراه باشد.

منابع : سایت منطقه آزاد قشم qeshm.ir

بیشتر بخوانید:

حوضچه‌های پرورش‌ میگو تهدیدی برای تالاب پرندگان قشم
اعتراض بومیان قشم به واگذاری سایت جزیره ناز به بخش خصوصی
فروش بخشی از میراث ملی به بخش خصوصی در منطقه خیلی آزاد قشم
بی محلی به قانون و حکم قضائی در منطقه خیلی آزاد قشم
امضای تومار ۲ متری مردم قشم در اعتراض به واگذاری سواحل
قشم| زنجیره انسانی در اعتراض به طرح خصوصی‌سازی ساحل جزایر ناز
آثار تاریخی قشم در معرض نابودی/عملکرد غیر قابل دفاع میراث فرهنگی منطقه آزاد