دل نوشته میرهاشم فقیهی در فراق محمد رشاد صابری

به یاد مرحوم استاد حاج محمد رشاد صابری با حمدوثنای فراوان به درگاه خداوند عزوجل ، (انا لله و انا الیه راجعون) ، خبر درگذشت استاد مرحوم حاج محمد رشاد صابری موجب تاثر، حزن و اندوه شاگردان، دوستان، رفقا و ارادتمندان آن بزرگوار و عزیز سفر کرده گردید، علو درجات، آمرزش و غفران الهی برای […]

به یاد مرحوم استاد حاج محمد رشاد صابری
با حمدوثنای فراوان به درگاه خداوند عزوجل ، (انا لله و انا الیه راجعون) ،
خبر درگذشت استاد مرحوم حاج محمد رشاد صابری موجب تاثر، حزن و اندوه شاگردان، دوستان، رفقا و ارادتمندان آن بزرگوار و عزیز سفر کرده گردید، علو درجات، آمرزش و غفران الهی برای ایشان و صبر جمیل و اجر جزیل برای خانواده ، بازماندگان و متعلقین از درگاه خداوند عزوجل خواستاریم. ((کل نفس ذائقه الموت و نبلوکم بالشر و الخیر فتنه و الینا ترجعون)).
بدیهی است مرگ دیر یا زود به سراغ همه ما می آید به حکم و مشیت الهی، مهم این است که در طول حیات زودگذرمان با بهره گیری از علم ، دانش ، ایمان و توکل ، اخلاص ، بندگی خدا و مدیریت ایمانی در ظرف هدایت ، به فضل الهی بتوانیم با رویکرد تقرب به خدا مفید و خوب باشیم و بر همین خوبی بمانیم و بر همین خوبی بمیریم و سرانجام عاقبت به خیر شویم ان شاالله،
مرحوم مغفور حاج محمد رشاد صابری معلم دوران ، دبیر و استاد فرزانه در سال ۱۳۲۵ هجری شمسی در روستای رمکان دیده به جهان گشود، ابوی ایشان مرحوم حاج ابراهیم ایوب از صلحای آن روزگار بود. نامبرده تحصیلات ابتدایی در رمکان و سپس برای تحصیلات دبیرستانی و متوسطه به بندرعباس که در آن شرایط و در آن زمان دشوار بود ولی به لطف خدا و به واسطه این که ابوی ایشان ، امامت جماعت یکی از مساجد بندرعباس به عهده داشتند در منزل مرحوم میر عبدالله شمس سکنی گزیدند.
قطعا ادامه ی تحصیلات تا مقطع دیپلم در آن روزگاران که علم و دانش در غربت بود به درستی ناشی از اراده و انگیزه و علاقه ایشان بود و از طرفی دیگر فضل و موهبت الهی بود برای آن بزرگوار و از زاویه ای دیگر نشات گرفته از استعداد و پشتکار آن مرحوم بود.

بعداز اخذ دیپلم در دبیرستان پهلوی سابق قشم که در آن روزگاران جناب آقای حاج عبدالعزیز اسعدی ریاست آن را بر عهده داشتند که شخصیتی است متواضع، محبوب و خوشنام در رشته شیمی که رشته ای سخت و تخصصی است، به تدریس اشتغال داشتند آنچه در مورد مرحوم استاد صابری حائز اهمیت است دلسوزِی، خیرخواهی ، منضبط بودن ، جدیت و سخت کوشی آن مرحوم است تا اینکه به واسطه همت و سعی بلندی که داشتند بعد از اخذ فوق دیپلم در صدد ادامه تحصیلات عالیه ی دانشگاهی برآمدند و از دانشگاه علم و صنعت تهران موفق به اخذ لیسانس در رشته شیمی که رشته مهم و کاربردی است شدند. اینجانب میرهاشم فقیهی به عنوان فعال فرهنگی باجناق ایشان و افتخار شاگردی این بزرگوار داشتم ، ضمن اینکه به فضل الهی از همه اقشار جامعه جزیره قشم شاگردان این عزیز سفرکرده هستند، که صد قافله دل همراه اوست و الحمدلله همه این شاگردان و عزیزان چه در ظرفیت و بستر کارمندی، معلمی، تجارت و بازار در جامعه مفید و موثرند می باشند. بعد از بازنشستگی، آن مرحوم با توجه به لیاقت و کاردانی، صداقت، دلسوزی، انگیزه، جدیت، دست پاکی و سخت کوشی و در بعد اخلاق، دینداری، تواضع و فروتنی ، اخلاص، بی ادعایی و خوش قلبی، بامرام بودن و صبوری و خویشتن داری در مصداق شهرتشان بودند. در دانشگاه آزاد در سمت معاون اداری مالی و یکی از بنیانگذاران دانشگاه آزاد و شهردار قشم به مدت یکسال ( در اوایل انقلاب ) و عضو شورای اسلامی شهر قشم با دلسوزی تمام. این بزرگوار دارای ظرفیت و وجهه و جایگاه اجتماعی خاص بود و به فضل الهی ذهنیت خوب و ارجمندی از ایشان در اذهان بوده و همگان در مورد ایشان حسن ظن داشتند که این خود توفیق الهی ست برای آن مرحوم و موجب سعادت و رستگاری.

آن مرحوم مراوده و انس و الفت با عالم فاضل مرحوم استاد شیخ محمد شریف صالحی رحمه الله علیه که شخصیت مثال زدنیست در صراحت، شجاعت و علم و دانش داشتند. و در حلقه دوستان بسیار باصفا و صمیمی و مومن و همه به یاد خداوند عزوجل و بر باور و یقین و مجالست در جمع رفیقان و دوستان ایمانی، ظرفیت ارزشمندی بود برای آن بزرگوار. رفقا و دوستانی مثل حاج محمد صالحی بزرگوار و محترم و متقی و برادرانش حاج عبدالطیف صالحی و سرور عزیزمان جناب سید محمدصالح کاملی که ساکن امارات هستند و فهیم و دانا هستند و در بستر بیماری که انشالله برای ایشان پاداش الهی است. و همچنین حاج عبدالعزیز اسعدی، مرحوم سیدهاشم هاشمی، حاج احمد صالح بلالی، سید یوسف هاشمی و سرور عزیزمان استاد شیخ ابوبکر مدنی و عزیزان زیادی که اسامی آنها زیاد است. ضمنا من جمله از شاگردان استاد مرحوم صابری، عالم فاضل استاد وارسته شیخ سعید خطیب، مدیر و مدرس مدرسه علوم دینی سلطان العلماء طولا و خطیب نماز جمعه قشم هستند و قطعا دعای خیر و طلب آمرزش برای آن مرحوم موجب پاداش و غفران الهی برای ایشان به فضل الهی خواهد بود. در اینجا لازم است که از ویژگی های دوستان خوب یاد کنیم که به فرمایش حضرت رسول اکرم (ص) : که از شک و تردید به سوی یقین و باور به خداوند عزوجل تو را رهنمون کنند.
از ریا و ظاهر فریبی به سوی اخلاص، از زیاده خواهی به کم خواهی یا به اندازه خواهی یا به قناعت. از تکبر و غرور و خودخواهی به سوی تواضع و فروتنی، از نیرنگ به سوی نیک خواهی، از غفلت و بی خبری به سوی بصیرت و واقع بینی که الحمدلله در جزیره قشم که هویت و اصالت خودشان را حفظ کرده و فریب زرق و برق دنیا را نخورده اند انشالله محسوس و ملموس است. بدیهی ست در این برهه حساس و در این مقطع زمانی و بحران بیماری کرونا که انسان می بایست با صبر و توکل و یقین و اعتماد به خداوند عزوجل غافلان و خفتگان و آنان که ایمانشان سست و ضعیف است به واقع بینی و بصیرت رسیده و مومنین ایمانشان افزون گردد. زیرا این ویروس کرونا ، حکمت و امتحان الهی ست و این سرباز بسیار کوچک و نامرئی ماموریت دارد از جانب خداوند عزوجل که ما را بیدار کند که به خودمان بیاییم و محاسبه نفس و بازنگری و بازبینی داشته باشیم به حول قوه الهی. تا این که سرانجام مرحوم استاد صابری بعد از یک هفته بستری بودن در بیمارستان قشم، در عصر ۱۷ تیرماه ۱۳۹۹ دعوت حق را لبیک گفته و دار فانی را وداع و به دیار باقی شتافت.
روحش شاد و روانش گرامی و راهش پر رهرو باد.
در حسن ختام این شعر را تقدیم می کنم به آن عزیز سفر کرده:
روح پاکش انشالله با حضرت نبی اکرم (ص) محشور باد
خاطرش در بهشت برین مسرور باد (الهی آمین)
از صف ما چه سری رفت و چه گرامی گوهری
ای دریغا چه بگویم که چه ها بود صابری
به حضور حضرت حق تعالی پاک و بی ریا رسیدی
رها شدی ز بازی دنیا و سلامت به انتها و طلوعی دیگر رسیدی
میرهاشم فقیهی
مدیرعامل موسسه عام المنفعه متقین قشم- کاروان