امروز

دوشنبه, ۱۸ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۱:۵۴ بعد از ظهر

حسین پویان جوانی از جزیره هرمز است که هم اکنون به عنوان تعمیرکار ماشین آلات در شهرداری هرمز مشغول به کار می باشد.

به عنوان یک رسانه مردمی پای درد دلهای او نشستیم تا این بار هرمز را از زبان یک شهروند هرمزی بشنویم :

آقای پویان قبل از خدمت در شهرداری به چه کاری مشغول بودی ؟

مدت زیادی به کار صیادی مشغول بودم و پس از آن هم شغل آزاد داشتم ، اما متاسفانه در جزیره هرمز دیگر این کارها جوابگو نیست و چاره ای نداشتم جز اینکه از طریق خدمت در شهرداری بتوانم هزینه زندگی خانواده ام را بدست بیاورم اما در جزیره هرمز موقعیتهای شغلی اداری زیادی وجود ندارد و به همین دلیل جوانان زیادی یا به مشاغل کاذب روی آورده اند یا بیکارند که این به نوبه خودش ناهنجاری های زیادی را در جزیره هرمز به وجود آورده است.

با توجه به این وضعیت راه حل رونق کسب و کار  و زندگی در جزیره هرمز چیست؟

 باید وضعیت منطقه آزاد شدن هرمز و طرح ها و ایده های آن مشخص شود ، اگر تجارت و گردشگری هرمز احیا شود خود بخود موقعیتهای شغلی خوبی برای مردم هرمز به وجود می آید و گرنه مردم از طریق صیادی با سوپر مارکت نمی توانند امرار معاش کنند و همانطور که در سالهای اخیر شاهد بودیم خانواده های زیادی مجبور شده اند از هرمز به شهر های دیگر مهاجرت کنند و اگر هنوز خانواده هایی در جزیره ماندگار شده اند بخاطر این است که امیدوارند با منطقه آزاد شدن هرمز بتوانند در زندگی خودشان تحولی بوجود بیاورند که اگر این امیدشان هم از بین برود به زودی شاهد کوچ و مهاجرت از جزیره هرمز خواهیم بود.

بجز اشتغال چه  مشکلات دیگری در جزیره هرمز وجود دارد ؟

در هرمز پزشک بصورت شبانه روزی در دسترس مردم نیست ، داروخانه شبانه روزی نیست و اغلب برای تهیه دارو به سوپر مارکتها مراجعه می کنیم ، آمبولانس دریایی در برخی از مواقع مشکل سوخت دارد ، آزمایشات پزشکی به صورت کامل انجام نمی شود و مجبوریم برای انجام آزمایشات به قشم یا بندرعباس مراجعه کنیم ، به دلیل نبود امکانات مامای مستقر در هرمز قادر به ارائه خدمات نیست و زنان هرمز برای زایمان مجبورند به بندرعباس بروند .

آیا امکانات موجود برای تردد  به جزیره مناسب است؟

وقتی دانشجویان به جزیره می آیند شناورهای خوبی برای تردد وجود دارد اما در زمانها دیگرشناورهای کوچک در اختیار شهروندان قرار دارد که در صورت طوفانی شدن دریا اجازه تردد ندارند از طرفی اگر مسافر کم باشد حرکت نمی کنند و مسافرین جزیره هرمز هم جایی برای استراحت در اسکله شهید حقانی ندارند .

برای تفریح خانواده ها چه امکاناتی در هرمز وجود دارد؟

هرمزی ها سالی یک بار آن هم برای ۱۳ بدر برای تفریح از خانه خارج می شوند وگر نه  جایی برای تفریح خانواده ها وجود ندارد ومی توانم بگویم که زندگی در هرمز خسته کننده و تکراری شده است و مردم دچار افسردگی شده اند.

وضعیت صید در هرمز چگونه است ؟

صیادی در هرمز در حد بخور و نمیر است و اگر چه شیلات اجازه صید در اطراف جزیره را داده است اما گشت شیلات هم در بعضی مواقع اقدام به جمع آوری تورهای صیادان از داخل حوضچه کرده است و با توجه به اینکه در زمان بازگشایی مدارس هستیم مردم نمی توانند برای تحصیل فرزندانشان درآمدی داشته باشند.

معضلات اجتماعی هرمز بیشتر شامل چه مواردی است ؟

سرقت ، اعتیاد ، فروش مواد مخدر ، طلاق در هرمز در حال افزایش است و همه اینها به دلیل بی کاری است که اگر مسئولین فکری برای حل این مشکل نکنند، همانطور که تا حالا ۸۰ خانواده از هرمز مهاجرت کرده اند به این تعداد اضافه خواهد شد.

و حرف آخرتان؟

طرح های خوبی برای رونق اقتصادی هرمز در نظر گرفته شده بود ، طرح نزدیک سازی ، منطقه آزاد شدن هرمز ، امیدوارم با اجرایی شدن این طرح ها وضعیت مردم از این حالت خارج شود .

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی