دولت سوریه و مخالفان بر سَر برقراری آتش‌بس توافق کردند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه از توافق دولت دمشق و گروه های مسلح سوری برای برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات صلح، خبر داد. گفتنی است که آتش بس در سوریه قرار است از نیمه شب امروز پنجشنبه اجرایی شود. ساعاتی پیش، «مولود چاوش اغلو» […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه از توافق دولت دمشق و گروه های مسلح سوری برای برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات صلح، خبر داد.

گفتنی است که آتش بس در سوریه قرار است از نیمه شب امروز پنجشنبه اجرایی شود.

ساعاتی پیش، «مولود چاوش اغلو» وزیر امور خارجه ترکیه نیز از برنامه ریزی آنکارا و مسکو برای اجرایی کردن آتش بس سراسری در سوریه تا پیش از تحویل سال میلادی جدید (۲۰۱۷) سخن گفته بود.

ترکیه و روسیه در بحران سوریه که بیش از پنج سال طول کشید، از گروه های مسلح یکسانی حمایت نمی کردند.

البته پوتین توافق آتش بس را شکننده و اجرای آن را نیازمند صبر و توجه طرفین، توصیف کرده است.

به گفته وی، دمشق و مخالفین سه سند توافق امضا کرده اند که یکی از آنها شامل برقراری آتش بس، دیگری اقدامات لازم برای کنترل و نظارت آتش بس و نهایتا سند سوم اعلان آمادگی طرفین برای ورود به مذاکرات صلح با هدف پایان دادن به بحران سوریه است.

پوتین همچنین تاکید کرد که روسیه، ترکیه و ایران تعهد اجرای آتش بس سوریه را به عهده می گیرند و اینکه توافق به دست آمده نتیجه همکاری مسکو با شرکای منطقه ای است.