امروز

جمعه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۰:۱۲ قبل از ظهر

خانم ملیسا چری جهانگردی دانمارکی است که به جزیره قشم سفر کرده و خاطرات خود از جاذبه های گردشگری را در وب سایت شخصی خود منتشر کرده است که تجربیات او می تواند در زمینه گردشگری جزیره مفید باشد.

یک روز در خلیج فارس: مناطق دیدنی جزیره قشم

پس از آنکه ما احساس کردیم آنچه را که می خواستیم در استان کرمان مشاهده کرده ایم، زمان برای رفتن به مقصد بعدی ما، جزیره قشم ، بزرگترین جزیره در خلیج فارس بود. رفتن به جزیره قشم به این معنی است که ما واقعا  از یک مسیر قدیمی  در ایران می رویم. این جزیره در بین  ایرانیان محبوب است، اما گردشگران و کوهنوردان به ندرت آن را در برنامه های خود قرار می دهند و از آنجا که ما در خارج از فصل گردشگری حضور داشتیم، احتمال حضور دیگر گردشگران غربی ، تقریبا صفر بود.

ما اتوبوس را از کرمان در ساعت  ۷٫۴۵ به مقصد بندرعباس گرفتیم و ۷ ساعت بعد در اتوبوس به سر بردیم. ما یک دختر واقعا مهربان  از تهران دیدیم که وقتی در نهایت به بندرعباس رسیدیم  یک  تاکسی را برای رسیدن ما به  اسکله هماهنگ کرده بود و کرایه آن را هم پرداخت کرده بود و قبل از اینکه ما بتوانیم هزینه را به او بدهیم ، او رفته بود. من این  را قبلا گفته ام و دوباره آن را می گویم – ایرانی ها خیلی خونگرم و مهان نواز  هستند!

نیم ساعت بعد از رسیدن به اسکله ، کشتی به جزیره قشم رفت. حدود ۴۰ دقیقه طول کشید و سپس در وسط خلیج فارس بودیم!

ما نمی دانستیم که در کجای جزیره اقامت کنیم ، و ما زمان زیادی را صرف کردیم تا مردم انگلیسی زبان را پیدا کنیم، اما با کمک یک برنامه تروریستی، یک راننده تاکسی پیدا کردیم که پیشنهاد کرد ما را در شهر برای پیدا کردن محل اقامت ارزان بگرداند . پس از چند تلاش، ما برای هتل  ستاره ( در متن sersre   نوشته شده ( ، که اتاق های ارزان و ساده در مرکز شهر قشم داشت، اقامت کردیم.

تفاوت اصلی که من در جزیره قشم از سرزمین اصلی متوجه شدم  لباس محلی مردم بود  . افرادی که در ساحل جنوبی ایران و در جزایر زندگی می کنند، به عنوان بندری شناخته می شوند و ترکیبی از بسیاری از قومیت ها و فرهنگ ها، از جمله فارسی، عرب، هند و آفریقا هستند. بیشتر مردم بندری لباس های مختلفی از استان های دیگر ایران می پوشند. مردان اغلب به لباس سفید عربی می پوشند و زنان به جای لباس معمولی لباس های رنگی را می پوشند و حتی تعداد بسیار کمی از زنان را نیز دیده ایم که به ماسکهای برقع  معروف هستند.

روز بعد ما با یک راننده تاکسی هماهنگ کردیم  که ما را در اطراف جزیره  و  به جاهای جالب توجهی که ما می خواستیم  ببرد. عمر ما را نزدیک  صبح  جمع کرد و چند ساعت   اطراف جزیره زیبا را به ما نشان داد. ما بسیاری از مکان های جالب را دیدیم، اما یکی از موارد مورد علاقه من در مورد  سفر جاده ای  همه شتر های وحشی بود که ما در کنار جاده دیدیم! درست مثل بازگشت به مغولستان بود!

غار باستانی / مدرن خربس

اولین توقف در مسیر جاده، غار خربس است که مجموعه ای از غارهای طبیعی و انسانی است که بر روی شیب خروجی سنگی در کنار روستای رمچاه قرار دارند.

این غار چندین هزار سال پیش به دلیل فرسایش طبیعی شکل گرفته است . تعداد کمی از خدایان توسط انسان در دوران پارتیه و ساسانی (۲۴۷ پیش از میلاد تا ۲۲۴ میلادی و ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی) حک شده بودند، اما غارهای متصل شده توسط تونلهای کنده شده در صخره ، سازه های مدرن هستند که ارزش تاریخی ندارند.

دره ستاره ها

دره ستاره  در تعریف  محلی  به عنوان جایی که یک ستاره بزرگ در آن سقوط کرد شناخته می شود اما  ایجاد طرح غیرمعمول زمین شناسی دره   در واقع یک نتیجه طبیعی فرسایش و باران های باد است که حدود دو میلیون سال پیش آن  را شکل داده است . این دومین توقف ما بود.

دره مجلل بود و به من چیزی را یادآوری کرد که انتظار داشتم در آریزونا یا نوادا پیدا کنم! ما بعضی از مردم اصفهان را دیدیم که در آنجا حضور داشتند و از ما برای ماندن در  اصفهان  دعوت کردند، ما روزها در ایران بودیم و قبلا به اصفهان رفته بودیم  ، در غیر این صورت ما قطعا پیشنهاد آنها را قبول می کردیم !

نگاهی به جزایر ناز

در مسیر مقصد بعدی ما، ما یک توقف سریع در ساحل برای دیدن جزایر ناز بود که دو جزیره جزر و مدی هستند که در صورت جزر دریا  در دسترس هستند. متأسفانه جزر و مد برای رفتن ما به جزایر به اندازه کافی نبود.

در ساحل، هزاران تن از صدف های  رنگارنگی یافتم که فقط باید برمی داشتم و به  من به دانمارک می بردم ! من می توانستم آنجا مدتی  را برای  برداشتن صدفها  صرف کنم، اما در نهایت،  مجبور شدم خودم را از زیبایی های رنگارنگ دور کنم، بنابراین می توانستیم مسیر خود را ادامه دهیم!

دره تندیس ها

در حین رانندگی به سمت دره چاه کوه که مقصد بعدی ما بود، راننده  به  یک مسیر کوتاه که به عنوان دره تندیس ها بود  اشاره کرد. من نتوانستم اطلاعاتی را در مورد این مکان باشکوه پیدا کنم – شاید این یک راز محلی باشد؟

دره چاهکوه

دره چاهکوه ، یک مکان برجسته برای هر سفر به جزیره قشم است . شکل های سنگی دیدنی و جذابی که به علت عبور  آب از دره با سرعت های مختلف ایجاد شده و منجر به اشکال  پیچیده منحصر به فردی شده است  که امروزه در آنها دیده می شود.

ما از راه مختصر دره می رفتیم، اما رسیدن به انتهای آن قدرت ریسک برای زندگی  می خواست، که من برای انجام آن نداشتم. چند صد متر که از دره دیده می شد بیش از اندازه کافی بود! ما همچنین صعود کردیم که احتمالا نباید انجام می دادیم چون بسیار لغزنده بود   ، اگر ما مراقب نبودیم و از جایی که قدم بر می داشتیم مطمئن نبودیم می توانست خطرناک باشد. دیدگاه دره  از بالا خیلی خوب بود، اما ارزش آن را نداشت. پیشنهاد من بجای بالا رفتن از دره صرف  زمان بیشتر در خود دره  است  .

 

در ورودی دره  ما یک مرد محلی مهربان  را دیدیم که ظاهرا هر روز به آنجا می آید تا برای دسترسی مردم به  آب در فصل بهار در زیر دره کمک کند. آب  در روز گرم  تمیز و خنک  بود  ، جایی که دمای آن به ۲۵ درجه افزایش یافت (و من مجبور بودم یک حجاب بپوشم!).

غار نمک نمکدان

بعد از آن نمکدان غار نمک بود، که تا امروز محل مورد علاقه من است! سه غار نمک وجود دارد و یکی از آنها یک کیلومتر طول دارد، بنابراین ما مجبور بودیم  تا چراغ های خود را به سر ببندیم تا راه خود را در غار ببینیم! من نمک زیادی  را برای بازگشت به دانمارک برداشتم ، شما باور نخواهید کرد! غارها مورد علاقه من بوده اند  و همیشه باید یک سوغات از آنها داشته باشم!

بازدید از غارهای نمکی  نمکدان یک تجربه واقعا منحصر به فرد بود و این مکان در  در جزیره قشم باید دیده شود ! برای من، حتی دیدنی تر  و جذاب تر از دره  چاهکوه  بود!

بزرگترین جنگل حرای  منطقه

آخرین توقفگاه  روز جنگل دریایی حرا  بود، که بزرگترین جنگل حرا در خلیج فارس است. در بهار، جنگل پناهگاه  بیش از ۱۵۰ گونه از پرندگان مهاجر و همچنین دلفین ها و لاک پشت ها می باشد.

تصمیم گرفتیم که از طریق جنگل های مانگرو سفری دریایی را انجام دهیم و تصمیم خوبی بود. ما با یک قایق به همراه یک خانواده چهار نفره دوست داشتنی از مشهد که دو دختر کوچک داشتند رفتیم. همانطور که از جزایر جنگل های مانگرو  عبور می کردیم ، صدها پرنده عجیب و غریب را دیدیم. ما برای مدتی در یک جزیره کوچک گلی ایستادیم، جایی که صدف جمع کردیم  و از سکوت محل لذت بردیم . این یک پایان فوق العاده در  یک روز هیجان انگیز در خلیج فارس بود.

رفتن به جزیره قشم، بخش مهمی از همه جاذبه هایی است که تا کنون در ایران ارائه شده است. لحظاتی دوست داشتنی  که زمان زیادی را در طبیعت شگفت انگیز ایران می توان گذراند و جزیره قشم با منظره های طبیعت غنی و متنوع محل کاملی برای انجام آن است.

در اینجا برخی از اطلاعات مفید برای سفر به جزیره قشم وجود دارد:

 

ما یک اتوبوس VIP را از کرمان به بندرعباس گرفتیم که هر کدام ۳۵۰ هزار ریال (۱۱ دلار) هزینه می کرد. در مقایسه با دیگر اتوبوس هایی که در ایران بودیم کمی گرانتر بود، اما سطح آسایش آن عالی بود. این برای یک اتوبوس شب کامل است! سفر با اتوبوس حدود ۷ ساعت طول کشید.

به اسکله  بندرعباس به راحتی با یک تاکسی می توان رفت . من در مورد قیمت اطمینان ندارم، چون دختر خوبی از تهران کرایه را پرداخت کرد  پرداخت می شود، اما باید حدود ۶۰،۰۰۰ تا ۱۰۰،۰۰۰ ریال (۲-۳ دلار) باشد.

هزینه بلیط کشتی به جزیره قشم ۱۵۰،۰۰۰ ریال   و حدود ۴۰ دقیقه طول کشید.

ما به یک راننده تاکسی ۱۰۰،۰۰۰ ریال (۳ دلار) پرداختیم تا ما را در اطراف شهر قشم بگرداند و به ما در پیدا کردن یک هتل ارزان قیمت کمک کند.

ما در هتل Serare اقامت کردیم، که هر کدام برای یک اتاق خصوصی با حمام هزینه ۳۰۰،۰۰۰ ریال (۹ دلار) پرداخت می کرد. اتاق ها بسیار ساده، اما تمیز هستند. Wi-Fi در پذیرش کار می کند. هیچ صبحانه ای وجود ندارد آنها در هتل به زبان انگلیسی کمتری صحبت می کنند، اما می توانند از طریق یک برنامه ترجمه، ارتباط برقرار کنند.

ما به یک مرد ۱۵۰۰،۰۰۰ ریال (۴۶٫ ۵ دلار) پرداخت کردیم تا ما را در اطراف این جزیره برای یک روز کامل بگرداند، ما را به همه مکانهایی که میخواهستیم سفر کنیم، برد. او حتی با ما آمد و کمی درباره مکانها توضیح داد ، بر خلاف دیگر رانندگان که در ایران بوده اند. پسر از هتل ما را با او هماهنگ کرد . عمر عالی بود و در طول روز آب و تنقلات را خریداری کرد و حتی یک هدیه هم در پایان به ما داد!

هزینه ورودی: غار خربس ۶۰،۰۰۰ ریال (۲ دلار)، دره ستاره ها ۲۰،۰۰۰ ریال (چند سنت) است. تنگه چاه کوه و غارهای نمک برای بازدید رایگان است. سفر قایق از طریق جنگل حرا   ۱۵۰،۰۰۰ ریال هر (USD 4/5).

نویسنده: Melissa Cherry   تاریخ: ۱۷ فوریه ۲۰۱۷

A Day on the Persian Gulf: The Highlights of Qeshm Island

After we felt like we had seen what we wanted in the Kerman Province, it was time to head out to our next destination, the island of Qeshm – the biggest island in the Persian Gulf. Going to Qeshm Island meant that we would really be getting off the beaten path in Iran. The island is popular with Iranians, but tourists and backpackers rarely include it on their itineraries, and since we were going in the off-season, the chance of meeting another westerner was virtually nil.

We caught the bus from Kerman to the harbour town Bandar Abbas at 7.45 AM, and spent the next 7 hours on the bus. We met a really friendly girl from Tehran, who told us where to get off in Bandar Abbas, when we finally arrived, and she even arranged and paid for a taxi to the ferry terminal. Before we could offer to pay her, she was gone. I’ve said it before and I’ll say it again – Iranians are SO friendly!
Half an hour after we got to the terminal, the ferry for Qeshm Island left. It took about 40 minutes and then we were in the middle of the Persian Gulf!
We didn’t know where to stay on the island, and we had a hard time finding any English-speaking people, but with the help of a translater programme we found a taxi driver, who offered to drive us around town to find cheap accommodation. After a few tries, we settled for Serare Hotel, which had cheap and basic rooms in the center of Qeshm City.

The main difference that I noticed about Qeshm Island from the mainland was the way that the locals dress. The people that live on the southern coast of Iran and on the islands are known as Bandari (port people), and they are a mix of many ethnicities and cultures, including Persian, Arab, Indian and African. Most Bandari people wear different attire from other Iranian provinces. The men often wear white Arab-style clothing, and the women wear colourful dresses instead of the typical black dress, and we even saw quite a few women sporting the so-called Boregheh masks that resemble beaks.

DSC07643

The following day, we had arranged for a taxi driver to take us around the island to some places of interest that we had pointed out. Omar picked us up early in the morning and spent the next many hours showing us around his beautiful island. We saw a lot of interesting places, but one of my favourite things about the roadtrip was all the wild camels that we saw on the side of the road! It was just like being back in Mongolia!

DSC07620

DSC07617

The Ancient/Modern Khorbas Cave

The first stop on the roadtrip was Khorbas Cave, which is a collection of natural and man-made caves that lie on the slope of a rocky outcropping next to Ramchah village.

The formation of the cave’s entrance was formed several thousands of years ago due to natural erosion. A few of the faves were carved out by man during the Parthian and Sassanian periods (247 BC to 224 AD and 224 to 651 AD), but the caves connected by tunnels dug into the rock are modern constructions that have no historical value.

DSC07487

DSC07496

DSC07493

DSC07510

The Valley of Stars

Stars Valley is known locally as the place where a huge star once fell, creating the unusual geological design of the valley, which in reality is a natural consequence of wind erosion and rainstorms, which shaped the valley some two million years ago. This was our second stop.

The valley was gorgeous and reminded me of something I would expect to find in Arizona or Nevada! We met some really nice people from Esfahan there, and they actually invited us to stay with them, if we ever come back to Esfahan. It’s a shame that we had already been there and were running out of days in Iran, otherwise we would definitely have taken them up on the offer!

DSC07530

DSC07538

DSC07540

DSC07572

DSC07579

DSC07604

The Lookout for the Naaz Islands

On the way to our next destination, we made a quick stop at the beach to see the Naaz Islands, which are two tidal islands that are accessible on foot at low tide. Unfortunately, the tide wasn’t low enough for us to walk out to the islands though.
On the beach, I found thousands of tiny colourful shells that I just had to pick up and take with me back to Denmark! I could’ve stayed there for ages picking up shells, but in the end, I had to pull myself away from the colourful beauties, so we could continue our roadtrip!

DSC07609

DSC07613

The Valley of Statues

Driving through the inland to the Chahkooh Gorge, which was our next destination, we made a short detour to a valley that our driver referred to as Statues Valley. I couldn’t find any information online about this magnificent place – maybe it’s a local secret? 😉

DSC07668

DSC07689

Chahkooh Gorge

Next up was the Chahkooh Gorge, the highlight of any trip to Qeshm Island. The spectacular rock formations were creating by water running through the valley at different speeds, resulting in the unique twisted formations that can be seen at the location today.

We walked through a bit of the gorge, but getting to the very end would’ve meant risking our lives, which I’m not one for doing. The few hundred metres that we saw of the gorge was more than enough! We also climbed on top, which we probably shouldn’t have done. It was very slippery and could’ve been dangerous, had we not been careful and aware of where we were stepping. The view from the top was okay, but not worth the risk. I suggest spending more time in the actual gorge rather than climbing to the top of it.

At the entrance to the gorge we met a friendly local man, who apparently comes there every day to help people access the water in the spring below the gorge. The water was clean and refreshing on a hot day, where the temperatures rose to 25 degrees (and I had to wear a hijab!).

DSC07724

DSC07726

DSC07729

DSC07739

DSC07803

DSC07809

DSC07830

The Namakdan Salt Caves

The next up was the Namakdan Salt Caves, which was by far my favourite site of the day! There are three salt caves and one of them is one kilometer long, so we had to wear head torches to see our way through the cave! I picked up so much salt to take with me back to Denmark, you wouldn’t believe! Caves like these ones fascinate me and I always have to have a souvenir (or 10)!

Visiting the salt caves of Namakdan was a truly unique experience and it’s a definite must-see on Qeshm Island! To me, it was even more spectacular than the Chahkooh Gorge!

DSC07851

DSC07858

DSC07897

DSC07867

DSC07921

DSC07930

DSC07917

DSC07910

The Region’s Largest Mangrove Forest

The last stop for the day was the Harra Sea Forest, which is the largest mangrove forest in the Persian Gulf. In the spring, the forest is home to more than 150 species of migrating birds as well as dolphins and turtles.

We decided to go on a boat trip through the mangrove forest and it was a great decision. We went on a boat with a lovely family of four from Mashhad, who had two small girls. As we sailed through the islands of the mangrove forest, we saw hundreds of exotic birds. We stopped for a while on a small mud island, where we collected shells and enjoyed the stillness of the place. It was a wonderful end to an exciting day in the Persian Gulf.

DSC07640

DSC07633

DSC07942

DSC07964

DSC07966

DSC07980

DSC07996

DSC08012

DSC08016

DSC07992

Going to Qeshm Island was a welcome break from all the city sightseeing that Iran has offered so far. It was lovely to spend some time in the amazing nature of Iran, and Qeshm Island was the perfect place to do just that with its rich and varied natural sights.

Here’s some useful information on travelling to Qeshm Island:

  • We took a VIP bus from Kerman to Bandar Abbas, which cost us 350,000 rial (11 USD) each. It’s slightly expensive compared to the other busses that we had been on in Iran, but the comfort level was awesome. There was a lot of leg room and the seats went all the way back and had a big foot rest, so we could almost lie down like on a bed. It would be perfect for a night bus! The bus ride took about 7 hours.
  • The ferry terminal in Bandar Abbas is easily reached with a taxi. I’m not sure about the price, as the nice girl from Tehran paid for our taxi, but it should be about 60,000-100,000 rial (2-3 USD).
  • The ferry to Qeshm Island cost us 150,000 rial (4½ USD) each and took about 40 minutes.
  • We paid a taxi driver 100,000 rial (3 USD) to drive us around Qeshm City and help us find a cheap hotel.
  • We stayed at Serare Hotel, which cost us 300,000 rial (9 USD) each for a private room with a bathroom. The rooms are very basic, but clean. The Wi-Fi works in the reception. There’s no breakfast included. They speak limited English at the hotel, but they are able to communicate through a translating programme.
  • We paid a guy 1,500,000 rial (46½ USD) to drive us around the island for an entire day, taking us to all the places that we wanted to visit. He even went with us and told us a bit about the places, unlike the other drivers we’ve had in Iran. The guy from the hotel set us up with him (ask for Omar Arab!). Omar was awesome and bought us water and snacks throughout the day, and even gave us a gift each at the end!
  • Entrance fees: Khorbas Cave is 60,000 rial (2 USD), Stars Valley is 20,000 rial (a few cents). The gorge and salt caves are free to visit. The boat trip through the Mangrove Forest cost us 150,000 rial each (4½ USD).

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=24469
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی