امروز

سه شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۲:۵۳ بعد از ظهر

شیخ عبدالرحیم خطیبی در خطبه های نماز جمعه این هفته قشم گفت : این دنیا سرای  امتحان است و بطور حتم رفتارهای انسان دارای پیامدهایی است که در این دنیا و یا در آخرت به نتیجه  خواهد رسید و مقتضی این امتحان این است که انسان آزادانه فکر کند و آزادانه از عقل خود استفاده کند.

 وی افزود :  در این میدان دین در کنار عقل طرفدار آزادی انسان و فکر و اندیشه اوست که کسی حق آزادی او را سلب نکند و او را در مسیر اشتباه قرار ندهد و فکری را بر او تحمیل نکند که در غیر اینصورت فلسفه امتحان و ارزش عمل از بین خواهد رفت .

امام جمعه اهل سنت قشم بیان داشت : هدایت الهی بر  این اصل استوار است که انسان بر اساس تفکیک حق از باطل و تعقل بتواند دین خود را  انتخاب  کند و هرگز دین تحمیل کردنی نیست و حتی خدا خود را بر انسان تحمیل نکرده است.

وی آزادی فکر و اندیشه را مورد تاکید قرآن و دین اسلام دانست و ادامه داد :  آنچه که فکر واندیشه انسان را از بین می برد دین با آن مبارزه می کند و دین هرگز به دنبال این نیست که رفتار انسان از پشتوانه عقل خالی بماند.

شیخ عبدالرحیم خطیبی تاکید کرد: جهالت در مقابل عقلانیت است که به معنی از بین بردن عقل یا عدم استفاده از عقل است که ممکن است در اثر غلبه شهوت ، غضب انسان نتواند از عقل خود استفاده کند و در ورطه گناه و معصیت قرار بگیرد.

وی تقلید کورکورانه را از آفات عقل عنوان کرد و خاطر نشان کرد :  تقلید کورکورانه در قرآن بشدت نهی شده است واگر انسان دین خود را بصورت موروثی انتخاب یک خللی بر عقلانیت است چرا که باید انتخاب دین بر اساس  بصیرت باشد و به همین دلیل که ما دین خود را از آبا و اجداد خود به ارث برده ایم ارزش دین خود را نمی دانیم اما  قرار نیست که انسان این گونه دیندار شود.

خطیب نماز جمعه اهل سنت قشم تصریح کرد : تقلید در اصول دین ممنوع است و مبانی اعتقادی را باید بر اساس فکر و بصیرت انتخاب کرد و در بعضی اوقات تعصبات جاهلی و قومی بجای تفکر و تعقل انتخاب انسان  را سلب می کند.

وی یادآور شد : در اثر تکبر و خود بینی انسان حق را قبول نمی کند که این هم یکی از آفات عقل است چرا که انسان مجال فکر کردن را از خود می گیرد چراکه بجز خود دیگری را قابل قبول نمی داند.

امام جمعه اهل سنت قشم گفت: دین ما طرفدار عقل است و هر گز به دنبال این نیست که با جنگ خود را بر دیگران تحمیل کند و این در حالی است که اسلام طرفدار آزادی اندیشه انسان است و آزادی در اسلام با حیات انسان برابری می کند.

وی همچنین با اشاره به روزهای پایانی سال و حضور مسافرین در این ایام گفت: شهروندان قشمی  با صبر و بردباری اخلاق و ارزشهای دینی را حفظ کنند و مراقب حجب و حیای خود و خانواده باشند.

وی افزود : ممکن است در ایام نوروز مسافرین بخواهند از فضا و امکانات مساجد استفاده کنند که این منافاتی با مسائل دینی ندارد و در هر صورت سعی شود حرمت مسجد هم حفظ شود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی