امروز

یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۰:۰۷ قبل از ظهر

دوگانگی مدیریتی یکی از معضلات جدی شهرستان قشم است که به واسطه وجود سازمان منطقه آزاد و موازی کاری با سایر دستگاه های دولتی مشکلاتی را برای مردم قشم به وجود آورده است.

تفویض اختیارات وزیر ورزش به مدیرعامل منطقه آزاد که در چند مرحله انجام شده هر بار آرامش جامعه ورزشی قشم را متزلزل ساخته و ابهامات زیادی را برای این قشر به وجود آورده است که در آخرین مرحله از این تفویضات ، وزیر ورزش بدون واگذاری اموال منقول و غیر منقول با تشکیل هیئت های ورزشی توسط منطقه آزاد در چهارچوب قوانین مربوطه موافقت نموده بود.

این تفویض اختیار در حالی انجام گرفت که یک هفته قبل از آن فریدون الهامی یکی از نیروهای توانمند استان بدلایل نامعلومی از حوزه ورزش منطقه آزاد قشم کنار گذاشته شد و این اتفاق با اعتراض وسیعی از سوی جامعه ورزشی قشم روبرو شد.

در چند روز گذشته جلیل حقگویان با حکم مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در حالی به عنوان سرپرست  ورزش و جوانان سازمان منطقه  قشم انتخاب شد که این انتخاب با بی تفاوتی و عدم همراهی جامعه ورزشی همراه بود چرا که جامعه محلی قشم خود دارای نخبگان ورزشی با تحصیلات عالیه بودند و حداقل این انتظار را داشتند که  این فرصت در اختیار نیروهای توانمند و جوان قشمی قرار گیرد.

هر چند بی ثباتی مدیریتی یکی از شاخصه های دوران مدیر عاملی حمید رضا مومنی است و او تا کنون چهار نفر را به عنوان مدیر ورزش و جوانان منصوب نموده است ، انتخاب فردی در راس حوزه ورزش و جوانان سازمان که تا کنون سابقه مدیریتی و اداری چندانی نداشته است انتصاب اخیر را زیر سئوال می برد و معلوم نیست چه ملاکهایی برای انتخاب جلیل حق گویان از سوی مدیر عامل سازمان در نظر گرفته شده است .

در جلسه روز گذشته جلیل حقگویان با برخی روسای هیئتهای ورزشی که به دلایل نامعلومی در یک اتاق انتظار برگزار شد و در فضای مجازی با حاشیه هایی همراه بود ، برخی افراد به عنوان مسئول هیئت منطقه آزاد معرفی شدند که این کار بر خلاف آیین نامه هیئت های ورزشی و تفویض اختیار انجام گرفته می باشد.

بر اساس آیین نامه هیئتهای ورزشی مصوب هیئت وزیران اگر این افراد در سطح هیئت استان و حکم آنان توسط فدراسیون صادر می شود باید این کار از طریق انتخابات در مجمع عمومی هیئت که حداقل دارای ۱۷ عضو می باشد انجام گیرد اما اگر هیئتهای  ورزشی منطقه آزاد در سطح شهرستان می باشند حکم توسط رئیس هیئت ورزشی استان صادر خواهد شد و این انتخاب باید با رضایت آن مقام  انجام گیرد.

لازم به یادآوری است انتصاب رئیس و سرپرست برای هیئت ورزشی نیز در صلاحیت اداره کل یا اداره و وزیر ورزش  نیست و تفویض اختیار وزیر به منزله تفویض اختیار فدراسیونها نمی باشد و صدور احکام مسئولیت باید طبق آیین نامه از طریق فدارسیون مربوطه انجام گیرد.

متاسفانه بر خلاف آیین نامه هیئت های ورزشی مدیر عامل سازمان با استفاده از تفویض اختیار وزیر راسا اقدام به صدور حکم روسای هیئتهای ورزشی نموده که این اقدام قابل بررسی بوده و وجاهت قانونی ندارد .

دخالت سیاست در ورزش یکی از مسایلی است که از دیرباز مورد مناقشه سیاستمداران و ورزشکاران بوده و محرومیتهایی را برای ورزشکاران به همراه داشته است که این مسئله در قشم با چاشنی تفویض اختیار وزیر ورزش رنگ و بویی دوچندان به خود گرفته و موجب دلسردی ورزشکاران قشمی شده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

  1. جوان قشمی

    پس آقای مومنی چطور بجای رییس فدراسیون حکم زده؟ چه کسی باید رسیدگی کند؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی