امروز

دوشنبه, ۱۸ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۲:۱۵ بعد از ظهر

شاید چیزی از جزیره زیبای قشم شنیده باشید ، جزیره‌ ای در تنگه ‌ای زیبا با غارهای تاریخی ، جنگلی شناور بر آب، دلفین‌های مهمان‌ نواز ، گونه ‌ای پرنده ماهی‌ خوار و دره‌ای منحصر به فرد از ستاره‌ها در همسایگی آفتاب!قشم جزیره ای است که همگان آن را به عجایب آن می شناسند و سالانه هزاران گردشگر و مسافر را به سمت خود سوق می دهد که این روزها تکدی گری هم به جزیی از عجایب این جزیره تبدیل شده است .

حضور عجیب متکدیان و کودکان خیابانی که گاه سازمان یافته نیز هستند و توسط افراد خاص در چهار راه ها ، بیمارستان ها ، مکان های تجاری و گردشگری جزیره قشم به مشکلی تبدیل شده است که تاکنون چاره ای برای رفع این مشکل از سوی مسئولان دیده نشده است و جمعیت آنها روز به روز در حال افزایش است .

تکدی گری که این روزها به یک شغل برای افراد تبدیل شده است جزیره قشم را وارد یک چالش اجتماعی بزرگ کرده است ، که مسئولین این شهرستان را برای رفع این مشکل به دچار دردسرهایی کرده است .

مهاجرت غیرقانونی و حضور تبعه های افغان ، پاکستان و… منجر شده است که جزیره قشم در محاصره متکدیان بیافتد ، اگر به جای جای این جزیره گشتی بزنیم خواهیم دید که تمام نقاط جزیره پر شده است از متکدیان غیرقانونی ، از بیمارستان ها و مکان های تجاری گرفته تا اتوبان هایی که هر لحظه امکان دارد این افراد زیر چرخ های خودروهای درحال حرکت له شوند .

سوال اینجاست چرا مسئولین شهرستان قشم که در جلسات گذشته دم از جمع آوری و برخورد جدی با متکدیان داشته اند چرا تا کنون هیچ اقدامی برای این چالش اجتماعی انجام نداده اند که این امر باعث رشد عجیبی در این زمینه شده است ؟ آیا مسئولین شهرستان قشم چهره نازیبای جزیره را نمی بیندد یا چشم و گوش خود را بر این قضیه بسته اند ؟

یکی از گردشگران که مدعی است به نیمی از جهان سفرکرده است در گفتگو با خبرنگار قشم آزاد در این باره گفت : تکدی گری پدیده ای است که در تمام ایران با هدایت افراد خاص درحال شکل گرفتن است که متاسفانه مسئولان به راحتی از کنار این مسئله رد می شوند .

وی بیان کرد : من برای دومین به این جزیره سفرکردم تا بعد از۱۵ سال دوباره از جاذبه های جزیره قشم دیدن کنم ولی این بار با ورود به جزیره با جاذبه ای رشد متکدیان روبرو شدم که حیران مانده ام چگونه این جزیره دراین چند سال این چنین رشد متکدی داشته است و به هر نقطه ای سر میزنی پر شده است از متکدیانی که به نظر می رسد همگان خانوادگی درحال گدایی هستند .

این گردشگر متکدیان را جزیی از چهره جزیره قشم عنوان کرد و با لحنی تمسخر آمیز گفت : گردشگران و مسافرانی که به جزیره قشم سفر می کنند نیمی از دارایی خود را باید به این گداهای سمج جزیره قشم بدهند چرا که این گداها تا از مسافر پول نگیرند رهایش نمی کنند و اگر شده است کیلومترها دنبالت می کنند تا چیزی ازت بگیرند .

وی عنوان کرد : متکدیان چه نیازمند و چه حرفه ای با شیوه های بسیار نوین، احساسات برانگیز، و امرار معاش می پردازد و از عواطف این ملت بهترین استفاده را می کنند.

این گردشگردر پایان از مسئولین شهرستان قشم خواستار رفع این مشکل بزرگ شد و اظهار داشت : به نظرمی‌ رسد اقدامات کافی و لازمی از سوی مسئولان امر در این زمینه انجام نشده زیرا اگر کوچکترین کاری برای مقابله با این آسیب اجتماعی انجام می گرفت امروز شاهد کاهش پدیده تکدی گری بودیم نه اینکه روز به روز بردامنه این مشکل افزوده  شود .

lمنبع : قشم آزاد

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی