سود ۲۰ میلیارد تومانی روزانه قاچاقچیان سوخت

فرمانده پایگاه دریابانی شهرستان قشم از قاچاق روزانه ۱۰ میلیون لیتر سوخت در کل مرزهای کشور به نقل از فرمانده مرزبانی ناجا خبر داد و گفت: بحث قاچاق سوخت به خاطر اختلاف قیمت بین ایران و کشورهای همسایه است و قاچاقچیان در خلیج فارس اکثرا از لنج ها و شناورهای در حال تردد در دهانه […]

فرمانده پایگاه دریابانی شهرستان قشم از قاچاق روزانه ۱۰ میلیون لیتر سوخت در کل مرزهای کشور به نقل از فرمانده مرزبانی ناجا خبر داد و گفت: بحث قاچاق سوخت به خاطر اختلاف قیمت بین ایران و کشورهای همسایه است و قاچاقچیان در خلیج فارس اکثرا از لنج ها و شناورهای در حال تردد در دهانه تنگه هرمز تا کل سواحل خلیج فارس و دریای عمان استفاده می کنند و محموله های قاچاق را در خارج از مرزهای ایران به کشتی های خارجی می فروشند.

سرهنگ عبدالله لشگری در پاسخ به این سوال که «اختلاف قیمت گازوئیل به چه میزانی است»، یادآور شده است: بنا بر محاسبات ما در حال حاضر قیمت گازوئیل یارانه ای در ایران ۱۵۰ تومان و نرخ آزاد ۳۵۰ تومان است، اما قیمت آن در مرزهای ما حدود ۲۱۰۰ تومان است که حدود ۱۴ برابر قیمت یارانه ای و ۶ برابر قیمت گازوئیل آزاد است که این اختلاف قیمت ها مهممترین معضلی است که قاچاقچیان سوخت را به سمت کسب درآمدهای سرشار آن می کشاند.

وی به خلاءهای قانونی در راه مبارزه با قاچاقچیان سوخت اشاره کرده و می افزاید: قاچاقچیان سوخت از لنج هایی با ظرفیت ۵۰ تا ۲۱۰ هزار لیتر و قایق هایی با ظرفیت ۲ تا ۲۰ هزار لیتر استفاده می کنند. حتی همکاران ما در واحدهای اطلاعاتی گزارش داده اند که لنج هایی با ظرفیت ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار لیتر گازوئیل ۲۱۰۰ تومانی توقیف کرده اند که برای قاچاقچیان درآمد ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی دارد.

اکثر قاچاقیان نوجوان و جوان هستند

فرمانده پایگاه دریابانی شهرستان قشم درباره سن قاچاقچیان سوخت به ماهنامه عصر انرژی می گوید: امسال ۱۰۱۷ نفر از فعالان این جرائم را دستگیر کرده ایم که میانگین سنی آنها بین ۲۵ تا ۳۰ سال است، یعنی اکثر قاچاقچیان سوخت زیر ۳۰ سال هستند و افراد ۴۰ سال به بالا کمتر مشاهده می شوند. حتی در موارد متعددی سن قاچاقچیان کمتر از ۱۸ یا ۱۵ سال است یعنی در مقطع راهنمایی یا دبیرستان اقدام به این کار کرده اند.

تحویل سوخت به باندهای خاص

سرهنگ لشگری در ادامه این گفت و گو به ماهیت گروه های تحویل گیرنده سوخت های قاچاق اشاره می کند و می گوید: خریداران سوخت قاچاق یک سری کشتی های خاص هستند که باندها و گروه های خاص قاچاق در آن فعالیت می کنند و متاسفانه در کشورهای همجوار ما قرار گرفته اند. این کشتی ها سوخت را مجددا به کشتی هایی دیگری در خلیج فارس تحویل می دهند و آن ها نیز سوخت قاچاق را به کشورهای حاشیه خلیج فارس منتقل می کنند.

وی از عزم جدی مرزبانی و نیروی انتظامی برای مبارزه شدید با قاچاق سوخت خبر داده و تاکید می کند: البته ۲۸ سازمان در خصوص مرزهای جمهوری اسلامی دخیل هستند و در آخرین مرحله که افراد می خواهند از مرزهای آبی خارج شوند، دریابانی دخالت دارد، اما با همه این موارد، دریابانی تمام قد در مسیر مبارزه با قاچاق سوخت ایستاده است.

مشکل نظارت در توزیع سوخت

این فرمانده دریابانی ادامه می دهد: برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید دیگر سازمان ها نیز به میدان بیایند، زیرا این حجم از قاچاق نشان می دهد که ما در شبکه توزیع سوخت حتما دچار مشکل هستیم و باید نظارت بیشتری در این خصوص صورت گیرد.

 خلاءهای قانونی در راه مبارزه با قاچاق سوخت

سرهنگ لشگری ضمن انتقاد از وجود خلاءهای قانونی در راه مبارزه با قاچاق سوخت می گوید: متاسفانه قاچاقچیان از وجود چنین خلاءهای قانونی استفاده می کنند و به اهداف خود می رسند. به عنوان مثال لنجی که دریابانی با ۱۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق توقیف می کند، به نام شخص ثالثی ثبت شده که قضات به دلیل نبود قانون، آن را بعد از ۱۵ تا ۲۰ روز آزاد می کنند که همین موضوع باعث سوء استفاده قاچاقچیان می شود.

وی می افزاید: جریمه قاچاق سوخت نیز بسیار بالا است و به ازای ۱۰۰ هزار لیتر سوخت حدود ۵۰۰ میلیون تومان جریمه در نظر گرفته شده، اما قاچاقچیان از این خلاءهای قانونی استفاده کرده و فردی را معرفی می کنند و وجه ناچیزی به وی می دهند. البته شخص ثالث هم که معتاد یا معلوم الحال است مبلغی بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان دریافت می کند و در قبال این مبلغ تقبل می کند که سوخت کشف شده متعلق به او است و دیگران فقط کارگر و ملوان هستند. در نتیجه این فرد به زندان فرستاده می شود (به این فرد اصطلاحا زندان خواب می گویند) و سایر افراد به همراه شناور آزاد می شوند و فقط مبلغی جریمه می پردازند.

حمله به ماموران با راکت و فشفشه

وی تصریح می کند: متاسفانه همه این موارد دست به دست هم داده و باعث شده قاچاقچیان بدون ترس از ماموران تردد کنند. در درگیری هایی که ماموران با قاچاقچیان داشته اند، بارها مشاهده شده که با تجهیزاتی مانند فشفه و راکت به ماموران ما حمله می کنند. متاسفانه راکت های آتش زا جزء وسایل ممنوعه نیستند و چون در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد به راحتی از چنگ قانون فرار می کنند.

ترفندهای قاچاقچیان سوخت

فرمانده پایگاه دریابانی قشم به ترفندهای قاچاقچیان برای فرار از مجازات اشاره کرده و می گوید: یکی از این ترفندها ریختن سوخت قاچاق به دریا است، زیرا متاسفانه هزینه های جرم در زمینه آلودگی محیط زیست پایین است.

سرهنگ لشگری ادامه می دهد: جریمه هر لیتر گازوئیل ریخته شده به دریا ۱۵۰۰ تومان بود که با پیگیری های انجام شده به ۲۰۰۰ تومان رسیده است، اما چنانچه محموله قاچاق، توقیف و تحویل گمرک شود، جریمه ای ۵۰۰۰ تومانی به ازای هر لیتر در نظر گرفته می شود که همین موضوع باعث می شود قاچاقچیان هنگام برخورد با ماموران، سوخت قاچاق را به دریا بریزند که نابودی آبزیان دریایی و کاهش منابع آبزی را در پی دارد.

از بین رفتن صنعت ماهیگیری به دلیل آلودگی

وی خاطرنشان می کند: در سال جاری با توجه به گزارش ارائه شده از سازمان شیلات، صید میگو بسیار کاهش یافته و به دلیل آلودگی های ناشی از تخلیه سوخت در دریا بسیاری از لارو میگوها و میگوها از بین رفته و آسیب های جدی به صنعت ماهیگیری در منطقه قشم و خلیج فارس وارد شده است.

اپیدمی قاچاق در «گچین» و «کووه ای»

فرمانده پایگاه دریابانی قشم در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به این سوال که «آیا مناطقی در جزیره قشم شناسایی شده که سوخت بیشتر قاچاق می شود؟»، یادآور می شود: مناطق آلوده ای در قشم یا بندرعباس مانند «گچین» و «کووه ای» داریم که در این مناطق طرح های مختلفی انجام شده، اما متاسفانه قاچاق سوخت تبدیل به اپیدمی و یک معضل اجتماعی شده است، زیرا سود سرشاری دارد و بسیاری از مردم دست از کار، تحصیل و دانشگاه برداشته و به قاچاق سوخت روی آورده اند.

کارت های سوخت اضافه در دست قاچاقچیان

سرهنگ لشگری به کارت های سوخت اضافه در دست قاچاقچیان اشاره کرده و می گوید: متاسفانه این کارت ها معضل بزرگی است، چراکه راننده هر خودرویی می تواند از هر کارت سوخت فعال دارای سهمیه استفاده کند. یکی از پیشنهادهای ما به کمیسیون قاچاق این است که هر خودرو فقط بتواند با کارت خودش سوخت گیری کند. ما افرادی را دستگیر کردیم که با ۲ یا ۳ کارت اقدام به سوخت گیری می کردند، البته ما ورودی های جزیره را تحت کنترل قرار داده ایم و در سال جاری ۶۹ خودرو با باک یا کارت سوخت اضافی را توقیف کرده ایم.

منبع : سایت انتخاب