امروز

چهارشنبه, ۲ مرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۵:۱۴ قبل از ظهر

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد:تنها در صورتی با گسترش مناطق آزاد موافق هستیم که برای صادرات استفاده شوند، رویه ی موجود به نابودی تولیدی منجر می شود.
 به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ برنامه “مناظره” رادیو گفت و گو با موضوع “افزایش مناطق آزاد؛ الزامات و نیازها” با توجه به لایحه دولت و با حضورسیدناصر موسوی‌ لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

سیدناصر موسوی‌ لارگانی در آغاز با بیان اینکه هدف اصلی مناطق آزاد تجاری توسعه صادرات غیرنفی بود، تصریح کرد: حقیقت آن است آن رسالتی که برای مناطق آزاد تعریف شده است، محقق نشده است و امروز مناطق آزاد تنها دو درصد از کل صادرات غیر نفتی را سهیم هستند که البته حتی بر اساس مشاهدات میدانی، میزان صادرات غیر نفتی کمتر از دو درصد است.

وی درباره حضور سرمایه گذار خارجی با ایجاد منطقه آزاد اقتصادی، بیان داشت: در این مناطق آزاد اساسا میزان قابل توجهی سرمایه گذار خارجی نداریم و آیا آن سرمایه گذاران خارجی به تعهداتی که داشتند عمل می کنند؟ مشخص شده سرمایه گذار خارجی کارخانه ای را در منطقه آزاد با ظرفیت هزار تن تاسیس کرده اند اما به اندازه ده برابر این میزان را واردات انجام می دهد و از طریق منطقه آزاد به سرزمین اصلی (داخل ایران) می فرستد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح داشت: همه موافق هستند مناطق مرزی آباد شود و منطقه آزاد باز هم تاسیس شود اما در صورتی که اشتغال و سرمایه گذاری در آن برای ایران مثمر ثمر باشند نه اینکه مانند مناطق آزاد فعلی جز کالای خارجی هیچ کالای دیگری وجود ندارد و کسانی که برای گردشگری به این مناطق می روند، این کالا ها را خریداری می کنند و به سرزمین اصلی می برند و همین باعث می شود دچار رکود شویم و صنعت نساجی نابود شود.

وی ادامه داد: تنها در صورتی با گسترش مناطق آزاد موافق هستیم که برای صادرات استفاده شوند اما اگر قرار باشد این رویه ای که الان وجود دارد، ادامه پیدا کند همین اندک تولیدی هم که در کشور وجود دارد، با ایجاد مناطق آزاد جدید نابود می شود.

لارگانی در ادامه با اشاره به منطقه آزاد تجاری ماکو اظهار کرد: برای بررسی به این منطقه رفتم، با صف طولانی کامیون هایی روبرو شدم که به خارج از کشور می رفتند. وقتی از آنها پرسیدم چه چیزی صادر می کنند، پاسخ دادند کامیون ها خالی است و قصد دارند کالا وارد کنند و در منطقه آزاد به فروش برسانند. در تمام فروشگاه های منطقه آزاد ماکو حتی یک کالای داخلی وجود ندارد و همه وارداتی است. از سوی دیگر گفته می شود باید صبر کنیم تا اصلاحات انجام شود و به نتیجه برسند اما فراموش نکنید مناطق آزاد کیش و قشم بیش از دو دهه از فعالیت شان می گذرد و هیچ اتفاقی نیافتاده است.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=25204
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی