سهم خواهی شیخ امینی پس از صدور فتوای انتخاباتی

شیخ محمد علی امینی که در انتخابات ریاست جمهوری  بر حمایت از حسن روحانی فتوا صادر کرده بود طی گفتگویی با یکی از خبرنگاران قشم  انگیزه خود را در این مورد  تشریح کرد. طبق گفته وی روحانی در دولت یازدهم حدود بیست درصد از وعده های خود را در مورد اهل سنت محقق کرده و […]

شیخ محمد علی امینی که در انتخابات ریاست جمهوری  بر حمایت از حسن روحانی فتوا صادر کرده بود طی گفتگویی با یکی از خبرنگاران قشم  انگیزه خود را در این مورد  تشریح کرد.

طبق گفته وی روحانی در دولت یازدهم حدود بیست درصد از وعده های خود را در مورد اهل سنت محقق کرده و در این مرحله نیز وعده هایی برای برآورده کردن خواسته های اهل سنت داده است.

امینی در بخش دیگری از سخنان خود بعضی افراد منتسب به اصولگرایی را افرادی خشک مغز و افراطی دانسته که باعث شده اهل سنت از نظر سیاسی  به اصلاح طلبان متمایل شوند و به خاطر اظهار نظر و عملکرد  و مخالفت‌های این عده در اعطای حقوق به اهل سنت  رنجش خاطری نسبت به اصول گراها  به وجود آمده است.

وی ادامه داده است که اگر اصول گراها هم مانند اصلاح طلبان به حقوق اهل سنت و انتظارات‌شان توجه کنند حاضر هستند با آن‌ها هم همکاری داشته باشد.

شیخ امینی توجه نهادهای زیر مجموعه رهبری و دولت را به حضور اهل سنت در انتخابات برای جلوگیری از ریزش و رویگردانی از نظام ضروری عنوان کرده و گفته است : انتظار است با پاسخ مثبت نظام و مسئولین نظام، این همبستگی و رویکرد خوب همیشه محفوظ و مستمر باقی بماند.

البته امینی در این گفتگو به دیدار خود با سید محمد خاتمی و علت حمایتش از سران فتنه اشاره ای نکرده است و از طرفی با مبحث دو پهلوی شیعه وسنی معلوم نیست که به دنبال ایجاد وحدت در منطقه است و یا به دنبال سهم خواهی سیاسی یا جریانات دیگر در این خطه مرزی است.

وبلاگ ایرج اعتمادی