امروز

چهارشنبه, ۳۰ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۲۰ بعد از ظهر

ساخت و سازهای غیر اصولی و شبانه مردمانی که به محتاج نان شب هستند و زور بی سرپناهی خانواده امانشان را بریده باعث چشم پوشی از تمامی فاکتورهای زندگی ایده آل و رشد زاغه نشینی می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛آمار و ارقام مسئولان هرمزگانی حکایت از وجود ۴۸درصد بافت فرسوده و حاشیه ای در بندرعباس دارد اما اینکه با وجود تراکم بالای زاغه های شهری آمار ۴۸درصدی تا چه اندازه حقیقی است و چه تعداد خانه را در خود جای داده جای بسی سوال است.

چند تیکه الوار، ساقه و برگ درخت خرما و یا گز، ضایعات ساختمانی ،بلوک های فشاری سیمانی و ملاتی از ماسه، خاک و کمی سیمان مهمترین اجزای مصالح ساختمانی خانه های بخش زاغه نشین بندرعباس است چنانچه اگر توان مالی خوبی داشته باشد برای  ورودی و سرویس بهداشتی آلونکش در چوبی و یا آهنی زنگ خورده ای دست و پا می کند والا چهار تکه تخته و مقداری بزرنت و یا بنرهای تبلیغاتی سطح خیابان نقش در را ایفا می کنند تا خانواده ای را از گزند خطرات احتمالی در امان بدارد.

در برخی از مناطق حاشیه نشین بندرعباس تراکم خانه ها و آلونک ها  از قسمت های مرفع نشین بندرعباس و مرکز شهر رفته چرا که اتاقک های بسیاری به صورت پلکانی بر سقف یکدیگر سوار شده است.

دانستن این که هر کدام از این سازه های چوبی گلی که نام خانه را به دوش می کشند چه تعداد انسان را در خود جای می دهد حقیقتی تلخ و انکار ناپذیر است اما با پرسه زدن در کوچه پس کوچه های این محلات و دیدن بچه هایی که از ظاهرشان فقر و تنگدستی می بارد حکایت از فاجعه ای غیرقابل تصور در کانون تجارت کشور دارد.

ساخت و سازهای غیر اصولی و شبانه مردمانی که به محتاج نان شب هستند و زور بی سرپناهی خانواده امانشان را بریده باعث چشم پوشی از تمامی فاکتورهای زندگی ایده آل شده و ترس از آوار شدن سقف خانه و یا تخریب آلونک های پیش ساخته با کوچکترین باران زمستانی را فراموش کنند.

این که چگونه انشعاب آب و برق به حوالی این محلات آورده شده خود جای بسی تامل دارد اما همین اندازه که چراغ خانه ای را روشن می کند تا کودکان بتوانند به تماشای کارتن های تلویزیون را با نمایشگرهای کوچک ۱۴اینچ بنشینند،جای شکر دارد.

وضعیت تامین آب محلات زاغخ نشین به مراتب سخت تر و اسف بار تر از سایر نیازهای زندگی است چرا که اکثر خانواده ها باید روزانه مسافت طولانی را بپیمایند تا در نهایت بطری وظرف های آب را که حکم شیشه عمرشان دارند را به دوش بکشند.

در دوران کم آبی و هشدارهای مکرر مسئولان برای مدیریت مصرف ؛زاغه نشینان بندری بهتر از سایر ساکنان محلات شهر این اصل را رعایت می کنند چرا که می دانند اگر مصرف همین چهار بطری آب را مدیریت نکنند با مشکل مواجه خواهند شد.

حاشیه نشینی ارمغان فقر شهری است

مونا عرفانیان سلیم، عضو هیئت مدیره عمران و شهرسازی با بیان اینکه افزایش حاشیه نشینی تبدیل به بحرانی جدی شده است، گفت: هم اکنون یک سوم جمعیت شهرها را حاشیه نشینان تشکیل می دهند که این جمعیت در حال فزونی است و این مسئله باعث افزایش آسیب اجتماعی می شود.

وی بیان کرد: ما در ده سال آینده شاهد تخلیه روستاها و روی آوردن بیشتر آنان به حاشیه نشینی خواهیم بود و علت اصلی آن نبود آب است و این کمبود با حرف زدن و عمل نکردن قابل حل نیست.

عرفانیان اظهار کرد: مسائل و مشکلات شهری امروز ما همانطور که همه ما در طول زندگی روزمره لمس می کنیم، فقط به محدوده نوسازی ختم نمی شود و مسئله ای که ما را درگیر کرده فقر شهری است.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=27971
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی