امروز

دوشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۷:۲۷ قبل از ظهر

از سال ٨٧ به بعد سالهاى شکوفایى و توسعه عمرانى قشم بود . در این سالها چندین پروژه عظیم تجارى کلنگ احداث آنهابه زمین زده شد . تقریبا در همان سالها بود که صداى خورد شدن استخوان اقتصاد جهانى به گوش مى رسید . برخى از بانکهاى معتبرجهانى در دبى اعلام ورشکستگى کردند و تعدادى از کارخانه هاى سازنده خودرو پرچم خود را به زیر کشیدند و تعداد زیادى از نیروهاى کار خود را اخراج کردند ولى در همان سالها قشم پویا ، زنده و در حال شکوفایى بود .

در همان زمان ساخت و سازها در قشم آغاز شد و همه روزه شاهد ساخت و ساز در شهرکها بودیم و هزاران کارگر ساده و مهندس عمران مشغول کار بودند این درحالى بودکه در داخل کشور ساخت و سازها متوقف شده بود و مردم دچار بیکارى شده بودند . در روزهایى که کشورهاى جهان از رکود اقتصادى رنج مى بردند ، کلنگ احداث ساخت پل خلیج فارس ، پروژه ٨ هزار واحدى گلدن سیتى ، الماس قشم ، میلاد قشم ، امین قشم ، پارسیان قشم ، تجارت جهانى قشم ، الماس درگهان ، معراج قشم ، قصر درگهان ، آتلانتیس قشم ، ایران مال درگهان ، زیتون قشم ، زیتون رمکان ، تاپ آیلندقشم ، اسمارت سیتى ، برج مسکونى داریوش قشم و هتل ۵ ستاره بین المللى قشم به زمین زده شد و قشم با این پروژه هاى عظیم و درحال ساخت به سرزبانها افتاد و سرمایه هاى زیادى به طرف منطقه آزاد قشم سرازیر شد .

دوسال از کلنگ احداث برخى از این پروژه ها نگذشته بود که جلو ساخت و ساز آنها گرفته شد و مابقى این پروژه ها نیز بعلت رکودى که بر قشم حاکم شد یا ساخت و ساز آنها متوقف گردید یا هم به کندى در حال ساخت هستند . براستى علت این رکود دردناک در منطقه آزادقشم چیست ؟ بررسى ها نشان داده است که جلوگیرى از ساخت پروژه هاى عظیم باعث این رکود خانمان سوز در منطقه آزاد قشم و فرار سرمایه هاشده است! در زمانى که تمام دنیا از رکود اقتصادى حاکم رنج مى بردند این قشم بود که توانست سرمایه هاى خاکسترى رابه سمت خود بکشاند ولى همان قشمى که غمخوار دیگر شهرهاى کشورمان بود ولى امروز در انتظار مهرورزى مسئولین پایتخت نشین و دکتر بانک مشاوررییس جمهور و دبیر شورایعالى مناطق آزادکشور مى باشد.

پروژه هایى که در بالا نام آنها برده شد پیشانى ، اعتبار، برندو فرصت هاى شغلى قشم هستند و با رونق گرفتن آنها اقتصاد قشم دوباره احیاء مى گردد و مشکل بیکارى جوانان قشمى و کارگران مهاجرنیز حل خواهد شد .از زمانى که دادستانى کشور جلو فعالیت عمرانى پروژه ٨ هزار واحدى مسکونى گلدن سیتى قشم و هتل بین المللى و ۵ ستاره قشم را گرفته است فرار سرمایه ها از قشم آغاز شد و مسئولین پایتخت نشین، بجاى اینکه براى حل مشکل تعطیلى برخى از این پروژه ها، چاره اندیشى کنند با سکوت معنادارخود ،در حال نابودى اقتصاد جزیره قشم مى باشند.

اگر ما بخواهیم همچون گذشته ، قشمى عارى از بیکار داشته باشیم ،باید دادستانى کشور اجازه فعالیت مجدد پروژه هاى توقیف شده همچون پروژه مسکونى گلدن سیتى و هتل بین المللى و ۵ ستاره را صادر کند . پروژه هاى در دست احداث وگاها پروژه هایى که جلو ساخت و ساز آنها را گرفته اند اعتبار و پیشانى قشم هستند لطفا فکرى بحال آنها بکنید.

گزارش از محمد رکنی فعال رسانه ای استان هرمزگان

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=24068
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی