سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهارات اردوغان را «مضحک» خواند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی،‌ «مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهارات رئیس جمهور ترکیه در مورد حمایت واشنگتن از تروریستها در سوریه را «مضحک» خواند. تونر با «بی پایه و اساس خواندن» اظهارات اردوغان مدعی شد که واشنگتن «بطور کامل در شکست و نابودی داعش حتی در ورای [مرزهای] سوریه و […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی،‌ «مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهارات رئیس جمهور ترکیه در مورد حمایت واشنگتن از تروریستها در سوریه را «مضحک» خواند.

تونر با «بی پایه و اساس خواندن» اظهارات اردوغان مدعی شد که واشنگتن «بطور کامل در شکست و نابودی داعش حتی در ورای [مرزهای] سوریه و عراق نقش داشته است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تمجید از اقدامات آنکارا در شمال سوریه گفت که ترکیه «بسیار کارآمد و موفق» عمل کرده است و افزود که آمریکا با ترکیه «در تماس و ارتباط مداوم» خواهد بود.

این در حالی است که «مایکل مالوف» تحلیلگر مسائل امنیتی و یکی از مقامات پیشین پنتاگون به شبکه راشاتودی گفت که «شواهد و مدارک [مورد استناد اردوغان] بسیار مفصل و فراوان است،‌ [آمریکا] سالهاست که در حال انجام آن است؛ از جمله اداره و مدیریت عملیاتهای محرمانه سیا در سراسر اردن و سپس از طریق ترکیه و در داخل سوریه».

اما سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که اظهارات اردوغان «ریاکارانه» است، زیرا «وی به تأمین تسلیحات (در داخل سوریه) و همچنین هدف نهایی خود که تعقیب اکراد است، ادامه می دهد و [مبارزه با] داعش اولویت دوم اوست».

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت به نقل از «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که ترکیه مدارک متقن تصویری و ویدئویی در اختیار دارد که نشان می دهد ائتلاف موسوم به مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا به گروه های تروریستی در سوریه از جمله داعش و شبه نظامیان کُرد کمک می کند.

لازم به ذکر است که ترکیه از ۲۴ آگوست سال جاری میلادی به بهانه مبارزه با تروریست های داعش، اما به قصد سرکوب شدید کردهای سوریه و عقب راندن آن ها به شرق رود فرات، به عملیات نظامی خود موسوم به «سپر فرات» مبادرت ورزیده است.

از سوی دیگر، روز سه شنبه مسکو نیز واشنگتن را به «حمایت از تروریسم» در سوریه متهم کرد. وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به آخرین «سند اختیارات دفاع ملی» آمریکا که با امضای «باراک اوباما» رئیس جمهوری این کشور به قانون تبدیل شد، گفت که این لایحه جدید «آشکارا بر امکان تحویل تسلیحات بیشتر به سوریه تصریح می کند».

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که این سلاحها «به زودی راه خود را به سوی تروریستها باز خواهند کرد» و افزود که آمریکا در نبرد علیه تروریسم از همکاری همه جانبه «امتناع کرده است».