سن اعتیاد به ۱۰ سال رسیده است

 اعتیاد یکی از معضلات اصلی کشور در سال های اخیر شده که تمام اقشار جامعه با هر سطح فکر و درآمدی را تحت تأثیر خود قرار داده و بیکاری جوانان یکی از اصلی ترین دلایل گرایش این قشر کلیدی کشور به سمت اعتیاد است.  فرهنگ کده؛ اعتیاد یکی از معضلات اصلی کشور در سال های […]

 اعتیاد یکی از معضلات اصلی کشور در سال های اخیر شده که تمام اقشار جامعه با هر سطح فکر و درآمدی را تحت تأثیر خود قرار داده و بیکاری جوانان یکی از اصلی ترین دلایل گرایش این قشر کلیدی کشور به سمت اعتیاد است.
 فرهنگ کده؛ اعتیاد یکی از معضلات اصلی کشور در سال های اخیر شده که تمام اقشار جامعه با هر سطح فکر و درآمدی را تحت تأثیر خود قرار داده است، این بلای خانمان سوز از زمان های گذشته تاکنون با زندگی مردم به نحوی عجین بود که امروزه به شکل جدی تر و دلایلی متفاوت تر زندگی اقشار مختلف جامعه را در خطرات بسیار مهمی قرار داده است.

در زمان های گذشته افرادی که از سطح درآمد مناسبی برخوردار بودند به سمت اعتیاد کشیده می شدند اما در سال های اخیر این رویه کاملا تغییر کرده و اقشار کم درآمد به دلیل فشار های زندگی به سمت مواد مخدر کشیده می شوند.

بیکاری جوانان اصلی ترین دلایل گرایش به سمت اعتیاد است

بیکاری جوانان یکی از اصلی ترین دلایل گرایش این قشر کلیدی کشور به سمت اعتیاد است که با توجه به گرانی های موجود و فشار های زندگی سن اعتیاد در کشور روز به روز پایین تر آمده و به سن ۱۰ سالگی رسیده است. مسائل فرهنگی دیگر دلیل گرایش جوانان و به ویژه نوجوانان به اعتیاد است که با توجه به هجمه های فرهنگی و تغییر ذائقه بسیار شدید این قشر در سال های اخیر، ذهنیت « حس بزرگ شدن» و یا « باکلاس بودن» را در روی آوردن به مواد مخدر می بینند.

خانواده اصلی ترین نقش در روی آوردن جوانان به سمت اعتیاد

خانواده اصلی ترین نقش در روی آوردن جوانان به سمت اعتیاد را دارد که نداشتن آموزش های اصولی و لازم برای نسل جدید اصلی ترین دلیل آن می تواند باشد.

نظام آموزشی کشور هم در این راستا بی تقصیر نبوده و با توجه به این که قشر عظیمی از معتادان در مدارس و دانشگاه ها به این سمت کشیده می شوند، باید دید حلقه مفقوده نظام آموزشی ما چیست؟ سالانه میلیارد ها تومان از بیت المال در راه فرهنگ سازی و ریشه کن کردن مواد مخدر در کشور هزینه می شود که روز به روز به جای کاهش، شاهد افزایش آمار معتادان و پایین آمدن سن اعتیاد هستیم و جای سؤال دارد که این هزینه ها کجا و به چه صورت صرف می شود.

ایجاد فرهنگ مناسب در میان مردم جهت نحوه برخورد و ارتباط با افراد درگیر با اعتیاد یکی از مهمترین فعالیت هایی است که می توان در جهت بهبود وضع موجود و کنترل پیشرفت این بیماری در بین مردم انجام داد. تأثیرات مخرب اعتیاد بر کسی پوشیده نیست و با توجه با موادهای مخدر شیمیایی و صنعتی دیگر صحبت نه تنها در خصوص مال فرد معتاد بلکه در خصوص خطرات جانی و روانی برای خود و اطرافیانش است و شخص با هر درجه اجتماعی و معیشتی را می تواند از عرش به فرش برساند.

 مواد مخدر راحت تر از هر چیز دیگر در دسترس نوجوانان است

در حال حاضر مواد مخدر راحت تر از هر چیز دیگر در دسترس نوجوانان و جوانان است و نکته تأمل بر انگیز نقش مدارس و دانشگاه ها به عنوان خانه دوم دانش آموزان و یکی از مهمترین مراکز تربیتی انسان در توذیع و ترویج مواد مخدر است.

با توجه به موارد گفته شده لازم است به جای صرف بودجه های میلیاردی به ضعف در نظام خانواده و آموزشی به عنوان دو مکان اصلی پرورش جوانان بپردازیم و اصلاحات لازم را آز این دو سنگر تربیتی مهم آغاز کنیم.

خانواده ها یادشان باشد اگر ابراز محبت در میان فرزندان را فراموش کنند انسان هایی در بیرون هستند که با افکار شوم خود بخواهند نیازها و عقده های آن ها را بطرف و به آن ها محبت کنند.

نظام آموزشی هم با ریشه یابی و نیاز سنجی و به روز کردن اطلاعات خود می تواند شیوه جدید از فرهنگ سازی را آغاز و واحد های درسی جدید در این خصوص را از دوره های متوسطه یا دانشگاه به جوانان و نوجوانان آموزش دهند.

نقش خانواده ها در کاهش آسیب های اجتماعی تاثیرگذار است

حجت الاسلام علی ابراهیمی، امام جمعه موقت بشاگرد در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به نقش خانواده ها در کاهش آسیب های اجتماعی، اظهار کرد: از عوامل مهم هدایت و تربیت فرزندان و نسل جوان ما خانواده است با بررسی های میدانی به خوبی میدانیم هرجا خود خانواده درمعرض آسیب نبوده توانسته اند نقش مهمی در تربیت هدایت و نظارت بر فرزندان و کنترل آنها موفق بودند ولی هر جا خود خانواده در معرض آسیب های اجتماعی بوده اند متاسفانه نتوانسته اند آن نقش مربی گری هدایت و تربیت داشته باشند.

امام جمعه موقت بشاگرد در ادامه بیان کرد: به عقده من بعد از عامل خانواده سایر عوامل اجتماعی نیز نقش اساسی در افزایش آسیب های اجتماعی دارند مانند محیط تربیت، دوستان ناباب و سایر عوامل همچون فقر، بی سوادی می تواند از دلایل روی آوردن جوانان به مواد مخدر و…باشد.

دسترسی به مواد مواد مخدر با سهولت انجام می شود!

حجت الاسلام ابراهیمی به وضعیت دسترسی به مواد مخدر در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر علی رغم تلاش های دستگاه های مسئول و تلاشهای صورت گرفته مبارزه نیروهای انتظامی باز هم دسترسی به این مواد خانمان سوز با سهولت انجام می شود.

وی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی،فقر و محرومیت در تقاضا برای مصرف مواد مخدر موثر است، افزود: مشکلات حاشیه نشینی و مسائل اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی می تواند در تقاضا برای مصرف مواد مخدر دخیل باشد.  

اعتیاد باعث نزول افراد از جایگاه اجتماعی و اقتصادی می شود

امام جمعه موقت بشاگرد با اشاره به اینکه اعتیاد باعث می شود که افراد از جایگاه اجتماعی و اقتصادی که دارند، نزول کنند و کارایی ها و توانایی هایشان هر روز کم و کمتر شود، تصریح کرد: روی آوردن به اعتیاد اولین گام برای خروج و تنزل از جایگاه اجتماعی است و به جای اینکه توان و ظرفیت این افراد درخدمت تحصیل و تهذیب باشد در بعد منفی قرار می گیرد و فرد سربار جامعه شده و برای خانواده و جامعه خود تبدیل به یک معظل می شود.

حجت الاسلام ابراهیمی گفت: امروزه مواد مخدر از یک معظل اجتماعی یا منطقه ای به یک معظل جهانی تبدیل شده و همه جوامع بشری با این درد و رنج دست و پنجه نرم می کنند اما باید کارهای بزرگی با مسئولیت پزیری همه دستگاه های مسئول اعم از فرهنگی، نظارتی، مبارزاتی و حتی خانواده ها به وظایف خود در این زمینه درست عمل کنند.

وی بیان کرد: دولت سالانه مبلغی را در حوزه مواد مخدر هزینه می کند اما باید هر پولی که هزینه می شود مورد بررسی قرار گرفته ومیزان بازخورد آن سنجیده شده و اگر نتیجه مطلوب بوده که بسیار خوب است اما اگر بازخورد درستی نداشته باید بازنگری شود به عقیده من باید اعتبار دستگاه های فرهنگی و مبارزاتی بیشتر باشد تا اثر گذاری مشاهده شود.

سازمان های مردم نهاد مورد توجه و حمایت قرار نمی گیرند

امام جمعه موقت بشاگرد با بیان اینکه همه سازمان های مسئول از جمله سازمان های مردم نهاد می توانند نقش زیادی در کاهش آسیب و درمان داشته باشند، افزود: تمام توان و ظرفیت سازمان های مردم نهاد به نحو احسن استفاده نشده که اگر بییشتر مورد توجه و حمایت قرار بگیرند اثرات مطلوب تری دارند.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی به میزان زیادی می تواند در کنترل وضعیت مواد مخدر در کشور موثر باشد چرا که اولین راه ورود به اعتیاد و مواد مخدر آسیب های اجتماعی از جمله اقتصادی، فرهنگی، محیط دوستان ناباب است و کاهش آسیب ها میتواند تا حد زیادی فرد معتاد را به آغوش خانواده و جامعه برگرداند.

وی، هدایت فرزندان به سوی حوزهای علمیه را یکی از راه های جلوگیری از گرایش نوجوانان و جوانان به مواد مخدر دانست و افزود: براساس سفارش دین اسلام درخصوص نقش تربیتی خانواده و تعیین خط و مشی زندگی آینده فرزندان اولین توصیه نظارت و تربیت خانواده است که می تواند آینده او را رقم بزند.

امام جمعه موقت بشاگرد ادامه داد: اثر گذاری نهادهای تربیتی، آموزش و پرورش، حوزه های علمیه، کانون های فرهنگی ، رفع مشکلات بیکاری، تسهیل آموزش تا سطوح بالا و هدایت فرزندان به سوی حوزهای علمیه از دیگر راه های جلوگیری از گرایش نوجوانان و جوانان به مواد مخدر است.

مواد مخدر و اعتیاد یک ترفند استکباری است

حجت الاسلام ابراهیمی خاطر نشان کرد: باید بدانیم که مواد مخدر و اعتیاد یک ترفند استکباری و جنگ نرم فرهنگی و اقتصادی و یک خطر بزرگ درکمین همه خانواده ها است و این زنگ خطر هم برای قشر خاصی نیست همه دلسوزان نظام خانواده ها و دستگاه های مسئول در وظایف خود کوتاهی نکنند و با یک کار فرهنگی و مبارزه جامع و کامل همراه با خرد جمعی با این معضل و آسیب بزرگ اجتماعی و بین المللی مبازه کنیم و لذا باید از همه ظرفیت های درون نظام استفاده شود.

آموزش و آگاهی بهترین راه برای کنترل بلای خانمانسوز

حسین پور، یکی از بیماران اعتیاد در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه از دوران نوجوانی در سن ۱۵ سالگی با توجه به شرایط محیطی زندگی و درگیری های ذهنی و مشکلات خانوادگی به اعتیاد روی آوردم، اظهار کرد: بنده سیگار را به صورت پنهانی و به دور از چشم خانواده شروع کردم و بعدها به حشیش و شیره و تریاک کشیده شدم .

وی بیان کرد: آگاهی لازم و آموزش های دقیق و هدفمند می تواند یکی از راه های نحوه مقابله با مشکل اعتیاد باشد و خیلی تأثیرگذار است به نحوی که خانواده و جامعه بدانند که یک فرد معتاد درکل بیمار است و با یک فردبیمار چگونه باید برخورد کنند.

بالا بردن توان در کارهای طاقت فرسا از تاثیرات مواد مخدر است

وی به یکی از تاثیراتی مواد مخدر اشاره کرد و گفت: تاثیر مصرف مواد میتواند بالا بردن توان در کارهای طاقت فرسا وسخت، فراغت از افکار نا مطبوع و آرامش ذهنی و روحی به صورت مقطعی و کوتاه مدت باشد.

این بیمار اعتیادی ادامه داد: مصرف مواد مخدر آرامشی مقطعی از نظر جسمی ایجاد می کرد و همچنین انرژی چند برابر جسمی و افزایش قوای فیزیکی را دربرداشت.

تصور قوی تر بودن اعتیاد از انگیزه و اراده

حسین پور در پاسخ مبنی بر سوال آیا خانواده‌ شما زمینه‌ مصرف سیگار و مواد مخدر را برایت فراهم کرده بودند، اظهار کرد : نه این را قبول ندارم به نظر من خانواده‌ام سعی خودشان را کردند آنها می‌خواستند من بهترین باشم و بیشتر از این کاری از دستشان بر نمی‌آمد من به دنبال چیزی قوی تر از پدر و مادرم می گشتم و مواد از آنها قوی تر بود از این رو واکنش های خانواده ام بعد از فهمیدن اعتیاد من مانع اعتیاد من نشد و در آن زمان من تصمیم خود را گرفته بودم چون به آرامشی که می خواستم رسیده بودم.

وی با اشاره به اینکه مواد از فرد معتاد قوی تر است، اضافه کرد: زمانی که فهمیدم که مسیر غلط من کسب اعتماد به نفس کاذب در مواد مخدر بود تصمیم گرفتم که با بیماری خود برخورد کنم. این بیمار اعتیاد افزود: از سن ۱۵ سالگی که به اعتیاد روی آوردم تاکنون بیش از ۱۰ بار ترک اعتیاد کرده ام ولی باز به دلیل عشق به مصرف و نیاز به مسکن روحی به سوی او کشیده شدم. وی با بیان اینکه سلامت عقل به معنای تصمیم گیری صحیح در سخت ترین شرایط و انتخاب مسیر درست است، تصریح کرد : تا حد زیاد پس از قطع مصرف به سلامت عقل دست یافته ام اما در موارد متعدد در پس زمینه فکری به موضوع مصرف مواد فکر می کردم .  

عدم قدرت و تشخیص راه های صحیح از نشاهای نداشتن سلامت عقل است

وی به یکی از نشانه های نداشتن سلامت عقل اشاره کرد و گفت: عدم قدرت و تشخیص راه های صحیح برای مقابله با مشکلات و پایین امدن ادراک فهمی و مغزی می تواند از نشانه های نداشتن سلامت عقل باشد.

این بیمار اعتیادی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه شما برای رسیدن به آرامش دست به دامان مواد شدید آیا راه بهتری نمی‌شناختید و چرا این آرامش را از خانواده‌ خود نمی‌گرفتید ، بیان کرد: انسان همیشه برای فراهم کردن نیازهای روحی به آسان ترین راه روی می آورد و همچنین نبود تلنگر صحیح تربیتی برای خانواده و حرکت در مسیرهای منتهی به درگیری های ذهنی و هم سو نبودن با والدین میتواند دلایلی باشد که این آرامش را در مواد مخدر دیدم.

حسین پور، ناتوانی در برطرف کردن مشکلات، برنامه ریزی مالی، عدم تصمیم گیری صحیح، انتخاب دوستان مناسب و ناتمام گذاشتن کارها را مفهوم از دست دادن اختیار زندگی دانست.

اکنون ۸ ماه است قدم در راه بهبودی گذاشته ام

وی تصریح کرد: در موارد زیاد و مقاطع مختلفی اقدام به ترک کردم اما ترک موفق پس از ۷ سال مصرف متناوب مقدور شد و یکی از راه های درمان این بیماری که در این سال ها جواب داده است رفتن به کلاس های گروه درمانی ان ای معتادان گمنام است.

این بیمار اعتیادی خاطر نشان کرد: اکنون ۸ ماه است قدم در راه بهبودی گذاشته ام و امرور احساس خوبی دارم و خوشحالم که بیماری خودم را تا حد زیادی شناختم و روی آن کنترل دارم این درمان تاثیر مستقیم و کامل بر شرایط اقتصادی و روحی روانی و همچنین روابط خودم داشته است.