دیدگاه های مردم و مسئولین در باره گران شدن بلیط قشم – بندرعباس

پس از گران شدن قیمت بلیط قشم – بندرعباس مردم در فضای مجازی اعتراض خود را به گونه های مختلف اعلام کردند که در ادامه سخنان مردم و مسئولین را در مورد این واقعه می خوانید: یک دانشجو : بنده دانشجوی کرمان هستم ما بلیط اتوبوس از بندرعباس به کرمان رو ۲۱ هزار تومان تهیه […]

پس از گران شدن قیمت بلیط قشم – بندرعباس مردم در فضای مجازی اعتراض خود را به گونه های مختلف اعلام کردند که در ادامه سخنان مردم و مسئولین را در مورد این واقعه می خوانید:
یک دانشجو : بنده دانشجوی کرمان هستم ما بلیط اتوبوس از بندرعباس به کرمان رو ۲۱ هزار تومان تهیه می کنیم و این مبلغ رو حدودا برای ۴۸۰ کیلومتر راه پرداخت می کنیم بنده واقعا متعجبم که چرا بلیط یک تندرو که فاصله کمتر از ٢٢ کیلومتر هستش رو ۱۵ هزار تومان باید پرداخت کنیم ٬ آخه چطور حساب کردن که شده ۱۵ هزار تومان هر چقدر جوانب و عوارض رو در نظر می گیرم باز هم خیلی زیاد است ، این شناورها حتما سوخت آنها گازاییل هستش و اگه بنزینى هم که باشه در سال ٩۵ هیچ افزایشى در سوخت هاى فسیلى نداشتیم، خب حداقل اگه به فکر ماشهروندان نیستن به فکر کارمندان و معلمین و دانشجو هایی باشند که هر روز باید این مبلغ هنگفت برای مسیری کوتاه پرداخت کنند . اگر این ظلم نیست پس چیه ؟ چرا کسی جوابگو نیست ؟
یک معلم :  ما چند نفر خانم معلم هر روز وبعضی مواقع هم هر چهار روز در هفته می بایست برای تدریس از قشم برویم لافت واقعا رفت وامد خیلی برامون سخت شده گذشته از خستگی راه هزینه ای که خرج این رفت وآمد میشه نصف بیشتر این حقوق بابت هزینه و خرج رفت و برگشت ما می شود نه آموزش وپرورش ونه شورای لافت هیچ کدوم هیچ خدماتی دراین بابت ارائه نمی دهند حال گناه ما چیست ؟وچه فرقی با دیگرهمکاران داریم خواهشا پی گیری نمایید.
یک شهروند : فایده ای ندارد گفتن اینکه قیمت بلیط رو کم کنند.میدونی چرا چون اگر بعضی از مسئولین می خواستند حرف دل مردم رو گوش بکشند.عوارض از مردم نمی گرفتند.جز اینکه سر خود را بدرد بیاریم هیچ اتفاق دیگه اى نمى افتد.
شهروندی دیگر : در خصوص دو نرخی شدن شناورها و کارت اعتباری که جهت سهولت تردد ساکنین صادر میگردد چند نکته لازم به ذکر است ؛مدت زمان انتظار هر دو گروه شناورهای گروه AوB سیزده هزار تومنی و پانزده هزار تومنی نیم ساعت می باشد در صورتی که اگر واقعا هدف افزایش خدمت رسانی باشد مدت زمان انتظار برای شناورهای گروهA یا همان پانزده هزار تومانی میبایست حداکثر بیست دقیقه باشد که در این صورت پرداخت کرایه بیشتر برای کسانی که عجله بیشتری برای رسیدن به مقصد دارند توجیه پذیر می باشد. بعنوان مثال قبلا شناورهایی مثل آذرخش در مدت زمان ده تا بیست دقیقه مسافرگیری می نمودند که اکنون به علت عدم استقبال اکثر مسافرین به علت بالاتر بودن هزینه میبایست حداکثر مدت زمان انتظار (نیم ساعت)را جهت حرکت رعایت نمایند که عملا توفیری برای کسانی که عجله دارند به مقصد برسند ندارد.
دانشجویی دیگر : من ساکن قشمم و دانشجوی بندرم. دائم در حال رفت و آمدم. کاش حداقل به فکر دانشجوها بودند و قیمت بلیط ها را زیاد نمی کردند. یا حداقل تخفیفاتی را برای ما قائل می شدند.
یک شهروند : .فرزندم مریضه و دو هفته یکبار به مطلب دکتر در بندر میروم .وضع زندگیم خوب نیست موندم چیکار کنم با این گرونی بلیط؟؟ لطفا مسولین محترم رسیدگی کنید و به فکر اقشار ضعیف جامعه هم باشید!!!
یک بومی : نرخ بلیط بومی های قشم که همیشه با کوچک ترین مشکلات از دوا و دارو گرفته تا وسیله های ابزاری و تعمیری که در قشم موجود نیست یا به هر دلیلی که بخوان به بندر بروند چرا باید نرخ بلیط بومی با نرخ بلیط مسافری که چند سال یکبار میاد یکی باشه؟ اگر اینجوری ناعادلانه تصمیم میگیرند باید قایق موتوری را آزاد بکنن تا ما حدأقل با قایق موتوری تردد بکنیم با بلیط ارزان تر ، لطفا جزیره قشم رو برای بومی ها زندان نکنید هربار از هر راه که بخواهیم از قشم خارج بشیم باید هزینه های گزافی بدیم واقعا هیچ نظارتی در این خصوص نیست ، ما بومی ها خیلی از منطقه آزاد ومسئولین مربوطه گله مندیم
شهروند : خب حداقل از کسانیکه کارت شهروندی دارند کمتر پول بلیط بگیرند بالاخره باید این کارت در چنین شرایطی مورد استفاده قرار بگیره ، باید یه فرقی بین بومی و مسافری که سالی یکی ، دوبار میاد باشه.

یک شهروند قشمی : وعده بر آب رفته استاندار هرمزگان

استاندار هرمزگان چندی قبل با توجه به شرایط خاص مردم جزیره قشم وعده عدم افزایش قیمت شناور ها را در این سال داده بود که با افزایش قیمت در این روزها وعده استاندار در اعماق دریا غرق شد.

وعده های استاندار و مسولین دولت تدبیر و امید که امروز شاهد بی تدبیری و ناامیدی را شاهد هستیم مدت هاست که مردم مظلوم این دیار را در رنج و عذاب قرار داده است و در روزهاى که ریاست دولت منشور حقوق شهروندی را امضاء نمود همزمان شد با مرگ تدریجی مردم و شهروندان قشمى.

قشم آماج گاه بدبختی ها و گرفتاری های مردم این دیار است و امروز با افزایش قیمت شناور ها مشکلات مردم بیشتر شد

حال جای سوال است که در تمام نقاط ایران اگر کسی بخواهد از شهر و دیار خود مسافت ۱۸ کیلومتری را خارج شود چه مبلغی را باید پرداخت کند.اگر این خانواده ۵ نفر باشند برای تردد به بندر عباس باید ۱/۵۰۰/۰۰۰ ریال پرداخت نماید.

آقای استاندار شما که تا بحال از جیب خود ۱۰۰۰ تومان هم خرج نکرده اید ولی یک کارگر ساده که ماهیانه ۸۰۰ هزار تومان درآمد دارد شما فکر می‌کنید می تواند سالی چند با از قشم خارج شود

بهتر است شما هم از جیب خود خرج کنید شاید درد مردم را درک کنید

دیدگاه های مسئولین :

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر: افزایش قیمت به تقاضای مکرر مردم جهت بهبود کیفیت خدمات و نیز درخواست شرکت تعاونی قایق‌داران صورت گرفته .؛ قیمت بلیت در مسیر بندرعباس – قشم و بلعکس پس از دو سال، از ۱۲.۵۰۰ تومان به ۱۳ هزارتومان برای “شناورهای کندرو” افزایش‌یافته و برای “شناورهای تندرو” نیز به ۱۵ هزار تومان تغییریافته است. همچنین قیمت بلیت شناورهای مسیر بندرعباس – هرمز و بالعکس پس از سه سال از ۶ هزارتومان به ۷ هزار تومان تغییریافته است.
حبیب رضایى مدیر عامل تعاونى خیبر خلیج فارس : ما همچون دیگر خط هاى کشورزیر نظر حمل ونقل ایران هستیم و فعالیتمان را در همان قالب در حال انجام مى باشیم ، وقتى ما مى گوییم حمل و نقل ، این عبارت شامل حمل نقل هوایى ، حمل و نقل ریلى ، حمل و نقل جاده اى و حمل و نقل دریایى مى شود.
پرترافیک و پرکارترین و ایمن ترین حمل نقل دریایى کشور در هرمزگان است که توسط شرکت تعاونى بندرعباس و جزیره قشم در حال انجام شدن است و این افتخار نصیب ما شده که بعنوان بومى هاى این جزیره در خدمت همشهریان و شهروندان قشمى باشیم .
وى در ادامه افزود ؛ همه ساله کلیه حمل نقل هاى کشور بجز حمل نقل دریایى و آن هم در محدوده تردد بندرعباس به جزیره قشم و هرمز ، ١٠ ال ١۵ درصد افزایش بهاى بلیط و خدمات داشته اند ولى با مخالفت هاى خود أعضاء تعاونى از ایجاد افزایش نرخ بهاى بلیط شناورها به جهت رفاه حال شهروندان جلوگیرى بعمل آمد ولى از آنجایى که هزینه هاى حفظ و نگهدارى از جمله خرید قطعات شناورها ، تعویض روغن ، حقوق و دستمزد ناخداها و ملوانان چندین برابر شده بر آن شدیم که بعد از گذشت ٢ سال یعنى از اسفندماه ٩٣ تا دى ماه٩۵ ، از اول دى ماه این اتفاق بانگاه مثبت در خدمات رسانى به شهروندان و گردشگران رقم بخورد.
رضایی اظهار داشت: اگر مردم خوب قشم صبور ى کنند و در این طرح با تعاونى قشم که از فرزندان همین جزیره هستندهمراهى لازم را بکنند یک اتفاق خیلى خوب در این بین خواهد افتاد و آن اتفاق این است که تلاش خواهیم کردتا براى گروه هاى Aو B زمان حرکت و زمان تردد تعریف کنیم و شناورها را به آن سطح برسانیم تا رضایت مندى حاصل شود .
وى خاطر نشان کرد : ما به مردم و قشر کارمند و دانشجو این حق را قائل هستیم که به خاطر این افزایش اعتراض بکنند ولى مردم این باور را داشته باشند که این طرح افزایش بهاى بلیط ٩ ماه پیش میبایستى عملیاتى میشد ولى بخاطر برخى از ملاحظات به دى ماه ٩۵ موکول شد.
حبیب رضایى درپایان تصریح کرد؛ بنده به عنوان مدیر تعاونى قشم این قول را به مردم شریف جزیره ، کارمندان محترم و دانشجویان عزیز مى دهم که خدمات تعاونى قشم را جهت رضایت مندى شما عزیزان از جمله زمان مسافرگیرى و زمان رسیدن به بندرعباس در شناورهاى گروه Aو B طبق استانداردهاى این شناورهارعایت کنیم در صورت تخلف با آن دسته از شناورها متخلف برخورد خواهیم کرد و در صورت تکرار تخلفات توسط متصدیان شناورها، آنها را جریمه نقدى خواهیم کرد و امیدواریم قشموندان ما را در ارتقاء سطح کیفى خدمات رسانى بهتر، با انتقادات و پیشنهادات خود ما را یارى کنند.
گزارش : محمد رکنی خبرنگار جزیره قشم