امروز

یکشنبه, ۲۷ مرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۳:۴۴ بعد از ظهر

بیش از ۱۳۷ دانشجو دختر دانشگاه فرهنگیان بندرعباس در طول ترم تحصیلی با وجود تقبل هزینه های گراف خوابگاهی همنشین حشرات وحیوانات موذی هستند.

 هرمزپرس، ورود به دانشگاه بزرگترین آرزو و دروازه ورود به امیال و خواسته های دنیوی اکثر دانش آموزان و نوجوانان است  به نحوی که با تمام قوا خود را برای مقابله با هرگونه مشکلات و حتی خطراتی که بدون پیش بینی اتفاق می افتد، آماده کرده اند، گویی برای نبرد با مصائب دوران دانشجویی سینه سپر کرده اند و کسی را یارای پشیمان کردن آنها نیست.

اگر روزگاری ادامه تحصیل در دانشگاه جزیی از افسانه های دست نیافتنی اقشار متوسط و کم درآمد بود اما بدون شک پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با رشد روزافزون واحدهای دانشگاهی در اقصی نقاط مختلف کشورمان، تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی دیگر افسانه نایاب نیست بلکه اکثر افراد جامعه می توانند تخصص های مورد علاقه خود را کسب کنند.

پس از قبولی در دانشگاه و شهر مورد نظر خود و نیز کاهش تب و تاب هیجانات ناشی از ورود به محیط های دانشگاهی، نقل و انتقال ویا به عبارتی مهاجرت دانشجویی دردسرها و مشکلات خاص خود را دارد که در نگاه اول از نظر همه جستجوگران دانش پنهان می ماند اما پس از مهاجرت به محل قبولی، آن روی سکه قبولی در دانشگاه های دور از زادگاه، نمایان می شود.

بسیاری از دانش آموزان دبیرستانی آینده روشن و فردای مطلوب خود را در تحصیلات عالی در دانشگاه های دور از شهر خود، یافتن شغل و جایگاه های اجتماعی ویژه می دانند در حالی که از فراز و نشیب هایی که در مسیر پشرفت و ترقی آنها قرار دارد، غافل مانده اند.

تامین هزینه های دانشگاه، اسکان در خوابگاه، تهیه کتاب و جزوات، پخت و پز، شستن لباس و…. تنها گوشه ای از مسائلی است که همه دانشجویان خوابگاهی آنها را تجربه می کنند.

افرادی که با شوق و انگیزه وافر تمام آرزوهای خود را در ادامه تحصیل می دانند اکثر اوقات پس از قرارگیری در موقعیت فعلی و مواجه شدن با مشکلات و مصائب ناشی از آن، غباری از دغدغه های وصف ناشدنی بر افکار آنها می نشینند به گونه ای که پس از چند روز دلتنگ خانواده، خانه و دورهمی های خانوادگی می افتند اما خود کرده را تدبیر نیست و باید در نبرد با مشکلات دانشجویی پیروز میدان شوند.

کلمه خوابگاه نامی آشنا برای همگان و یار دیرینه دانشجویان بالاخص جویندگان دانش شهرستانی است که همچنان بعنوان خبرسازترین رویداد تلخی ها و شیرینی های دوران دانشجویی به حیات خود ادامه می دهد به نحوی که همه دانشگاههای کشور از سونامی مشکلات خوابگاهی در امان نیستند و در این میان دانشگاه های  استان هرمزگان نیز از این قائده مستثنی نبوده و نیست.

از آنجایی که محل اسکان، محیط زندگی به عبارتی خوابگاه دانشجویی یکی از مهمترین و موثرترین امکانات رفاهی دانشگاههاست که نه تنها بر روی پیشرفت تحصیلی فرد، بلکه بعنوان یکی از شاخصه های اثرگذار بر روند رشد علمی کشور حائز اهمیت است، اما حال این روزهای خوابگاه دانشگاه پردیس فاطمه الزهرا(س) فرهنگیان بندرعباس خوب نیست.

برای بررسی سطح امکانات رفاهی خوابگاه دانشجویی، با دانشجویان دختر داشجویان بومی و غیربومی استان دانشگاه فرهنگیان بندرعباس گفتگویی صمیمانه ای داشتیم که در ادامه شرح آن را می خوانید.

اجاره خوابگاه دانشجویی دختران در تعطیلات بین دوترم

یکی از دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان در گفت وگو با خبرنگارهرمزپرس؛ با اشاره به ازدیاد مشکلات خوابگاه دانشجویی این دانشگاه، اظهار کرد: تحت فشار قرار دادن دانشجویان از سوی مسئولان دانشگاه برای جمع آوری وسایل شخصی  بلافاصله پس از اتمام امتحانات و ترک خوابگاه به بهانه اجاره دادن خوابگاه یکی از اصلی ترین مشکلات دانشجویان دختر خوابگاهی است.

وی با بیان اینکه اجاره بهای ماهیانه خوابگاه، از حقوق دانشجویان کسر می شود، تاکید کرد: در حالی که دانشجویان در تعطیلی بین دو ترم از خوابگاه استفاده نمی کنند اما در پایان ماه همان میزان اجاره ثابت ماهیانه از حقوق دانشجویان خوابگاهی کم می شود این درحالی است  که در این مدت مسئولان، خوابگاه را در اختیار ۳۰۰ مرد قرار داده و از آنها نیز اجاره بها دریافت می کنند.

این دانشجو معلم با تاکید بر حضور و اسکان مردان غریبه در غیاب دانشجویان دختر گفت: به دلیل اسکان مردان در خوابگاه دخترانه، دانشجویان باید تمام وسایل خود را پس از جمع آوری به تنهایی و با سختی بسیار آن ها را به اتاقی دیگر منتقل کنند.

وی خاطر نشان کرد: از آنجایی که تا زمان اتمام  موعد قرارداد اسکان مردان، امکان حضور دانشجویان دختر در این خوابگاه وجود ندارد،مسئولان دانشگاه شروع ترم را به تعویق انداخته اند و کلاس های آموزشی با یک هفته تاخیر از ۲۸ بهمن ماه شروع می شوند.

دریافت مبلغ یک میلیون و۵۰۰ هزار تومان در هر ترم از دانشجویان

یکی دیگر از دانشجو معلمان خوابگاه پردیس فاطمه الزهرا(س)، دانشگاه فرهنگیان در گفت و گو با خبرنگار هرمزپرس، با اشاره به اینکه ۱۳۷ دانشجو در خوابگاه دانشگاه فرهنگیان زندگی می کنند، اظهار کرد: تمامی این دانشجویان در ۱۷ اتاق با ظرفیت های چهار، هشت و ۱۰ نفره اسکان داده شده اند.

وی با اشاره به اعمال اهرم فشار مبنی بر تخلیه خوابگاه از سوی مسئولان دانشگاه گفت: از آنجایی که اکثر دانشجویان ساکن در خوابگاه از شهرستان های مهاجرت کرده اند پس از اتمام امتحانات اقدام به تهیه بلیط کرده اند، اما به دلیل اصرار مسئولان برای تخلیه خوابگاه، ساعات زیادی قبل از حرکت را باید در ترمینال بگذرانند.

این دانشجو ادامه داد:  با وجود اینکه بابت اسکان یک ترم از  حقوق هر دانشجو مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کسر می شود اما امکاناتی که در اختیار آنها قرار می گیر قابل مقایسه با مبلغ دریافتی نیست.

وی با اشاره به ارائه خدمات بسیارضعیف به دانشجویان و کیفت نامناسب غذاهای دانشگاه خاطرنشان کرد:  برای تهیه غذا هیچ گونه ژتونی در نظر گرفته نشده و حتی اگر دانشجو غذا را میل نکند باز هم از حقوق او کسر می شود، علی رغم اینکه اکثر دانشجویان به دلیل توزیع زود صبحانه، صبحانه را میل نمی کنند.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰
۰۰:۳۶

فضای نامناسب و آلوده آشپزخانه دانشگاه فرهنگیان

دانشجو معلم دیگری نیز با اشاره به عملکرد ضعیف مسئولان در ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان اظهار کرد: در حالی که سرویس بهداشتی و حمام در حیاط خوابگاه ساخته شده و تمام محوطه خوابگاه در انحصار دوربینهای مدار بسته است اما اطراف سرویس بهداشتی فقط با یک پرده که از تمام جهات دید کافی دارد، پوشانده شده است.

وی افزود: متاسفانه دانشجویان باید ظروف غذای خود را در مکانی که از نظر بهداشتی مناسب نیست، شسته و سپس آن ها را درون اتاق های خود قرار دهند.

این دانشجو با اشاره به جولان موش ها در تمام اتاق های خوابگاه خاطرنشان کرد: متاسفانه دانشجویان باید ظروف غذایی خود را در اتاقی بگذارند که موش و گربه به راحتی در آن ورود پیدا می کنند، و این مسئله قطعا نیاز به بررسی دارد چراکه موش ها شبانه پای دانشجویان را گاز می گیرند.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=25554
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی