رویترز: ایران تأسیسات آب سنگین اراک را با دغدغه انتخاباتی تعطیل کرد

دیپلمات‌های غربی مدعی شده‌اند تعطیلی تأسیسات آب سنگین اراک که در گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن اشاره شده با هدف انتخاباتی صورت گرفته است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود که روز جمعه به اعضای شورای حکام ارائه شد تصریح کرده که ایران […]

دیپلمات‌های غربی مدعی شده‌اند تعطیلی تأسیسات آب سنگین اراک که در گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن اشاره شده با هدف انتخاباتی صورت گرفته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود که روز جمعه به اعضای شورای حکام ارائه شد تصریح کرده که ایران از تاریخ ۲۷ آوریل ۲۰۱۷ (۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶) کارخانه تولید آب سنگین اراک را به منظور انجام برخی تعمیرات تعطیل کرده است.

در متن گزارش آژانس آمده است: «ایران در نامه‌ای به تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۱۷ به اطلاع آژانس رساند که متصدی کارخانه تولید آب سنگین اراک قصد دارد این کارخانه را به منظور تعمیراتی در تاریخ ۲۷ آوریل ۲۰۱۷ تعطیل کند. آژانس در تاریخ ۱۶ مه ۲۰۱۷ تأیید کرد که این کارخانه تعطیل شده و ذخائر آب سنگین ایران ۱۲۸.۲ متریک تُن رسیده بود. در سراسر مدت گزارش‌دهی، ایران هیچگاه بیش از ۱۳۰ متریک تن آب سنگین نداشت.»

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها مدعی شده که تعطیلی این کارخانه ممکن است به منظور جلوگیری از افزایش برخی تنش‌ها در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در تاریخ ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت‌ماه) صورت گرفته باشد.

رویترز نوشته است: «ایران در حال حاضر آب سنگین تولید نمی‌کند زیرا کارخانه تولید آب سنگین این کشور برای برخی تعمیرات تعطیل شده است. دیپلمات‌ها می‌گویند این اقدام ممکن است با این هدف صورت گرفته باشد که تهران نمی‌خواسته تنش‌ها را در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری‌اش افزایش دهد.»

متن کامل گزارش آژانس درباره پایبندی ایران به تعهدات برجامی را در اینجا بخوانید

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرده میزان ذخائر آب سنگین ایران تا تاریخ ۱۶ مه ۲۰۱۷ (۲۶ اردیبهشت‌ماه) به ۱۲۸.۲ متریک تن، یعنی اندکی کمتر از سقف ۱۳۰ متریک تن مجاز در توافق هسته‌ای رسیده است. این گزارش همچنین تصریح می‌کند «در سراسر مدت گزارش‌دهی، ایران هیچگاه بیش از ۱۳۰ متریک تن آب سنگین نداشته است.

پیش از این آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی دو بار ایران را به دلیل اینکه میزان ذخائر آب سنگین ایران اندکی از سقف مجاز بالاتر رفته‌ به نقض برجام متهم کرده‌اند.

در توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ از تهران خواسته شده است که میزان ذخائر اضافی آب سنگین خود را به یک خریدار خارجی بفروشد.

در حال حاضر، ایران به دلیل آنچه که فعالیت‌های تعمیراتی در رآکتور آب سنگین اراک خوانده شده، این ماده را تولید نمی‌کند.

یک دیپلمات ارشد به رویترز گفت: «هنوز مشخص نیست کارخانه تولید آب سنگین ایران کی مجدداً بازگشایی می‌شود، اما اگر این کارخانه امروز باز شود، ایران حدوداً در نیمه دوم ماه جولای (از ۲۵ خرداد به بعد) به سقف ۱۳۰ متریک تن خواهد رسید.