روی کارآمدن مدیران نالایق و رانت خوار ؛ مخاطره برای دولت و مردم

ابراهيم بلالي قشمي در یادداشتی با انتقاد از انتصاب شائبه دار اخيرِ مديرعامل سابق منطقه آزاد قشم و دبير اسبق شورايعالي مناطق آزاد كشور دولت تدبير واميد به مقامِ مديرعامل هتل هاي هلدينگ پارسيان توسط مدیرعامل هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان، كه زير مجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و ساير شركت هاي مادر تخصصي مالي ميباشد نوشت .

ابراهیم بلالی قشمی در یادداشتی با انتقاد از انتصاب شائبه دار اخیرِ مدیرعامل سابق منطقه آزاد قشم و دبیر اسبق شورایعالی مناطق آزاد کشور دولت تدبیر وامید به مقامِ مدیرعامل هتل های هلدینگ پارسیان توسط مدیرعامل هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان، که زیر مجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و سایر شرکت های مادر تخصصی مالی میباشد نوشت .

روی کارآمدن مدیران نالایق و رانت خوار ؛ مخاطره برای دولت و مردم؛
به بهانه انتصاب شائبه دار مدیرعامل هتل های هلدینگ پارسیان

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تاکید کردند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود.
( ٧ خرداد ماه ١٣٩٧ )

در ادامه یادداشت آمده است: ورود افراد ناکارآمد، رانت خوار و غرور کاذب در بدنه مدیریتی و اجرایی، فاصله گرفتن از مردم و استفاده نکردن از جوانان متخصص را می توان از مخاطرات برای دولت و مردم عنوان کرد. متأسفانه عده ای زالوصفت در داخل کشور از رانت های سیاسی و اقتصادی استفاده می کنند و مسئولیت های مدیریتی را هم برعهده دارند و بجای خدمت به مردم، خیانت می کنند و آلودگی و فساد ایجاد می کنند و بدتر از همه نظام را ناکارآمد هم معرفی می کنند.

با نگاهی گذرا به سوابقِ فعالیت ۶ ساله حمیدرضا مومنی ازندریانی در مسند مدیریت عاملی سازمان منطقه آزاد قشم، متاسفانه در این بازه زمانی با بی کفایتی مدیریتی و نیز عدم میدان دادن بی سابقه دو رکن از سه ارکان اصلی رسیدن به توسعه پایدار یعنی جوامع محلی واقعی و نخبگان و از آن طرف عدم همکاری یک رکن دیگر یعنی حاکمیت، شاهد توسعه کاریکاتوری و نامتوازن در بزرگترین جزیره خلیج فارس که به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و همجواری با چندین کشور همسایه یکی از مهمترین و مستعدترین مناطق از لحاظ استفاده از ظرفیت های قانونی در نظر گرفته شده برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است، بوده ایم. مناطقی که طبق قانون، ضمن تسهیل فرآیند تولید و اشتغال داخلی، باید زمینه را برای انتقال فناوری ها و تکنولوژی های بروز فراهم کنند و همه این ظرفیت ها باید در نهایت منجر به توسعه منطقه ای و انتفاع ساکنان بومی این مناطق و آنگاه کمک به توسعه ملی گردد.

بی کفایتی مدیریتی، عدم بکارگیری نیروهای متخصص، رکودِ اقتصادی و استفاده از رانت در دوره مدیریتی حمیدرضا مومنی باعث شد طرح تحقیق و تفحص از بزرگترین منطقه آزاد تجاری، صنعتی کشور توسط مجمع نمایندگان هرمزگان با طراحی و فرماندهی احمد مرادی فرزند غیورِ هرمزگان با محوریت بررسی عملکرد در حوزه‌های مالی، اشتغال و رفع بیکاری، مبارزه با مفاسد اداری و اقتصادی، واگذاری اراضی ملی و حریم دریا به افراد خاص، حمایت از سرمایه‌گذاران و تجار واقعی و بررسی راهبرد‌های سازمان منطقه آزاد قشم کلید زده شود. هفتم آبان ماه ١٣٩٩ این طرح بزرگ با رای قاطع ١٨٨ نماینده در مجلس شورای اسلامی تصویب و مورد موافقت قرار گرفت، سپس سوم آذر ماه ١٣٩٩ در نشست کمیسیون تخصصی اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعضاء هیئت تحقیق وتفحص از منطقه آزاد تجاری، صنعتی قشم که سابقه عضویت در ٩ کمیسیون تخصصی از ١۴ کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی را داشتند، مشخص شدند.
با استقرار و تلاش شبانه روزی ٨ ماهه هیئت تحقیق وتفحص گزارشات در زمینه های موضوعات مورد تحقیق بررسی و جمع آوری شد. دوم دی ماه ١۴٠٠ بود که طراح و فرمانده هیئت تحقیق و تفحص از وزن مالی تخلفات در بازه زمانی، از سال ۱۳۹۲ تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال، رونمایی کرد که باعث تعجب و حیرت همگان به ویژه قشم نشینان شد. قطعاً بزودی نیز شاهد قرائت این گونه وزن مالی از تخلفات کلان در صحن مجلس خواهیم بود، نکته جالب اینکه اکثریت تخلفات مالی به دوران حمیدرضا مومنی برمیگردد که با کمال ناباوری اخیراً در منصب مدیرعامل هتل های هلدینگ پارسیان وابسته به بنیاد مستضعفان معرفی شده است.

کلام آخر اینکه، با نگرش بر توصیه های هفت گانه کلیدی مقام معظم رهبری به جوانان در بیانیه گام دوم، چهارمین محور اختصاص به «عدالت و مبارزه با فساد» دارد، امید است انتصاب شائبه دار اخیر در هلدینگ زیر مجموعه بنیاد مستضعفان توسط رئیس این بنیاد که از نیروهای انقلابی و ارزشی می باشد و همچنین نهادهای بالادستی نظارتی مورد پیگیری قرار گیرد.

*چراغ عدالت خواهی روشن است.*