امروز

پنج شنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۴:۴۲ بعد از ظهر

قشم در حالی پذیرای اولین گروه گردشگران فصل است که هنوز آشوبی سخت، هسته‌ی مرکزی سازمان منطقه آزاد را در گرفته، نه فقط قشم، که دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد را کلافه کرده است. با گذشت چندین هفته از این آشفتگی‌ها،  هنوز سرنوشت برخی مسائل کلیدی سازمان منطقه آزاد قشم معلوم نیست. هیئت مدیره سازمان که مرکز اصلی تصمیم‌گیری‌هاست مدتی است در اغما به سر می‌برد. و در سوی دیگر مردم را با شعارها و اخبار پوپولیستی سرگرم نگه داشته است؛ این‌که در شش ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، چنین وضعی در گوشه‌ای از کشور که دولت سعی کرده نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشد، خواسته چه گروه یا گروه‌هایی است، بر دغدغه‌مندان راستین دولت معلوم نگشته است. این وضعیت نه تنها دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد که اصلاح‌طلبی را در کشور به چالش می‌کشد، و راست است اگر این موضوع امروز تبدیل به دغدغه‌ای فراگیر شود.

منطقه آزاد قشم که همواره از کاستی‌ها و سوء‌مدیریت‌ها رنج می‌برده است، در این برهه‌ی بلاتکلیفی‌ها، متاثر از  عدم برگزاری جلسات هیئت مدیره‌، بیشترین آسیب‌ها را متوجه برنامه‌های اقتصادی و توسعه‌ای و مصوبات دولت خواهد کرد که اگر این روند ادامه یابد، راهبری سکان مدیریتی منطقه را با مشکل مواجه خواهد کرد. به‌ویژه اینکه بخش‌های مختلف منطقه آزاد قشم هنوز از نبود طرح جامع و پلان‌های مدیریتی رنج می‌برد و این‌ها همه ممکن است منجر به تک‌روی‌ها و تصمیم‌گیری‌های آنی شود که آسیب‌های جبران ناپذیری به بار آورد. همه‌ی این‌ها در حالی است که دولت تدبیر و امید نگاه ویژه‌ای به مباحث صنعتی، اقتصادی و گردشگری جزیره‌ی قشم دارد و برنامه‌ریزی‌های نوید بخشی برای این منطقه‌ی جنوب کشور تدارک دیده است. اگرچه مدیریت فعلی نتوانسته تمامی برنامه‌های دولت را در قشم اجرا کند ولی در بحث کارهای عمرانی در روستاها و شهر قشم اقداماتی مختصر انجام داده است؛ که آن هم با معوق ماندن مطالبات پیمانکاران روبه‌روست.

با این حال وضعیت نگران کننده از بلاتکلیفی‌های هیئت مدیره‌ی این سازمان، مردم را نگران کرده است، گفته می‌شود چند ماهی است که هیئت مدیره به‌دلیل اختلافات داخلی سازمان، تشکیل جلسه نداده است و جای نگرانی دارد که برنامه‌ها و مصوبات دولت روی زمین بماند.

اختلافات بین منطقه آزاد و دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد در بحث انتصاب‌های جدید هیئت مدیره، می‌رود که به چالشی فراروی این دبیرخانه تبدیل شود.

قشم در موقعیت حساس ورود گردشگران قرار دارد هم از این رو و هم با توجه به وضعیت بازارهای منطقه و بسترهای خوبی که دولت در بعد جهانی و منطقه‌ای فراهم کرده، سرمایه‌گذاران اوضاع قشم را رصد می‌کنند کما این‌که به گفته منطقه آزادی‌ها سرمایه‌گذاران خارجی در حال مطالعه فرصت‌ها و زمینه‌های سرمایه‌گذاری در قشم هستند، به نظر می‌رسد رویکرد ناشی از این دست اختلافات، آسیب‌های جدی را به این حوزه وارد کند و باعث یاس و دل‌سردی سرمایه‌گذاران شود.

مخصوصاْ این‌که اوضاع اقتصادی قشم در رکودی نسبی به سر می‌برد و بدتر بازارها در آستانه‌ی ورشکستگی قرار دارند که همه‌ی این‌ها متاثر از نبود بسته‌های حمایتی و از سوی دیگر آشفتگی‌های مدیریتی چند سال اخیر در منطقه آزاد است.

با همه‌ی انتقاداتی که به مدیریت‌های سابق منطقه آزاد قشم وارد است و هجمه‌هایی که از سوی مدیریت فعلی بر آن‌ها می‌رود، منطقه آزاد قشم در مقایسه با دوره‌ی قبل موفقیت چندانی حاصل نکرده است و در پاره‌ای مسائل ضعیف‌تر ظاهر شده است. اگرچه مردم در سوی دیگر از عملکرد ادارات کل استانی رضایت نسبی از عنایات دولت دارند، ولی اختلافات این‌چنینی که همیشه دودش به چشم مردم رفته، اگر هم به بحران تبدیل نشود، حداقل صورت زیبایی ندارد. آن‌هم برای منصوبانی که رئیس دولت‌شان پیام‌آور زیبایی‌ها، اصلاحات و امید، بوده است.

گفته می‌شود ترکیب جدید هیئت مدیره‌ی سازمان منطقه آزاد قشم که از سوی دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد منصوب شده‌اند، در کشا قوس اختلافات درون سازمانی مانده است که به مذاق مدیریت سازمان منطقه آزاد خوش نیامده است و اصرار دبیرخانه بر تحیکم احکام صادره، این مدیریت را از تشکیل جلسات هیئت مدیره رویگردان کرده است. قشم که در سه سال گذشته با نبود یا ناهماهنگی‌های مدیریتی مواجه بوده و حتی در پاره‌ای مواقع بدون راهبر، حالا با وجود راهبری به ظاهر مقتدر، بدور از خرد جمعی مانده است و از این رو متزلزل.

با همه‌ی این اوصاف، آن‌چه امروز بیش از هر چیزی مردم و سرمایه‌گذاران را نگران کرده، عدم ورود مسئولان ارشد کشوری به این موضوع و پایان دادن به مشاجرات هیئت مدیره‌ی سازمان منطقه آزاد در قشم است.

روزنامه های ندای هرمزگان/ندای جزیره

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=17321
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی