دزدان الاغ در قشم، الاغ‌دزدی را تکذیب کردند/الاغ‌ها را برای توسعه‌ی گردش‌گری می‌خواستیم

آن‌ها گفتند ما از منطقه آزاد انتظار داشتیم که برای این طرح به ما وام بدهند؛ آن‌ها با توجه به وضعیت نامناسب جاده‌های غرب جزیره و راه‌های سنگلاخی اماکن گردش‌گری، طرح استفاده از الاغ را توجیه‌پذیر می‌دانند. یکی از دزدان:  این‌همه دزدی شد، به اندازه‌ی دزدیدن چهار تا الاغ در قشم، صدا نکرد. در پی […]

آنها گفتند ما از منطقه آزاد انتظار داشتیم که برای این طرح به ما وام بدهند؛ آنها با توجه به وضعیت نامناسب جادههای غرب جزیره و راههای سنگلاخی اماکن گردشگری، طرح استفاده از الاغ را توجیهپذیر میدانند.

یکی از دزدان:  اینهمه دزدی شد، به اندازهی دزدیدن چهار تا الاغ در قشم، صدا نکرد.

در پی انتشار خبرهای ضد و نقیضی درباره‌ی الاغ‌دزدی در قشم و بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها از مصرف گوشت الاغ در رستوران‌ها، یکی از دزدان در گفت‌وگو با خبرنگار صدف، این خبر را تکذیب کرد. این دزد گفت: خبر دزدیدن الاغ‌ها در غرب جزیره «اساساً» صحت ندارد؛ (وی در هنگام مصاحبه سر و صورتش را کاملا پوشانده بود و تنها دو تا «از» چشمانش بیرون بود) او تبیین کرد: از قدیم گفته‌اند که خرسواری دولا‌دولا نمی‌شود بل‌که آن‌چه دولا‌دولا می‌شود شترسواری است! وی ضمن گلایه از رسانه‌ها که به طور گسترده به موضوع الاغ‌دزدی در قشم پرداخته‌اند، گفت: این‌همه دزدی، تخریب غیر قانونی ساحل و زمین‌خواری، حراج زمین و ساحل و دریا، و چپاول بیت‌المال در این منطقه‌ی آزاد اتفاق افتاد ولی هیچ‌گاه تا این‌حد رسانه‌ای نشد؛ وی افزود: شش کشتی گم کردند و میلیاردها تومان از خزانه برداشت کردند و بیت‌المال را به غارت بردند، با این حال به اندازه‌ی دزدیدن چهار تا الاغ خبرساز نشد. وی گفت: من نمی‌دانم این‌جا چه خبر است؟

وی افزود: رئیس شورای روستای مرادی گفته است معلوم نیست دزدان، الاغ‌ها را برای چه می‌خواهند بل‌که برای مصرف در رستوران‌ها می‌خواهند استفاده کنند. وی اذعان کرد: ما قصد داشته‌ایم از الاغ‌ها برای بردن آب به روستاها استفاده کنیم تا مردم هزینه‌ی کم‌تری پرداخت کنند. این دزد از اهداف دیگر خود نیز پرده برداشت و گفت: هدف دیگر ما استفاده از الاغ‌ها در مسیر قشم و روستاها برای دیدار از جاذبه‌های گردش‌گری در غرب جزیره، بوده است. او ضمن اشاره به وضعیت نامناسب جاده‌های غرب جزیره ضرورت راه‌اندازی ناوگانی از نسل جدید الاغ‌ها را در قشم یادآور شد. وی تشریح کرد: جاده‌های غرب جزیره پر از چاله‌چوله است و تبدیل به شکنجه‌گاه مردم شده است؛ او گفت: ماشین‌ها دیگر به سختی تردد می‌کنند؛ چه بسا در آینده‌ای نزدیک وضعیت این جاده به جایی خواهد رسید که هیچ ماشینی قادر به رفت و آمد در این مسیر نباشد؛ وی افزود: این مهم تنها از خر بر خواهد آمد که دارای قابلیت‌های فراوانی در حمل و نقل و باربری است؛ وی تصریح کرد: مردم این ناحیه سر دوراهی مانده‌اند که آیا مسئولیت بازسازی جاده‌های غرب جزیره به عهده‌ی منطقه آزاد است یا راه و ترابری شهرستان؛ چرا که به گفته‌ی مردم، هر دو از این مسئولیت شانه خانه خالی می‌کنند. آن‌ها می‌گویند به هر کدام از این ادارات مراجعه می‌کنیم مسئولیت این جاده را به گردن نمی‌گیرند؛ این دزد گفت: با این وضعیت ما هیچ چاره‌ای جز به‌کارگیری الاغ نداشته‌ایم؛ ولی متاسفانه شورا به‌عنوان نمایندگان همین مردم چوب لای چرخ‌مان گذاشتند و پته‌مان را به آب دادند. در حالی که ما جز خدمت به مردم غرب جزیره در بحث آب‌رسانی، سرویس‌های ایاب و ذهاب و گردش‌گری، هدف دیگری در برنامه نداشته‌ایم.

 وی در مورد مسیر جاذبه‌های گردش‌گری از جمله طولانی‌ترین غار نمکی جهان و چاه‌تنگو و… نیز به سنگلاخی بودن این جاده‌ها اشاره کرد که باعث رنج گردش‌گران و از طرفی باعث افزایش کرایه‌ها برای بازدید از جاذبه‌های گردش‌گری شده است. وی افزود: ما تازه از سازمان منطقه آزاد و بانک‌های عامل، انتظار داریم در راستای اهداف توسعه‌ی گردش‌گری به ما وام بدهند تا بتوانیم الاغ‌های بیشتری به این ناوگان وارد کنیم.

وی در مورد گمانه‌زنی‌ها از استفاده‌ی گوشت الاغ  در رستوران‌ها نیز گفت: تا زمانی که گوشت‌های وارداتی بوفالو، و ماهی‌های چینی به ارزانی در دسترس قرار می‌گیرد چه نیازی به استفاده از گوشت الاغ در رستوران‌هاست! وی ضمن اشاره به فراوانی سگ‌های ول‌گرد و گربه‌های اهلی در قشم، استفاده از گوشت الاغ در رستوران‌ها را رد کرد و گفت: اگر قصد ما توزیع گوشت نامشروع در رستوران‌ها بود، مسلماً از سگ و گربه استفاده می‌کردیم که به وفور یافت می‌شود.

 وی تصریح کرد: تازه مشتری یک رستوران چگونه ممکن است بدون مطالعه‌ی منوی غذایی، غذا سفارش بدهد. خوش‌بختانه امروزه دانشگاه‌ها تا دلتان بخواهد آدم‌های باسواد بیرون داده‌اند، که می‌توانند منوی غذایی رستوران‌ها را بخوانند.

وی افزود: مسلماً هیچ‌کسی در بین این‌همه غذاهای متنوع مرغ و ماهی و… خورش الاغ سفارش نخواهد داد. وی افزود: از سوی دیگر شبکه‌ی بهداشت در شهرستان وجود دارد که نظارت مستقیم و روزانه‌ای بر رستوران‌ها دارد با این حال چگونه امکان دارد گوشت الاغ به فروش برسد.

وی در پایان بار دیگر از کاربری متنوع الاغ‌ها در بخش‌های گردش‌گری و حمل و نقل یاد کرد و افزود: تازه در بحث جاذبه‌های گردش‌گری الاغ‌سواری پدیده‌ی جدیدی است که می‌تواند به رونق این صنعت در قشم کمک کند. او گفت: گردش‌گران می‌توانند سوار بر الاغ شوند و ضمن لذت از الاغ‌سواری به دیدن جاذبه‌های گردش‌گری در سطح جزیره بروند. وی این نوع جاذبه را در بحث جذب گردش‌گران خارجی که تاکنون الاغ ندیده‌اند، بسیار حیاتی عنوان کرد. او گفت: گردش‌گران می‌توانند به صورت گروه‌های سه یا چهار نفره سوار بر الاغ‌ها شوند و در نوار ساحلی جزیره گردش کنند. وی تاکید کرد متولیان گردش‌گری مواظب الاغ‌ها باشند که در مسیر سوزا به سمت کارخانه‌های پودر ماهی حرکت نکنند.

 این دزد در پایان از طرح‌های جدیدی که به اتفاق هم‌کارانش در دست بررسی دارد خبر داد؛ وی با اشاره به افزایش کرایه شناورها و عوارض ورودی اسکله پهل و لافت(از دوره‌ی سابق)، مبلغ پرداختی عوارض بومیان را در اسکله‌ی لافت غیرعادلانه خواند و گفت: برای کاهش فشار بر بومیان که ناگزیر از پرداخت مکرر عوارض در هر بار تردد هستند، طرح‌های جدیدی در دست بررسی داریم که به‌زودی اعلام خواهد شد.

ایرج اعتمادی/ نشریه صدف شماره۴۶۹ مورخ ۴ خرداد۹۴