امروز

سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۶:۴۸ بعد از ظهر

یکی از مشکلات عمده جزیره قشم بکارگیری تصمیمات دوگانه در ورزش است. از سویی سازمان منطقه آزاد حکمرانی بر هیأت‌های ورزشی را حق خود مى‌داند و از سوی دیگر اداره ورزش و جوانان شهرستان این مالکیت را محق است. حق با کیست؟

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، یکی از مشکلات عمده جزیره قشم بکارگیری تصمیمات دوگانه در ورزش است. از سویی سازمان منطقه آزاد حکمرانی بر هیأت‌های ورزشی را حق خود مى‌داند و از سوی دیگر اداره ورزش و جوانان شهرستان به‌عنوان نماینده دولت این مالکیت را محق است و در این دعوای زرگری تنها بازنده میدان، جوانان این جزیره‌اند.

سازمان منطقه آزاد مدعى است با تفویض اختیارى که از سوى وزیر ورزش و جوانان صورت گرفته است همه تصمیمات حوزه ورزش با آنهاست و این در حالی است که تمامی هیأت‌هاى ورزشى طبق اساسنامه تحت مدیریت ورزش و جوانان شهرستان با حکم رئیس هیأت استان اداره مى‌شوند.

یکى از مشکلاتى که اخیرأ گریبان‌گیر ورزش این جزیره شده است انتصاب رؤساى هیأت‌هاى ورزشى با حکم حمیدرضا مؤمنى مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم است! و جوانان، سرگردان مانده‌اند با کدام هیأت ورزشی همکارى کنند.

*صدور احکام رؤسای هیأت‌های ورزشی توسط سازمان منطقه آزاد قشم غیرقانونی است

هیأت‌هاى شهرستان به پیشنهاد رئیس ورزش و جوانان قشم و با حکم رؤساى هیأت‌هاى ورزشى استان هرمزگان منصوب مى‌شوند و هیأت‌هاى تحت پوشش منطقه آزاد با حکم مدیرعامل فعالیت مى‌کنند. دقیقأ تمثیل حکمرانی «دو پادشاه در یک اقلیم» در این جزیره نمایان شده است.

صدور چنین احکامی نه‌تنها بر خلاف قانون تلقی می‌شود بلکه می‌تواند موجب از بین بردن چتر حمایتی مرکز استان و به حاشیه راندن هیأت‌های ورزشی در جزیره قشم شود. دوگانگی مدیریتی در این جزیره در آینده می‌تواند تبعات سنگینی را برای ورزش و جوانان قشمی به‌همراه و ذهنیت‌ها را خدشه‌دار سازد.

آقایان عنایت داشته باشند؛ مدیریت ورزش قشم با جزیره کیش متفاوت است و تنها دو منطقه آزاد کیش و اروند مى‌توانند بطور مستقل در پیکارهاى قهرمانى کشور و انتخابى تیم ملى و همچنین مجامع عمومى و سالیانه (قانون براى رؤساى هیأت‌هاى مناطق آزاد حقى براى حضور در مجامع انتخاباتى فدراسیون‌هاى ورزشى قائل نیست) حاضر شوند.

لازم به ذکر است؛ رؤسای هیأت‌های ورزشی در دو منطقه آزاد کیش و اروند، احکام مسؤولیت خود را از سوی رئیس فدراسیون مربوطه دریافت می‌کنند نه مدیرعامل مطبوعشان و اگر چنین بود حق حضور در مجامع عمومی و سالیانه برایشان جاری نمی‌شد.

تیم‌هاى ورزشى قشم بایستى با حضور در پیکارهاى استانى و در قالب تیم منتخب استان هرمزگان به مسابقات اعزام شوند و این موضوع کاملأ روشن است قانونأ متولى ورزش قشم، اداره ورزش و جوانان این شهرستان و اداره کل استان است و منطقه آزاد حق دخل و تصرف در این زمینه را ندارد و این سازمان تنها در حوزه عمرانى و ایجاد زیرساخت‌ها مى‌تواند به توسعه ورزش کمک کند چراکه عمده زمین‌هاى جزیره تحت مدیریت منطقه آزاد است و بایستى در ایجاد و توسعه فضاى ورزشى در خدمت به جوانان گام بردارد و موضوعات فنى و برنامه‌ریزى ورزش با هیأت‌هاست.

انتصاب رؤساى هیأت‌ها از سوى منطقه آزاد امرى غیرقانونى است و سازمان مربوطه بایستى کمى منطقى‌تر و بدور از هرگونه تصیمات احساسى در این زمینه عمل کند.

سازمان منطقه آزاد در ایجاد فضاهاى ورزشى در این جزیره سهیم است و بخشی از ساخت و سازهاى ورزشى توسط این سازمان صورت گرفته که جاى تقدیر است اما امروز شاهد برخى ناملایمت‌ها از سوى رؤساى هیأت‌هایى هستیم که منتصب به حکم مدیرعامل «رئیس هیأت» شده‌اند.

آنان برخى از سالن‌هایى که تحت تملک منطقه آزاد است را با یک تصمیم غیرمنطقى تعطیل و اذعان مى‌دارند مدیریت ورزش با ماست و فعالیت هیأت‌هاى منتصب از سوى استان غیرقانونى است!

پرسش اینجاست که مدیریت اعزام‌هاى تیم‌ها به مسابقات کشورى با چه کسى است؟

کاملأ روشن است که مدیریت اعزام تحت نظارت و مدیریت رئیس هیأت هرمزگان است و ورزش قشم از استان مجزا نیست پس اقدام مدیرعامل در انتصاب رؤساى هیأت‌هاى ورزشى غیرقانونى و تنش‌زاست و تنها وظیفه منطقه آزاد قشم، ایجاد و توسعه زیرساخت و خدمتى از این قبیل در ورزش است.

*مدیران سازمان به اهداف کلان جزیره بی‌اندیشند

سازمان منطقه آزاد بایستی یاری‌گر ورزش باشد نه مخل آن، مدیران این سازمان بایستی به اهداف کلان جزیره بی‌اندیشند نه اقدامات کوچک، مدیران منطقه آزاد بایستی احکامی را صادر نمایند که به‌واسطه آن، چنان توسعه‌ای عظیم در قشم ایجاد شود که طعم آن برای مردم شیرین و ملموس باشد نه صدور احکام جزئی و ورود مسئله ورزش.

دو سال تا جام جهانی فوتبال در قطر وقت باقیست. آیا سازمان منطقه آزاد قشم در جهت ایجاد زیرساخت‌ها برای برپایی اردوها و حضور تیم‌های مطرح جهان به‌واسطه همجواری با کشور قطر اقدامی صورت داده است؟. کار سازمان ورود به بحث کلان ورزش است نه دخالت در امورات جزئی آن.

*نوری، رئیس فدراسیون غواصی: حکم صادره از سوی مدیرعامل را قبول نداریم!

چندى پیش شاهد بودیم سازمان منطقه آزاد طى حکمى رئیس هیأت غواصى و نجات غریق قشم را منصوب کرد که به مزاج ایلخان نورى رئیس این فدراسیون خوش نیامد و واکنش‌هاى تند وى را بارها در محافل عمومى شاهد بودیم.

رئیس فدراسیون غواصى و نجات غریق گفته بود: مرجع تصمیم‌گیرى غواصى و نجات غریق، هیأت استان است و ما فردى را قبول داریم که با حکم رئیس هیأت استان منصوب شده باشد نه مدیرعامل سازمان.

نورى با بیان اینکه بارها تلاش کردیم با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این باره گفت‌وگو کنیم اما موفق به دیدار وى نشدیم، مطرح کرده بود: تا زمانى که حاکمیت این مدیریت دوگانه در قشم پایان نیابد مجوز هیچگونه دوره آموزشى اعم از مربیگرى و داورى از سوى فدراسیون براى این جزیره صادر نمى‌گردد.

*نوبانی، رئیس هیأت کشتی هرمزگان: تمام‌قد از رئیس هیأت‌مان حمایت مى‌کنیم

هفته‌های گذشته فردى با حکم حمیدرضا مؤمنى مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به‌عنوان رئیس هیأت کشتى منصوب شد و این فرد براى آنکه نشان دهد که قدرت نخست تصمیم‌گیرى این ورزش ملى در جزیره است، سالن کشتى قشم را تعطیل تا به همگان اثبات کند حاکمیت کشتى با اوست.

البته دود اینگونه رفتارها تنها به چشم نوجوانان و جوانان علاقمند به این رشته مى‌رود و کشتى‌گیران را از ادامه فعالیت دلسرد مى‌سازد و ورزش را به تعطیلى مى‌کشاند.

مهدى نوبانى رئیس هیأت کشتى هرمزگان عصر امروز به خبرنگار فارس گفت: تنها مسؤول رسیدگى به امورات کشتى جزیره، رئیس هیأت شهرستان است.

وى با اعلام حمایت صد در صدی خود از رئیس هیأت کشتی شهرستان قشم افزود: تمام‌قد از رئیس هیأت‌مان حمایت مى‌کنیم چراکه او متولى قانونى کشتى در جزیره است.

نوبانى بیان داشت: با سفر به قشم این موضوع را از نزدیک رسیدگى خواهم کرد چراکه بازنده اصلى این دعوا ورزشکاران خواهند بود.

*برهم، رئیس ورزش و جوانان شهرستان قشم: تفویض اختیار را نمی‌پذیریم

یونس برهم رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قشم پس از تعطیلی تنها سالن کشتی شهرستان قشم ضمن ابراز امیدواری برای بازگشایی این کلاس آموزشى در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این جزیره اظهار داشت: وقتی می‌گویم مدیریت ورزشی باید همراه با ادب و اخلاق و تعامل باشد و هر کسی نمی‌تواند در ورزش مدیریت کند، یعنی این!

وی افزود: قرار نیست با غرور و تکبر ورزش را مدیریت کنیم چه بسا تا ساعتی که در جزیره قشم حضور دارم اجازه نخواهم داد کسی به جامعه ورزش این شهرستان اهانت و تعرض کند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قشم تصریح کرد: طی یک سال حضورم در شهرستان قشم نشان داده‌ام اهل تعامل و هرگونه همکاری با تمام سازمان‌ها و نهادها هستم اما این دلیل نمی‌شود در برابر برخی بی‌احترامی‌ها به جامعه ورزشی و پیشکسوتان ورزش سکوت کنم.

برهم در ادامه گفت: اگر قرار باشد تفویض اختیار درب باشگاهی را تخته و یا فعالیت هیأتی را مختل کند به هیچ عنوان آن را نخواهیم پذیرفت.

وی اضافه کرد: به دوستانم در بخش ورزش منطقه آزاد توصیه کرده‌ام و باز هم توصیه می‌کنم در خصوص انتخاب رؤسای هیأت‌های ورزشی عجله نکنند و بر اساس منطق تصمیم‌گیری نمایند چراکه اگر قرار شود در این خصوص تعامل و همکاری بین ما وجود نداشته باشد اصل تفاهم ابلاغ شده زیر سؤوال مى‌رود و دود آن به چشم جوانان و ورزشکاران خواهد رفت لذا باز هم توصیه می‌کنم از اقداماتی که باعث ایجاد تنش در جامعه می‌شود جدا خودداری نمایند.

متولی دستگاه ورزش و جوانان شهرستان قشم جامعه کشتی آن شهرستان را به صبر و تحمل دعوت کرد و عنوان داشت: با پیگیرهای انجام شده از سوی اداره ورزش و جوانان شهرستان و با تدبیر مدیرکل ورزش و جوانان هرمزگان همچنین رئیس هیأت کشتی استان مشکل هیأت کشتی شهرستان قشم مرتفع خواهد شد و از شنبه باشگاه کشتی قشم بازگشایی می‌شود.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=32059
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی